Reklama

Polska

X Zjazd Gnieźnieński

Co z faktu chrztu wynika dla nas dzisiaj?

Od 11 do 13 marca przyszłego roku odbywał się będzie X Zjazd Gnieźnieński. Będzie on jednym z wydarzeń w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. W Sekretariacie Episkopatu Polski zaprezentowano dziś szczegóły dotyczące tego wydarzenia.

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Bożena Sztajner

Zjazd Gnieźnieński wpisuje się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski a hasłem Zjazdu będą słowa - „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. - Nie chcemy, żeby to było tylko wspominanie tego historycznego wydarzenia, choć naturalnie będzie tam refleksja historyczna. Chcemy postawić sobie pytanie, co z faktu chrztu wynika dla nas dzisiaj. Jesteśmy przekonani, że to jest dobry moment, by zastanowić się nad nowymi początkami, które w fakcie chrztu dla każdego z nas - w wymiarze osobistym, ale także społecznym - mają miejsce - wyjaśnił na spotkaniu z dziennikarzami abp Wojciech Polak.

Zjazd, jak dodał Prymas Polski, ma pomóc zrozumieć, że stajemy przed wyzwaniami ważnymi dla naszej przyszłości.

Reklama

- Pierwszym wyzwaniem jest pytanie o to, jak być obecnym w sposób chrześcijański w dzisiejszym świecie, jak głosić Chrystusa, jak ewangelicznie ukazywać wzniosłość tego, co Chrystus uczynił w sakramencie chrztu św. w każdym z nas. Drugi element to odczytanie tej rzeczywistości poprzez wolność, którą niesie ze sobą nowy początek. Wolność nie tylko od czegoś, od grzechu, od naszych słabości, ale przede wszystkim wolność do czegoś, a więc twórczą, pozwalającą na budowanie razem tego, co jest naszym życiem społecznym, ale także kościelnym - powiedział abp Polak.

Obrady Zjazdu mają dotykać realnych ludzkich problemów: od egzystencjalnych przez międzyludzkie, społeczne, kościelne i kulturalne aż po międzynarodowe. „Europa nowych początków” będzie angażować swoich uczestników w różnych wymiarach: duchowym – poprzez świadectwa i ekumeniczne modlitwy wplecione w program Zjazdu; intelektualnym – poprzez wykłady i dyskusje panelowe; kulturalnym – poprzez wydarzenia artystyczne. W programie będzie także miejsce na spotkania i możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki specjalnym Warsztatom Chrześcijańskiej Wolności Zjazd będzie także swoistą sesją formacyjną – praktyczną lekcją, jak zachęcać siebie i innych do nowych początków.

Zjazd Gnieźnieński będzie służył także jako miejsce nawiązywania międzynarodowych kontaktów pomiędzy środowiskami zaangażowanymi na rzecz budowy chrześcijańskich fundamentów społeczeństwa obywatelskiego. Na Zjeździe mają być obecni obywatele Ukrainy, która - jak powiedzieli organizatorzy Zjazdu - "z trudem buduje swoje nowe początki". Zaproszeni są również Rosjanie dążący do pojednania ze swymi sąsiadami, a także Białorusini, Litwini i przedstawiciele wszystkich narodów tworzących na nowo kształt swojej wolności. - Zgodnie z tradycją poprzednich Zjazdów Gnieźnieńskich, chcemy wspólnie budować Europę ducha, dialogu, dla człowieka i rodziny, prawdziwie obywatelską - zapewniają organizatorzy.

Reklama

Do udziału w X Zjeździe Gnieźnieńskim zaproszeni są wierni różnych Kościołów chrześcijańskich, członkowie ruchów i wspólnot religijnych, stowarzyszeń, fundacji czy innych organizacji pozarządowych, które za cel stawiają sobie pracę na rzecz dobra wspólnego.

- Chcemy zaprosić ok. 600 uczestników na 10 sesji plenarnych oraz 20 warsztatów. To będą dni polskich i europejskich chrześcijan. Także ludzi niewierzących, by zechcieli podjąć z nami dialog. Chcemy usiąść, spotkać się, rozmawiać, dzielić się, słuchać - powiedziała Marta Titaniec, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Zjazdu.

Honorowy patronat nad X Zjazdem Gnieźnieńskim objął prezydent RP Andrzej Duda.

2015-10-12 16:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół i państwo – wspólna troska

Niedziela rzeszowska 10/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Izabela Fac

Goście i prelegenci konferencji

Goście i prelegenci konferencji

„Bóg-Honor-Ojczyzna: Kościół i Państwo – wspólna troska czy sojusz ołtarza z tronem?” – nad tym zagadnieniem zastanawiali się prelegenci i uczestnicy kolejnej już sesji naukowej, zorganizowanej w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Miała ona miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego 17 lutego 2016 r.

Gościem specjalnym był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W sali audytoryjnej zasiedli także biskup senior Kazimierz Górny, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, poseł Krystyna Wróblewska, marszałek województwa Władysław Ortyl, radni województwa podkarpackiego Jerzy Borcz i Jacek Magdoń, zaproszeni goście, młodzież Związku Strzeleckiego, miłośnicy historii. Sesję prowadził Adam Pęzioł – współorganizator obchodów w województwie.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję