Reklama

Niedziela plus

Kalisz

Oratorium pełne życia

W tym miejscu spełnia się marzenie ks. Bosko, aby ta przestrzeń była „domem, szkołą, kościołem i boiskiem” – mówi s. Angelika Piechocka, salezjanka, w rozmowie z "Niedzielą".

Niedziela Plus 9/2026, str. II-III

[ TEMATY ]

Kalisz

Zdjęcia: archiwum Oratorium Ostrów Wlkp

Spotkanie w uroczystość ks. Bosko z udziałem dzieci, wolontariuszy animatorów (w żółtych koszulkach) oraz sióstr salezjanek, z lewej s. Angelika Piechocka

Spotkanie w uroczystość ks. Bosko z udziałem dzieci, wolontariuszy animatorów (w żółtych
koszulkach) oraz sióstr salezjanek, z lewej s. Angelika Piechocka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beata Pieczykura: Jak wygląda codzienność w Oratorium dla Dzieci i Młodzieży w Ostrowie Wielkopolskim?

S. Angelika Piechocka: Codzienność jest dość dynamiczna i często nieprzewidywalna. Dzieci przychodzą dwa razy w tygodniu – we wtorki i w czwartki, w godz. 15-18. Pobyt w tym miejscu jest podzielony na trzy części. Pierwsza godzina to czas na naukę. Kolejna, ta najbardziej wyczekiwana przez uczestników, to czas kółek zainteresowań. W tym roku mamy bogatą propozycję zajęć prowadzonych przez wolontariuszy: zajęcia Lego, jez. chiński, zajęcia kreatywno-biblijne, kulinarne, sportowe, majsterkowanie czy kółko Scrabble. Od II semestru mamy w planie rozpoczęcie zajęć krawieckich oraz kółka gitarowego. Potem jest czas na podwieczorek i zajęcia twórcze.

Reklama

Gdy mówimy o codzienności w oratorium, nie można zapomnieć o czasie „słówka” – dla ks. Bosko był to czas formacyjny dobrego słowa, które ukierunkowywało wychowanków i było połączone z modlitwą. U nas owo „słówko” poprzedzają śpiew i wspomnienie o naszych dobrodziejach, którzy są olbrzymim wsparciem w naszej codziennej działalności. Dzieci biorą odpowiedzialność za nasz „dom”, troszcząc się o jego wygląd, dlatego same sprzątają po podwieczorku i dbają o estetykę naszego pomieszczenia. Nieco inaczej wygląda codzienność dla młodzieży, która ma swój czas w piątkowe popołudnia. Najpierw gromadzi się grupa wolontariuszy na formacji, która polega na wspólnej modlitwie i poznawaniu charyzmatu ks. Bosko oraz m. Dominiki Mazzarello. W godz. 18-20 oratorium jest otwarte dla pozostałej młodzieży – może ona skorzystać z gier, bilarda oraz sali gimnastycznej, użyczanej nam przez Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Codzienność tego miejsca to też ludzie, którzy je tworzą: to wspólnota Sióstr Salezjanek, która jest odpowiedzialna za oratorium i czynnie włącza się w jego działalność; to dorośli wolontariusze; to niepełnoletni animatorzy i kandydaci, którzy poświęcają swój czas, aby stawać się „aniołami stróżami” dla wychowanków; oraz dzieci i młodzież, czyli odbiorcy misji oratorium, którzy czują, że tu spełnia się marzenie ks. Bosko, aby ta przestrzeń była „domem, szkołą, kościołem i boiskiem”.

Które z wydarzeń w historii placówki uważa Siostra za najważniejsze?

Jednym z ważnych wydarzeń jest zmiana w funkcjonowaniu tej placówki i powrót do myśli ks. Bosko o współodpowiedzialności młodych za miejsce, w którym przebywają. Mam na myśli remont pomieszczenia służącego za sale oratorium. Remont, który dokonał się rękoma młodzieży posługującej dziś jako animatorzy w oratorium. Ci młodzi wspólnymi siłami, w czasie swoich dni wolnych, wyremontowali pomieszczenie, które dziś jest głównym miejscem zbiórek i działalności oratorium. Dla tej młodzieży wydarzenie to stało się również doświadczeniem zdobycia nowych umiejętności oraz szansą, aby zacieśnić więzi między sobą nawzajem.

Reklama

Kolejny z ważnych momentów to przeorganizowanie działalności oratorium i skoncentrowanie spotkań na popołudniowych zajęciach w ciągu tygodnia. Ta innowacja sprawiła, że spotyka się tu ok. pięćdziesięciorga dzieci, które pragną spędzać swoje popołudnia w tym miejscu. Cykliczność oratorium okazała się doskonałą propozycją dla młodzieży, która nie tylko angażuje się w formę wolontariatu, ale także korzysta z różnych momentów formacyjnych, uczestnicząc w młodzieżowych spotkaniach proponowanych przez Inspektorię Wrocławską Córek Maryi Wspomożycielki.

Jaka jest misja oratorium?

Misja ta opiera się na stworzeniu wspólnoty wychowawczej i przyjaznej przestrzeni dla dzieci i młodzieży, w której mogą się one rozwijać społecznie, intelektualnie, emocjonalnie oraz duchowo. Głównymi elementami naszego oratorium jest tworzenie bezpiecznego i przyjaznego „domu” (czyli miejsca, gdzie dzieci i młodzież czują się akceptowane, mogą być sobą i nawiązywać relacje rówieśnicze), wsparcie w nauce i rozwój zainteresowań, integralny rozwój młodych (służą temu „słówka”, działanie w grupie i nauka wzajemnej pomocy) oraz wychowanie w duchu wartości salezjańskich.

Chociaż placówka jest prowadzona przez Wspólnotę Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim, uczestnictwo w niej nie wymaga identyfikowania się z religią katolicką – misja oratorium opiera się na szacunku i przyjęciu każdego. W naszych szeregach są dzieci zarówno z Polski, jak i z Ukrainy, dzieci z rodzin katolickich i prawosławnych, z rodzin zamożnych i tych zagrożonych wykluczeniem, do których szczególnie kierował Rodzinę Salezjańską ks. Bosko. Misją oratorium jest zatem pomoc dzieciom i młodzieży w ich rozwoju, ofiarowanie im przestrzeni pełnej akceptacji, wsparcia i pozytywnych wzorców, by mogły wzrastać w odpowiedzialności, kreatywności i relacjach z innymi.

Czy w Wielkim Poście i okresie wielkanocnym oratorium ma tematyczne propozycje?

Reklama

W Wielkim Poście chcemy skierować spojrzenia uczestników oratorium na dobre uczynki, które mogą przybliżyć ich do Boga. Na pewno znajdzie się propozycja przygotowania wielkanocnych ozdób i kartek.

W planie mamy dwie oferty dla młodzieży. Jedna to spotkanie formacyjne dla wolontariuszy, które będzie zorganizowane we współpracy z Oratorium w Lądzie nad Wartą 7 marca. Będzie to czas formacji duchowej, wielkopostnego zatrzymania się, pozyskania nowych umiejętności praktycznych, które pomogą prowadzić różnorodne zajęcia dla dzieci. Druga propozycja – 28 marca – będzie skierowana do dziewcząt od VII kl. SP. Będzie to spotkanie z kobietą biblijną, połączone ze zdobyciem praktycznych umiejętności. Ten czas jest kierowany szczególnie do dziewcząt, które pragną się zatrzymać, zasłuchać w głos Pana oraz spotkać się ze swoją kobiecością, delikatnością i pięknem.

Wielki Post jest też doskonałym momentem do zatrzymania się dla rodzin (4-5 marca). We współpracy ze Szkołą Podstawową Sióstr Salezjanek chcemy zaprosić rodziców do udziału w wielkopostnych dniach skupienia, które pozwolą spotkać się ze sobą (spotkanie małżeńskie) oraz z Bogiem.

Jakie są plany na dalszą przyszłość?

To przede wszystkim remont dwóch pomieszczeń, które otrzymaliśmy od Szkoły Sióstr Salezjanek. Jedno z nich będzie służyło dzieciom do nauki i da możliwość prowadzenia kółek zainteresowań. Drugie stanie się tzw. strefą chilloutu, w której będą umieszczone stół bilardowy i piłkarzyki, co da przestrzeń przede wszystkim do rekreacji i nawiązywania przyjaźni. Te plany są dosyć absorbujące finansowo, dlatego dzięki zbiórce na portalu: siepomaga.pl (https: //www.siepomaga.pl/remont-ktory-pomiesci-usmiechy-remont-w-oratorium-w-ostrowie-wlkp) gromadzimy potrzebne środki.

Inne cele? To codzienność, która prowadzi nas do tego, czego pragnął ks. Bosko dla swoich wychowanków: do świętości. Będziemy starać się to osiągać w codzienności radosnej, pełnej przyjaznych relacji i zawierzenia Bożej Opatrzności. Czy nam się to uda? Mamy nadzieję!

2026-02-25 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadaje na 103,1 MHz

Niedziela Plus 2/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Kalisz

radiorodzina.kalisz.pl

Z okazji jubileuszu redakcja zorganizowała tzw. dzień otwarty

Z okazji jubileuszu redakcja zorganizowała tzw. dzień otwarty

Swoją siedzibę ma w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.

Radio Rodzina powołał do istnienia biskup kaliski Stanisław Napierała. Pierwszy program został nadany 27 grudnia 1998 r. o godz. 17, w uroczystość Świętej Rodziny. Obecnie jest to ponad 9 godzin programu dziennie, na który składają się: modlitwa, katechezy, serwisy informacyjne, ciekawe audycje, a także muzyka. Radio ma swoją stronę internetową i radiową aplikację mobilną, która umożliwia słuchanie stacji w każdym zakątku świata. Jak podkreślił dyrektor rozgłośni – ks. Mateusz Puchała, radio to przede wszystkim zespół ludzi nazywany redakcją. – Obecnie w ścisłej redakcji mamy osiem osób. Do tego dochodzą ludzie, którzy współpracują z radiem na co dzień, jako realizatorzy czy spikerzy. Nie sposób nie zauważyć tych, którzy na naszej antenie prowadzą swoje autorskie audycje. W ciągu tygodnia przez redakcję przewija się ok. trzydziestu osób. Trzeba zauważyć również wolontariuszy – zaznaczył ks. Puchała.
CZYTAJ DALEJ

Migrant, który pisał do papieża Franciszka teraz czeka na Leona XIV

2026-06-04 17:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Papież Leon XIV

Vatican Media

Młody Senegalczyk Ousseynou Falla przeżył katastrofę łodzi w 2020 roku, podczas której na jego oczach zginął brat oraz wielu innych ludzi. Po przybyciu do portu Arguineguín na Gran Canarii został przyjęty przez rodzinę i obecnie pracuje jako kucharz. W 2023 roku napisał list do papieża Franciszka, zapraszając go na archipelag. Już 11 czerwca powita Leona XIV. „Chciałbym powiedzieć mu, aby pomógł nam zrobić więcej dla migrantów, którzy umierają w drodze” – mówi.

Ostatnie lata dla Ousseynou Falli, byłego rybaka, który uciekł z Senegalu kojarzą się z wiatrem, pragnieniem, cayuco (łodzią migrantów), do którego dostawało się coraz więcej wody. Potem były fale, ciemność, ludzie umierający na morzu, wśród nich jego brat. Następnie przyjęcie w rodzinie, praca jako kucharz, zaproszenie papieża na Wyspy Kanaryjskie i propozycja oprowadzenia go po porcie Arguineguín, który przez lata nazywano „el muelle de la vergüenza” („molo hańby”) z powodu przepełnienia i bardzo trudnych warunków, w jakich gromadzono tysiące migrantów.
CZYTAJ DALEJ

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej otrzymało dekrety kierujące na pierwsze parafie

2026-06-05 08:28

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Kard. Grzegorz Ryś podczas święceń nowych kapłanów

Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.

W czasie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do pytania arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych o władzę, jakie stawiali wobec Jezusa – skąd ją ma, co jest jej źródłem? Metropolita krakowski zaznaczył, że w dniu święceń prezbiteratu to pytanie mają prawo stawiać kandydaci do kapłaństwa, ponieważ w momencie święceń otrzymają tę władzę – Jezus się nią z nimi dzieli. – Otrzymacie władzę, która jest absolutnie niezwykła. Tym bardziej macie prawo pytać o jej źródło i o to, w oparciu o co można ją wypełniać – mówił kardynał, wyrażając nadzieję, że kandydaci do święceń będą stawiali te pytania, ale inaczej niż ci, którzy to robili w czasach Jezusa. Metropolita zauważył, że Jezus nie udzielił uczonym w Piśmie odpowiedzi na to pytanie, a to rzadka postawa Jezusa, bo nie widział sensu w odpowiadaniu na pytanie stawiane z wątpliwych motywów. Podkreślił, że w życiu księdza warto pytać o władzę Jezusa wtedy, kiedy się jej poddaje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję