Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2026, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Archiwum Biura Prasowego

Ojciec Jan Golonka

Ojciec Jan Golonka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całym swoim życiem służył Bogu i ojczyźnie

Ostatnie pożegnanie śp. o. Jana Golonki odbyło się 13 marca na Jasnej Górze. Paulin był wieloletnim kustoszem Jasnogórskich Zbiorów Sztuki Wotywnej, członkiem Komisji Konserwatorskiej Cudownego Obrazu Matki Bożej, a także kapelanem Wojska Polskiego i kombatantów. Zmarł w wieku 90 lat, w 72. roku życia zakonnego i w 64. roku kapłaństwa. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Reklama

Ojciec Jan Golonka miał wybitne zasługi w upowszechnianiu historii sztuki sakralnej, w tym Jasnej Góry, której poświęcił wiele prac naukowych i naukowo-publicystycznych oraz ponad 150 artykułów, za co został w 2012 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2019 r. Medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. W 2021 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas pełnienia funkcji kuratora Jasnogórskich Zbiorów Sztuki Wotywnej o. Golonka zorganizował kilkanaście wystaw i seminariów. Inicjował jasnogórskie plenery malarskie, prowadził nadzór nad licznymi pracami konserwatorskimi w obrębie sanktuarium, szczególnie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, bazylice, zakrystii i bibliotece. Konsultował liczne realizacje artystyczne i budowlane. Organizował ekspozycje jasnogórskiego Arsenału, Muzeum 600-lecia i Bastionu św. Rocha. Był inicjatorem prac inwentaryzacyjnych: malarstwa tekstyliów oraz biżuterii i rzemiosła artystycznego ze zbiorów jasnogórskich, które od lat 70. XX wieku dokumentował. Utworzył komputerowy system katalogowy, a także opracował fotograficzne ujęcia wszystkich zbiorów. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego przypomniał, że o. Golonka jako kapelan wojskowy służył nie tylko ojczyźnie niebiańskiej, ale i ziemskiej. – Mundur bowiem, podobnie jak habit, był dla niego znakiem służby – zaznaczył bp Lechowicz. Ojciec Golonka był jasnogórskim duszpasterzem kombatantów, pełnił funkcję kapelana pomocniczego Garnizonu Częstochowa i Garnizonu Tarnowskie Góry. Dwukrotnie był dekanalnym ojcem duchownym Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Organizował dla żołnierzy dni skupienia, a także współorganizował pielgrzymki wojskowe na Jasną Górę. Konsultował szereg projektów tablic upamiętniających męczeństwo Polaków, którzy służyli w różnych formacjach wojskowych i polegli w różnych miejscach świata. Za to zaangażowanie i działalność kombatanci przyznali mu tytuł Honorowego Żołnierza Armii Krajowej. W 2008 r. zakonnik został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości pogrzebowych list prezydenta Karola Nawrockiego odczytał Jan Józef Kasprzyk, historyk, doradca prezydenta RP i były szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydent wyraził wdzięczność za zasługi zakonnika w trosce o polską pamięć historyczną. Ojciec Golonka był wielokrotnie nagradzany. Został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi RP, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, a także wieloma medalami kombatanckimi i resortowymi. W 2006 r. został wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej honorowym tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

Paulińskie Dni Młodych

„Obecna w Ciszy” – pod tym hasłem na Jasnej Górze odbyło się spotkanie organizatorów i uczestników tegorocznych Paulińskich Dni Młodych (PDM) z różnych wspólnot w Polsce, gdzie posługują „biali mnisi”. Był to też czas duchowego przygotowania do najważniejszych zakonnych inicjatyw adresowanych do młodzieży, w tym lipcowego zjazdu w Biechowie, który będzie miał formę biwaku namiotowego łączącego rekolekcje i rekreację (13-19 lipca). Opiece Matki Bożej zawierzone zostały również takie dzieła paulinów dla młodzieży, jak: Turniej Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej, PDM extra, czyli spotkanie na krakowskiej Skałce, gdzie znajdują się pauliński klasztor i seminarium, warsztaty muzyczne, rekolekcje studenckie oraz jasnogórskie spotkanie wolontariuszy w grudniu. Więcej informacji o inicjatywach duszpasterskich dla młodych na stronie: pdm.paulini.pl i w mediach społecznościowych.

2026-03-17 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik na Jasnej Górze: życie bez Boga to droga samozagłady

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Józef Michalik

Bożena Sztajner

Wyścig za stylem życia bez Boga, bez etyki, zasad moralnych, brak kultury i agresja także wśród partii politycznych to droga samozagłady - mówił abp Józef Michalik w czasie Mszy św. odpustowej 3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

KUL. Siedem piątek w areszcie

2026-06-24 16:15

Tomasz Górecki/KUL

W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się obrony prac licencjackich. 7 studentów uzyskało na dyplomie wynik bardzo dobry oraz wysoką średnią.

Studentów egzaminowała komisja w składzie: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, prorektor ds. nauki prof. Iwona Niewiadomska oraz prodziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Brzeziński. Pytania stawiane licencjuszom dotyczyły pracy oraz całego zakresu studiów. – To ogromna radość kiedy widzi się wymierne efekty naszej pracy. To podsumowanie nie tylko całego roku pracy, ale tak naprawdę trzech lat. Mamy nadzieję, że Panowie rozpoczną drugi stopień studiów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję