Reklama

Polska

„Życie jest dobre”: konferencja bioetyczna w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

obrońcy życia

konferencja

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Życie jest dobre” to temat konferencji bioetycznej, która odbyła się 26 września w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Konferencję zorganizowały: Fundacja „Jeden z nas”, Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz redakcja „Niedzieli”.

W konferencji wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, Kazimierz Kapera, Maria Smereczyńska, obrońcy życia m. in. z Przemyśla i Bielska-Białej, pracownicy i redaktorzy „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas konferencji prelegentami byli: Marek Jurek - poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR), Anna Rachwalska - wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” oraz Jakub Bałtroszewicz - sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas”.

„Polska dzisiaj potrzebuje ludzi o dobrze uformowanym sumieniu. Bardzo ważne jest to, aby Bóg, honor, Ojczyzna, rodzina, życie ludzkie, to były główne wartości, które będą stanowiły fundament życia społecznego” - mówiła otwierając konferencję Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

„Bardzo ważne jest właściwe ustawienie wartości w przestrzeni życia społecznego” - podkreśliła Lidia Dudkiewicz i dodała z nadzieją, że „idzie nowych ludzi plemię”.

Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego (EKR) odnosząc się do dzisiejszej sytuacji w Europie wskazał na konieczność opowiedzenia się po stronie cywilizacji miłości i życia. - W Europie toczy się bój o cywilizację miłości - mówił Marek Jurek i dodał, że „ niestety w Europie ideologia jest ważniejsza od przepisów prawa”.

„W Europie toczy się rewolucja przeciwko życiu, rewolucja homoseksualna i promuje się dzieciobójstwo prenatalne” - kontynuował Marek Jurek.

Reklama

Prelegent przypomniał równocześnie, że „pół wieku temu nie było w Europie żadnego kraju, oczywiści poza Związkiem Sowiecki, w którym dzieciobójstwo prenatalne byłoby legalne”.

Za adhortacją św. Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” prelegent przypomniał, że to, co dzieje się we współczesnej Europie „to próba zniszczenia duszy chrześcijańskiej”.

Marek Jurek zaznaczył, że „konieczne jest promowanie wartości chrześcijańskich i cywilizacji miłości takich jak m. in. rodzicielstwo, trwałość pokoleń, rodzina”. - Kultura chrześcijańska jest zasadniczym składnikiem naszego dobra wspólnego. Dlatego potrzebny jest głos Polski w obronie cywilizacji miłości. Polska jest krajem, który w Europie w większości głosuje za poszanowaniem wartości społecznych i chrześcijańskich wynikających z cywilizacji miłości - podsumował Marek Jurek.

Następnie Anna Rachwalska, wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” podkreśliła jak ważna jest pomoc małżeństwo niepłodnym. - 15 procent związków w Polsce cierpi na niepłodność - mówiła Anna Rachwalska.

Prelegenta podkreśliła, że „niepłodność nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku” i wskazała na skuteczność naprotechnologii w leczeniu niepłodności, dodając równocześnie, że promowane w Polsce i w Europie in vitro „nie leczy bezpłodności”.

„Adopcja to także piękne rodzicielstwo”. - kontynuowała Anna Rachwalska.

Prelegentka podkreśliła, że „również duszpasterzom potrzebna jest rzetelna wiedza na tematy bioetyczne”.

Również Jakub Bałtroszewicz, sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „Jeden z nas” podkreślił jak ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych w budowaniu cywilizacji miłości i życia wobec rewolucji, która dokonuje się w Europie”. - Konieczne jest zaangażowanie ruchów i stowarzyszeń katolickich w obronie życia ludzkiego w Europie - mówił Jakub Bałtroszewicz i przedstawił ideę inicjatywy „Jeden z nas”, która bardzo realnie zwróciła uwagę w Europie na obronę ludzkiego życia.

Reklama

Podczas konferencji zaprezentowano wydany w tym roku Przewodnik „Bioetyka dla młodych”. Publikacja ta zawiera zbiór rzetelnych odpowiedzi na szereg pytań dotyczących kwestii życia i stanowi kompendium wiedzy, które pomoże zrozumieć współczesne kwestie bioetyczne. Publikacja ta jest owocem pracy grupy specjalistów z dziedzin: bioetyki, biologii molekularnej, biotechnologii, medycyny i prawa medycznego. Książka została przygotowana pod patronatem: Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Fundacji Jerome Lejeune’a i Federacji „Jeden z nas”.

Po zakończeniu konferencji w Auli o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Krótka historia o tym, dlaczego życie jest dobre”. Wystawa ze zdjęciami Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej w tym dniu miała swoją polską premierę. W marcu 2015 r. została wystawiona w Europarlamencie i od tego czasu odwiedza różne miasta Europy. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym będzie można obejrzeć tę ekspozycję na Jasnej Górze do 8 października br.

„Ta wystawa to polski znak na wierność wartościom często odrzucanym w Parlamencie Europejskim” - mówił otwierając wystawę Marek Jurek.

Natomiast Marta Dzbeńska - Karpińska podkreśliła, że „żyjemy w czasach, w których musimy przypominać, że życie jest dobre”. - Moją twórczością staram się służyć życiu. - dodała autorka zdjęć.

Również Lidia Dudkiewicz podkreśliła znaczenie wspólnoty i rolę „Niedzieli” w obronie najświętszych wartości takich jak: życie ludzkie, rodzina, rodzicielstwo.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

2015-09-26 16:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świetne doświadczenie

Niedziela małopolska 19/2016, str. 5

[ TEMATY ]

konferencja

Joanna Banasik

Uczestniczki konferencji nie tylko z uwagą słuchały, ale też dzieliły się swą wiedzą i przemyśleniami

Uczestniczki konferencji nie tylko z uwagą słuchały, ale też dzieliły
się swą wiedzą i przemyśleniami

Nie mają obowiązku organizować tego typu wydarzeń. Zdecydowali się przygotować konferencję, bo uważają, że jest potrzebna, bo służy dobru

Wszystko zaczęło się ponad rok temu, kiedy Magdalena Guziak-Nowak, red. naczelna „Drogi” i dziennikarka „Przewodnika Katolickiego” wymyśliła cykl konferencji „Nastolatki. 2.0” i zorganizowała spotkanie z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami nastolatków przygotowane przez redakcję „Drogi”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Alumni: Piotr Grzeszczuk z parafii archikatedralnej w Lublinie, Kamil Wąchała z parafii św. Teodora w Wojciechowie, Mateusz Perestaj z parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie i Cyprian Łuszczyk z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, 4 maja przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Mieczysława Cisło w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Uroczystość zgromadziła kapłanów, wychowawców seminaryjnych, rodziny i przyjaciół nowych diakonów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję