Reklama

Parafia pw. Zwiastowania Pańskiego w Witkowie I

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Stargard-Zachód
Siedziba parafii: Witkowo I - 39 A
Liczba wiernych: 1 642
Proboszcz: ks. Marian Szostak
Siostry Zakonne: Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (orionistki): s. Augustyna, s. Lucyna, s. Maksymiliana - pełnią posługę w Domu Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Witkowie II
Kościoły filialne: Strzebielewo - pw. św. Józefa Rzemieślnika, Witkowo II - pw. Matki Bożej Różańcowej
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże), schola dziewczęca, ministranci
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Niedziela” - 25 egzemplarzy

Parafia obejmuje sześć miejscowości. W trzech z nich funkcjonują kościoły; w Strzebielewie i Witkowie II znajdują się kościoły gotyckie z XV w., natomiast w Witkowie I (powstałym po II wojnie światowej) kościół wybudowano w 1999 r.
Tuż po II wojnie światowej życie religijne koncentrowało się w kościele w Witkowie, poświęconym 29 lipca 1945 r. Aktu tego dokonał ks. Edward Gagajek z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, który jako jeden z pierwszych dotarł do Stargardu Szczecińskiego. Ten, zasłużony dla organizowania życia religijnego na tym terenie kapłan w swoich wspomnieniach Z Pogórza Przemyskiego na Pomorze Zachodnie tak wspomina Witkowo: „Osobiście w czternastu wioskach... poświęcałem kościoły protestanckie dla naszego kultu katolickiego. Ta wioska utkwiła mi w szczególnej pamięci ze względu na jej jednolity charakter pod względem ludności: cała gromada Polaków, jak wyjechała z ziemi wileńskiej, tak osiedliła się w Witkowie”. Początkowo więc duszpastersko posługiwali tu księża chrystusowcy ze Stargardu, wśród nich ks. Karol Kopacz, potem ksiądz z parafii w Stargardzie Kluczewo. W 1948 r. poświęcony został kościół w Strzebielewie.
Parafię w Witkowie II erygowano 25 grudnia 1987 r. Rolę kościoła parafialnego od dnia powstania parafii pełnił stary kościół w Witkowie II. „W Witkowie I sprawowanie duszpasterstwa natrafiało początkowo na trudności ze strony władz. Mszę św. odprawiano przy krzyżu, następnie na placu przy przedszkolu, wreszcie w udostępnionej sali. Warunki były wręcz misyjne” - wspomina proboszcz ks. Marian Szostak. „Tak było do 25 marca 1993 r. W tym dniu abp Marian Przykucki poświęcił nowy kościół, wznoszony w Witkowie I od 1990 r. według projektu mgr. inż. Walentego Zaborowskiego. Ksiądz Arcybiskup przeniósł parafię z Witkowa II do Witkowa I pod nazwą Zwiastowania Pańskiego. Świątynię zbudowano na planie prostokąta, z wydzielonym pięciobocznym prezbiterium oraz kwadratową wieżą od północnego wschodu, mieszczącą zakrystię. We wnętrzu empora chórowa o szerokości nawy. Posadzka i ołtarz wykonane są z marmuru. Nastawa ołtarzowa, rzeźbiona i polichromowana, przedstawia pięć tajemnic radosnych Różańca św. Po lewej stronie ołtarza obraz Matki Bożej Częstochowskiej, po prawej tabernakulum. Nad nim obraz Jezusa Miłosiernego, malowany na płótnie (dar parafian), poświęcony 17 sierpnia br. dla upamiętnienia I rocznicy konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Obok tabernakulum figura Matki Bożej Fatimskiej, przywieziona z narodowej pielgrzymki do Fatimy w 1996 r., poświęcona tam przez kard. J. Ratzingera. Przy wyjściu z kościoła dwie pamiątkowe tablice. Pierwsza (z lewej) nawiązuje do wizyty Ojca Świętego na górze Synaj 26 lutego 2000 r. Dewiza „Inwestujcie w życie na Zmartwychwstanie w Chrystusie” dedykowana jest wszystkim nawiedzającym kościół. Druga - przedstawia posługujących w diecezji biskupów (abp. K. Majdańskiego, abp. M. Przykuckiego, abp. Z. Kamińskiego) i ich związki z tą świątynią. Do kościoła, od strony pd.-zach., przylega piętrowa plebania, poświęcona w 1995 r.
Pierwszym administratorem parafii był ks. Zdzisław Garbicz (od grudnia 1987 do lipca 1988 r.). Od 15 lipca 1988 r. jest nim ks. Marian Szostak. Ksiądz Proboszcz ukończył teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a święcenia kapłańskie otrzymał 12 kwietnia 1981 r. w katedrze św. Jakuba w Szczecinie. Następnie pracował jako wikariusz w Pęzinie, w Stargardzie-Kluczewie, w Trzcińsku Zdroju, w parafiach św. Kazimierza w Szczecinie i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie oraz Świętego Ducha w Stargardzie, skąd przybył do Witkowa. Oprócz obowiązków w parafii ks. M. Szostak pełni funkcję dyrektora gospodarstwa rolnego archidiecezji. W roku 2002-2003 w pracy duszpasterskiej Księdza Proboszcza wspierał wikariusz ks. Adam Kurasz.
W niedzielę Ksiądz Proboszcz odprawia Mszę św. w Strzebielewie o godz. 8.00 i 12.15, w Witkowie II o godz. 9.30 i Witkowie I o godz. 11.00. W kościele parafialnym jest też sobotnia Msza św. o godz. 19.00. W tygodniu odprawia się w środę o godz. 18.00 w Strzebielewie, w czwartek w Witkowie II, w pozostałe dni w kościele parafialnym o godz. 18.00 lub 6.30 w zależności od potrzeb. Frekwencję na niedzielnej Mszy św.
Ksiądz Proboszcz ocenia w przedziale od 30 do 40%.
Wprowadzoną Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy parafianie odmawiają we własnym zakresie w każdą środę. W okresie Adwentu w każdym kościele odprawiana jest Msza św. lub nabożeństwo roratnie, w Wielki Post natomiast prowadzona jest Droga Krzyżowa w trzech kościołach. Na imienne zaproszenia, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej brało udział od 550 do 600 parafian. Zbierane podczas nabożeństwa ofiary posłużyły przygotowaniu paczek na Wielkanoc dla najuboższych rodzin w parafii. W pierwszy piątek miesiąca Ksiądz Proboszcz odwiedza chorych (19 osób). W niektórych domach, w uzgodnieniu z rodziną, odprawiana jest Msza św. dla chorej osoby.
Na terenie parafii, w Strzebielewie, funkcjonuje szkoła podstawowa (od 2003 r. niepubliczna), licząca 120 uczniów. Na etacie katechety zatrudniona jest Ilona Kosior-Pierzchała. W Witkowie II znajduje się budynek (do 1945 r. - dom pastora), w którym po wojnie mieściła się szkoła, zlikwidowana jednak w 1995 r. Dzięki staraniom Księdza Proboszcza budynek przeszedł na własność parafii i po remoncie w latach 1998-2001, poświęceniu przez - abp. Z. Kamińskiego pełni funkcję Domu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego dla ok. 30 osób.
Z ks. Marianem objeżdżam wszystkie trzy kościoły parafii. Wszędzie dostrzegam trud włożony w ich utrzymanie. Kościoły są po kapitalnych remontach. Parafianie dbają o porządek w swoich świątyniach, pełnią dyżury. W każdej miejscowości widzę też krzyże. Ksiądz Proboszcz chwali swoje grono ministranckie za ofiarną służbę ołtarza, szczególnie liczne grono 18 chłopców ze Strzebielewa i mniejsze grono z Witkowa, w tym trzech braci rodziny Wygodów. Wspomina Szymona Małachowskiego, Przemysława i Sebastiana Jaskulskich, którzy będąc studentami przy każdej możliwej okazji dalej służą przy ołtarzu jako lektorzy.
Ksiądz Proboszcz z Witkowa docenia wagę pożytecznej lektury. Propagując czytelnictwo prasy katolickiej, spowodował, że rodzice dzieci pierwszokomunijnych zaprenumerowali na cały 1999 r. Tygodnik Katolicki Niedziela. Chodząc po kolędzie, nie zostawia tradycyjnych pamiątkowych obrazków, lecz wartościową książkę religijną. Parafia jest rozśpiewana, choć brakuje organisty. We wszystkich kościołach na ławkach dostrzegam śpiewnik liturgiczny Oremus Cantates - wydany w Nowym Jorku i sprowadzony na potrzeby parafii w ilości 400 egzemplarzy.
W historii parafii niezapomniana pozostaje uroczystość z 9 maja 1990 r. - poświęcenie pól przez bp. Stanisława Stefanka. Uczestniczył on wtedy w nabożeństwach procesyjnych we wszystkich wioskach parafii: obchodził pieszo oraz dojeżdżał do ołtarzy polowych bryczką, a nawet śmigłowcem rolniczym typu Mi-2. Tak było przy starcie z boiska sportowego w Przewłokach, gdy poświęcił z helikoptera rolniczego rozległy teren pól spółdzielczych i rolników indywidualnych, a następnie odprawił Mszę św. na placu pod budowę kościoła w Witkowie I. Ksiądz Proboszcz z wdzięcznością wspomina licznych życzliwych parafian i za każdą rodzinę od 2002 r. sprawuje Mszę św. o umocnienie wiary na obecne i przyszłe pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

[ TEMATY ]

chory

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Przy ołtarzu modlili się inni księża diecezjalni, w tym m.in. bielsko-żywiecki duszpasterz chorych ks. Szczepan Kobielus.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

W niedzielę 19 maja obchodzono w Gnojniku odpust ku czci patronki nowego kościoła.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prał. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie, który wygłosił również homilię.- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – mówił rektor tarnowskiego seminarium, nawiązując do tajemnicy powołania do sakramentu kapłaństwa. I apelował: - Módlmy się, aby ziemia tarnowska zawsze była urodzajną ziemią kapłańską, która wyda Kościołowi nowe i święte powołania kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję