Centralnym punktem obchodów była wieczorna Msza św. Liturgii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który przybył do Zabawy, aby oddać cześć bł. Karolinie i spotkać się z młodzieżą.
Podczas Eucharystii ordynariusz sandomierski przyjął przyrzeczenia sześciu nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Diecezji Sandomierskiej. Nowo wstępujący do KSM pochodzą z parafii: Gościeradów, Zaklików, Potok Wielki, Olbierzowice, Zarzecze oraz Stalowa Wola (parafia św. Floriana).
Biskup Nitkiewicz mianował także trzy osoby na funkcję zastępowych w KSM, osoby pochodzące z Gościeradowa, Staszowa i Lipy. Wydarzenie to miało szczególny wymiar duchowy i symboliczny – młodzi, zapatrzeni w przykład czystości, odwagi i niezłomnej wiary bł. Karoliny, składali swoje przyrzeczenia właśnie w miejscu naznaczonym jej męczeństwem. Uroczystości rocznicowe stały się – jak co roku – okazją do wspólnej modlitwy o wierność wartościom, którym pozostała wierna bł. Karolina.
Zgromadzeni wierni dziękowali za jej świadectwo i prosili o umocnienie dla młodzieży, rodzin oraz wszystkich, którzy pragną żyć Ewangelią na co dzień.
U progu nowego roku szkolnego młodzi diecezji kieleckiej pielgrzymowali do Zabawy do bł. Karoliny Kózkówny. O co prosili patronkę młodzieży?
Jej postać jest szczególna i ważna dla każdego młodego człowieka poszukującego swojego miejsca w Kościele. Już jako nastolatka swoją dojrzałością i uczynnością przewyższała swoich rówieśników. Także w kwestiach wiary i religijności może stawać się dla współczesnej młodzieży wzorem, do naśladowania. Młoda dziewczyna z Wał-Rudy 110 lat temu oddała życie w obronie swojej czystości. Coroczna pielgrzymka odbywa się pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej oraz Ruchu Czystych Serc, którym patronuje bł. Karolina.
Dzisiaj podczas wieczornej modlitwy w czasie 48. Europejskiego Spotkania Młodych w Paryżu brat Matthew, przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, ogłosił, że kolejne ESM odbędzie się w dniach 28 grudnia 2026 r. – 1 stycznia 2027 r. w Łodzi.
Spotkanie w Łodzi odbędzie się od 28 grudnia 2026 do 1 stycznia 2027 r. Najpewniej najważniejsze wydarzenia obejmą ścisłe centrum miasta, a więc centralne kościoły katolickie i protestanckie – m.in. archikatedrę łódzką, kościół św. Mateusza i inne, oraz obiekty targowe, w tym halę Atlas Arena czy Expo. Bliższe informacje będą przekazywane przez komitet organizacyjny w ciągu najbliższych miesięcy.
Archiwum
130 młodych, z różnych stron archidiecezji wrocławskiej i nie tylko, wzięło udział w Henrykowie w rekolekcjach sylwestrowych „Wielkie Odkrycie”.
To już piąta edycja wydarzenia, podczas którego młodzież spędzała poświąteczny i sylwestrowy czas na rekolekcjach i wspólnej zabawie. Przyjechali młodzi z różnych miejscowości, parafii, wspólnot. Dołączyli także klerycy i dziewczyny z młodzieżowego ośrodka wychowawczego prowadzonego we Wrocławiu przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Po raz kolejny odkrywali relacje z Panem Bogiem i drugim człowiekiem, a tematem przewodnim było „Serce Dawida”. – Młody król Dawid miał takie serce, w którym Pan Bóg się rozmiłował. Chciałem pokazać młodym, że ich serca także podobają się Bogu – tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży i organizator wydarzenia. – Bóg patrzy na serce, a młodzi mają dziś często wrażenie, że Bóg i ludzie wokół patrzą na wszystko inne, na to o na zewnątrz. A Bóg zauważył wzgardzonego Dawida i zaprosił go do wielkiego dzieła – dodaje ks. Rozpędowski.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.