Tegoroczna Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę będzie miała szczególne znaczenie. Pątnicy, którzy wyruszą do Częstochowy, będą dziękowali za udzielone łaski, w tym za dar peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Bardzo ważną intencją, którą pragną zanieść pielgrzymi do Królowej Polski, jest modlitwa o pokój na świecie.
– Zachęcam do modlitewnego wędrowania do Czarnej Madonny. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są we wszystkich parafiach. Zgodnie z tradycją jako pierwsi wyruszą pątnicy z Olkusza (9-13 sierpnia). Następnie do Częstochowy powędruje Pielgrzymka Zagłębiowska (23-25 sierpnia) oraz pątnicy z Jaworzna (3-8 września). Na Jasną Górę pójdzie również Pielgrzymka Wolbromska (16-18 sierpnia) – wyjaśnia ks. Paweł Tracz – dyrektor pielgrzymki.
Modlitwie na zakończenie pieszej pielgrzymki przewodniczył bp Piotr Wawrzynek
Mszą św. w bazylice jasnogórskiej zakończyła się 32. Piesza Pielgrzymka Legnicka, przebiegająca pod hasłem: „Nie jesteś sam”.
Eucharystię, sprawowaną pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka, w gronie księży przewodników oraz kapłanów przybyłych z pielgrzymami w pielgrzymkach autokarowych, poprzedziło wejście pielgrzymów na Wały Jasnogórskie i nawiedziny w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Polak został aresztowany za akty wandalizmu w miejscu pielgrzymkowym Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. Jak poinformował bośniacki dziennik „Dnevni avaz” sprawcą jest Polak, który w nocy z 27 na 28 lipca zbeszcześcił oblewając czarną farbą figury Matki Bożej na Górze Objawień - Podbrdo oraz przy Błękitnym Krzyżu i podpalił ołtarz polowy za kościołem parafialnym św. Jakuba. Został aresztowany we wsi Cerno koło Ljubuškiego. Wcześniej przebywał w tym miejscu jako pielgrzym.
Przy figurze Matki Bożej umieścił obelżywy napis: „Diabeł w spódnicy”. Ponadto na zbeszczeszczonych miejscach znalazły się graffiti oraz transparenty z hasłami przeciwko miejscu pielgrzymkowemu i wizjonerom objawień maryjnych.
W tym roku mija 800 lat od śmierci Biedaczyny z Asyżu, jednego z najbardziej znanych świętych Kościoła Katolickiego. Z tej okazji papież Leon XIV ogłosił rok 2026 Rokiem Świętego Franciszka, w którym można zyskać odpust zupełny.
W to kościelne i ogólnoświatowe wydarzenie włączyli się również franciszkanie z Radomska. Chcąc uczcić założyciela swojego zakonu, podjęli szereg inicjatyw, aby jeszcze bardziej przybliżyć postać św. Franciszka z Asyżu nie tylko mieszkańcom Radomska i powiatu radomszczańskiego, ale również wszystkim, którzy zapragną w tym roku odwiedzić to miasto.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.