Reklama

Polska

Maryja ukoronowana w Lakewood

[ TEMATY ]

obraz

USA

Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 18 października w Lakewood w New Jersey odbyła się koronacja Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w kościele St. Mary of the Lake.

Już od godz. 2 po południu w świątyni w Lakewood zgromadzili się liczni wierni, aby uczestniczyc w podniosłej uroczystości. Po prawej stronie, przy bocznej nawie, przygotowano w biało-czerwonych barwach podium dla obrazu. Modlitwę różńcową przed mszą św., którą prowadziła współorganizator Joanna Kwiatek z parafii St. Mary of the Lake, przeplatały pieśni maryjne oraz opowiadania z historii obrazu. Punktualnie o godz. 2:30 nastąpiło uroczyste wprowadzenie obrazu w asyście Rycerzy Niepokalanej, celebransóww wraz z ministrantami, dzieci i młodzieży w strojach krakowskich, pocztu sztandarowego oraz rodzin niosących poduszki z koronami.

Na rozpoczęcie mszy św. przywitał wszystkich uczestników prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Następnie głos zabrał ks. Piotr Supierz, odczytując list abp. Zygmunta Zimowskiego - Przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w Watykanie, zapewniając o jego duchowej łączności ze wszystkimi uczestnikami uroczystości i jednocześnie przekazując na ręce ks. Mariana Kokorzyckiego papieski, perłowy różaniec jako dar od ks. arcybiskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając mszę św., zaproszony z Polski arcybiskup metropolii częstochowskiej Wacław Depo podkreślił tytuł „Matki niezawodnej nadziei”. W mszy s´w. współuczestniczyli także zaproszeni na tę uroczystość kapłani z Polski, Watykanu i USA: ks. prałat Piotr Supierz - sekretarz arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, ks. dr Remigiusz Stacherski - kustosz Sanktuarium Maryjnego w Popowie Kościelnym, ks. kanonik Mariusz Trojanowski - sekretarz arcybiskupa Wacława Depo, proboszcz parafii St. Mary of the Lake Fr. Michael Sullivan, o. Waldemar Ła?tkowski - proboszcz parafii s´w. Jana Pawła w Perth Amboy, ks. kanonik Mirosław Kro´l - proboszcz parafii s´w. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, ks. prałat Cezary Chwilczyński oraz prowincjał paulinów w USA o. Mikołaj Socha. Przybyły również siostry służebniczki z Cherry Hill.

Reklama

Archiwum parafii

Homilię wygłosił abp Wacław Depo. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego wśród Polonii wpisuje się Lakewood w stanie New Jersey. Nawiązując do tego podniosłego aktu ukoronowania obrazu Jasnogórskiej Matki , który na ziemi polskiej stawał się świadkiem Jej tajemnic pośrednictwa pomiędzy Bogiem a ludźmi, podkreślił szczególne wyzwania, które stawia sekularyzacja współczesnego świata, przypominając, że „Bóg może działać tylko tam, gdzie Mu człowiek pozwoli działać i zaprosi Go do swojego życia”.

Zwrócił również uwagę, że „brak wpatrywania się w oblicze Maryi, a z tym brakiem związana jest utrata prawdy o Jezusie, który stał się z Niej człowiekiem, uniemożliwia nam ludziom XXI wieku wniknięcie w tajemnicę Boga i powoduje zwątpienie w istnienie samego Boga i jego zamysłu wobec różnych wydarzeń, czy kataklizmów”.

Kończąc homilię, wyraźnie podkreślił wagę życia ludzkiego, wskazując, że „niektóre kraje Azji mogą nas zawstydzać, bo kiedy my dyskutujemy w parlamentach o początkach życia, kiedy ono się zaczyna, to oni dopisują w metrykach owe 9 miesięcy, a więc tajemnicę od momentu poczęcia - czy nas to nie zawstydza?”

Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez abp. Wacława Depo, który następnie w ciszy nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Fanfarami hymnu jasnogórskiego zakończono koronację. Następnie ukoronowany już obraz przeniesiono do lewej nawy i umieszczono w przygotowanej pozłacanej oprawie.

Po okadzeniu przed Cudownym Wizerunkiem rodziny odczytały tekst zawierzenia Matce Bożej. Następnie w procesji z darami uczestniczyli uczniowie polskiej szkoły w Lakewood z Dziecięcego Zespołu Pieśni i tańca „Maki” wraz z Rycerzami Niepokalanej. Oprawę w czasie mszy s´w. zapewniła muzyczna grupa z parafii św. Jana Pawła II z Perth Amboy pod przewodnictwem redemptorysty o. Łukasza Drożaka.

Reklama

Na zakończenie po odśpiewaniu pieśni „Ave Maryja” przez Cori Scotti ks. Marian Kokorzycki odczytał Akt Zobowiązania Duchowej Wierności, po którym abp Wacław Depo dokonał błogosławieństwa i poświęcenia obrazów przyniesionych z domów przez parafian.

Przed rozesłaniem wszystkim obecnym oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji, podziękował ks. Marian Kokorzycki. Do podziękowań dołączył się abp. Wacław Depo, gratulując ks. Marianowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń lokalnej Polonii o koronacji i dedykując myśl matki ks. Twardowskiego - „Synu nie bądź nigdy ważny, ale zawsze bądź wdzięczny, wdzięczność jest rozproszoną po świecie miłością”.

Po mszy s´w. kapłani i zaproszeni goście udali się na spotkanie pożegnalne przed powrotem abp. Wacława Depo do Polski.

2015-10-23 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Matejko - „Sobieski pod Wiedniem’’

Niedziela Ogólnopolska 37/2012, str. 19

[ TEMATY ]

historia

sztuka

obraz

WIKIPEDIA

Bitwa pod Wiedniem - obraz namalowany przez Jana Matejko

Bitwa pod Wiedniem - obraz namalowany przez Jana Matejko

Monumentalne arcydzieło największego polskiego malarza - obraz o znaczeniu europejskim, jeden z najlepszych i najbardziej sugestywnych obrazów batalistycznych w sztuce europejskiej, został podarowany przez artystę papieżowi Leonowi XIII z okazji 200. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej w 1883 r. Od tego czasu obraz znajduje się w Muzeum Watykańskim. Reprodukcja fotograficzna najwyższej jakości (190 megapikseli) została wykonana z inicjatywy śp. biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego w czasie jego pobytu w Rzymie w 2008 r. O ile wiadomo, nie ma w Polsce poza tą fotografią ani jednej reprodukcji fotograficznej tak dobrej jakości. Biskup Płoski przekazał mi tę fotografię w celu wykorzystania do napisania książki planowanej na rok 2013. Sam zapowiadał, że do tej książki o wielkim zwycięstwie chrześcijaństwa nad agresją islamu na Europę napisze przedmowę. Jako obecny właściciel tej unikatowej fotografii przekazuję ją tygodnikowi „Niedziela”, z absolutną pewnością, że przekazuję ją w ręce nie tylko dobre, ale najlepsze.
„Sobieski pod Wiedniem” to malarsko-artystyczna wizja Polski jako „przedmurza chrześcijaństwa”, wizja potężnej Rzeczypospolitej, która ratuje Europę przed nawałą hord islamskich wielkiego wezyra Kara Mustafy.
Najważniejsze fragmenty obrazu to:
- Jan III Sobieski - król Polski, zwycięski wódz połączonych sił chrześcijańskich.
- Ks. kan. Jan Denhoff odbiera od króla list do Ojca Świętego (pierwszy SMS w historii Polski?): „Venimus, vidimus, Deus vicit”. Ks. Denhoff dotarł z Wiednia do Rzymu w ciągu 7 dni na koniu przez Alpy!
- O. Marco D’Aviano - legat papieski, świątobliwy kapucyn znany w całej Europie. To on właśnie doprowadził do stworzenia koalicji państw chrześcijańskich w obronie przed agresją ogromnej nawały tureckiej. O. D’Aviano w obu dłoniach trzyma jako tarczę Europy obraz z wizerunkiem Maryi.
- Królewicz Jakub Sobieski (na koniu po lewej stronie króla).
- Arcyksiążę Karol Lotaryński, dowódca wojsk niemieckich (na koniu w zbroi, zdejmuje kapelusz przed triumfatorem Janem III).
- Rotmistrz Zbierzchowski - b. oficer polskiej husarii, zdobył w bitwie pod Wiedniem wielką chorągiew Mahometa - największą świętość muzułmanów, ze strasznym dla chrześcijaństwa słowem „dżihad”, teraz w geście triumfu rzuca ją pod kopyta królewskiego konia.
- Nad królem Polski i jego zwycięską armią (na samej górze obrazu) unosi się Duch Święty uosobiony przez gołębia.
- W tle obrazu - tysiące kopii polskiej husarii, której szarża rozstrzygnęła bitwę. Uwagę zwracają proporce z krzyżami. Bezpośrednio nad królem triumfalnie rozwinięta chorągiew ze srebrnym orłem w złotej koronie.
- Z lewej strony obrazu - zdobyty obóz turecki, z prawej - panorama Wiednia z wieżami katedry św. Stefana.
- Tęcza nad polem bitwy nawiązuje do Starego Testamentu i jest znakiem Opatrzności, według wizji artystyczno-historycznej, Matejko ukazał Polaków jako naród wybrany, który łączy przymierze z Bogiem w obronie chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję