Reklama

Tarnów

Odzyskały dawny blask

Dzięki konserwacji możemy po 500 latach zobaczyć, jak kiedyś wyglądała ta rzeźba w przestrzeni sakralnej – podkreśla ks. dr Piotr Pasek.

Niedziela Plus 4/2026, str. VI

Muzeum Diecezjalne

Odnowiony tryptyk Świętej Rodziny

Odnowiony tryptyk Świętej Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa cenne dzieła sakralne odzyskały dawny blask. Prezentacja odrestaurowanych obiektów gotyckich: tryptyku Świętej Rodziny ze Szczepanowa i rzeźby św. Marii Magdaleny z Olszówki odbyła się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Dla kolejnych pokoleń

Dzięki przeprowadzonym pracom zabytkowe dzieła przetrwają dla kolejnych pokoleń. Tak o odnowionej rzeźbie i tryptyku mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Piotr Pasek: – Ta rzeźba ma dużą wartość artystyczną, bo jest przykładem sztuki gotyckiej. To wyjątkowa kolorystyka, finezyjna poza przedstawionej postaci. Dzięki konserwacji możemy po 500 latach zobaczyć, jak kiedyś wyglądała ta rzeźba w przestrzeni sakralnej. Podobna historia jest z tryptykiem, który ma bardzo wysoką wartość historyczną, dokumentalną i ewangelizacyjną. Tryptyk wpisuje się w program ikonograficzny związany z Niepokalanym Poczęciem Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas wernisażu, na którym zaprezentowano odrestaurowane obiekty, omówione zostały szczegóły prac konserwatorskich przy rzeźbie oraz przy tryptyku Świętej Rodziny ze Szczepanowa, datowanym na pierwszą połowę XVI wieku. To fundacja rycerska rodu Melsztyńskich (herbu Leliwa). W dolnej części malowidła uwieczniono nawet postać fundatora – Jana Melsztyńskiego. Dzieło pierwotnie zdobiło parafialny Kościół św. Stanisława BM i św. Marii Magdaleny w Szczepanowie.

Reklama

Przed rozpoczęciem prac stan tryptyku był alarmujący. – Drewniane podobrazie zostało mocno osłabione przez drewnojady, a liczne ubytki zaprawy i warstwy malarskiej zniekształcały odbiór wizualny dzieła – informuje ks. Pasek. – Ponadto dawne, niefachowe naprawy doprowadziły do pociemnienia i zżółknięcia powłok, a odwrocie środkowej części było zamalowane białą farbą.

Domknięcie projektu

Celem konserwacji było nie tylko ustabilizowanie struktury obiektu, ale przede wszystkim odsłonięcie pierwotnej gotyckiej warstwy malarskiej. Dzięki usunięciu brudu, pociemniałych werniksów i przemalowań zwiedzający będą mogli znów podziwiać oryginalną, nasyconą kolorystykę dzieła. W procesie renowacji wykorzystano nowoczesne technologie, w tym analizę MA-XRF (makroskopową fluorescencję rentgenowską). To nieinwazyjne badanie pozwoliło konserwatorom „zajrzeć” pod wierzchnie warstwy, poznać skład pierwiastkowy użytych materiałów i odkryć ewentualne zmiany kompozycyjne bez ryzyka uszkodzenia zabytku.

Prezentacja tryptyku była domknięciem projektu, w ramach którego do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie powróciła już wcześniej późnogotycka rzeźba św. Marii Magdaleny z Olszówki, datowana na koniec XV wieku. W trakcie prac konserwatorskich rzeźba została oczyszczona z zabrudzeń i późniejszych, zmieniających jej wygląd przekształceń, ustabilizowano jej stan techniczny oraz wyeksponowano oryginalną gotycką warstwę malarską i dekorację pozłotniczą. Rzeźba jest dostępna na wystawie stałej w Galerii Sztuki Średniowiecznej.

Projekt konserwatorski został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Wspieranie działań muzealnych”) w kwocie 124 440 zł, przy udziale środków własnych Kurii Tarnowskiej.

2026-01-20 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Zmarł chłopiec, który tonął w aquaparku

2026-08-12 12:59

[ TEMATY ]

Łódź

śmierć

baseny

pixabay.com

W szpitalu ICZMP w Łodzi zmarł chłopiec, który tonął w Aquaparku Fala. Mimo dwutygodniowej walki o życie dziecka, nie udało sie go uratować. Szpital poinformował, że rodzice zdecydowali o oddaniu organów syna, „aby ratować życie innych ludzi”.

O śmierci 7-letniego chłopca, uczestnika nauki pływania w Aquaparku Fala, poinformował PAP w środę Adam Czerwniński, rzecznik szpitala Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To tam zaraz po wypadku w stanie skrajnie ciężkim trafił chłopiec.
CZYTAJ DALEJ

„Dalekodystansowcy” – pielgrzymi z Kaszub, Gdańska i Gdyni dotarli na Jasną Górę

2026-08-12 20:23

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Julia Czernik

- Kiedy widać cel, to wszystko nabiera sensu i to też nas niosło - mówił ks. Michał Zegarski, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Do Częstochowy dotarli pątnicy z Kaszub, Gdańska i Gdyni, którzy mieli do pokonania jedne z najdłuższych tras pielgrzymkowych w Polsce. Na jasnogórskich błoniach powitał ich bp Piotr Przyborek, przewodniczący Rady ds. Turystyki i Pielgrzymek.

Pomimo zmęczenia po kilkunastu dniach drogi pielgrzymi wchodzili na Jasną Górę ze śpiewem i uśmiechem. Bp Piotr Przyborek, dzieląc się refleksją na temat tegorocznego pielgrzymowania, podkreślił, że główną motywacją pątników jest chęć pogłębienia relacji z Bogiem oraz potrzeba doświadczenia autentycznej wspólnoty, której często brakuje w codziennym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Święto Dzieci w Niepokalanowie

2026-08-13 11:31

[ TEMATY ]

Niepokalanów

Mat.prasowy

W sobotę, 12 września 2026 r., w Niepokalanowie odbędzie się X Ogólnopolskie Spotkania Dzieci, dzień radości pod szczególną opieką Maryi.

Spotkanie rozpocznie się Eucharystią o godz. 11. Będzie jej przewodniczył bp Wojciech Osial z Łowicza, który jak co roku przeprowadzi z dziećmi dialogowaną homilię. Po Mszy Świętej ciepły posiłek, a potem warsztaty, konkursy i zabawa na terenie niepokalanowskiego klasztoru. Przygotowane będą m.in. stanowiska robienia różańców, ceramiczny czy kuchcik. Przy stoiskach znajdą się także ciekawe książki, gadżety, wata cukrowa i popcorn.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję