Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powitała obraz Jezusa Miłosiernego

Uroczystości peregrynacji Obrazu zostały poprzedzone nowenną do Miłosierdzia Bożego oraz trzydniowym skupieniem na słuchaniu Słowa Bożego, modlitwie i adoracji. 9 sierpnia parafianie zebrali się wraz z duchowieństwem na placu przykościelnym przed godz. 18.00. Przy biciu dzwonów i śpiewie bracia kolejarze wnieśli Obraz do kościoła i ustawili go na przygotowanym tronie. Obraz Jezusa Miłosiernego powitały dzieci, młodzież, rodziny, przedstawiciele grup duszpasterskich, siostry sercanki i proboszcz parafii ks. kan. Zenon Grządka. Następnie uroczystą Mszę św. koncelebrowaną odprawił i wygłosił homilię o miłosierdziu Bożym ks. inf. Tadeusz Nowicki, dziekan i prepozyt Kapituły Grudziądzkiej. Po Mszy św. rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem grup duszpasterskich i modlitewnych. O północy parafianie uczestniczyli we Mszy św. do Miłosierdzia Bożego, którą odprawił Ksiądz Proboszcz. Na Mszę św. niedzielną połączoną z nabożeństwem i błogosławieństwem lourdzkim zaproszono również chorych i cierpiących.
Na pożegnanie Obrazu Jezusa Miłosiernego przybył do parafii bp Józef Szamocki. Przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, wygłosił Słowo Boże, dokonał Aktu Zawierzenia Parafii, poświęcił dewocjonalia i dwa obrazy Jezusa Miłosiernego, które wędrować będą po rodzinach parafii. Przedstawiciele parafii wraz z Księdzem Proboszczem dziękowali Jezusowi Miłosiernemu za niezapomniane przeżycia, łaski, za dar nawiedzenia i wraz z duchowymi czynami złożonymi przed Obrazem, pożegnali Pana Jezusa Miłosiernego. Dla naszej parafii były to chwile umocnienia i zjednoczenia oraz pogłębienia życia eucharystycznego i miłości.

Henryk Turski

Obraz Jezusa Miłosiernego w kolegiacie grudziądzkiej

Od dłuższego czasu w parafii św. Mikołaja w Grudziądzu trwały przygotowania pod kierunkiem proboszcza ks. inf. Tadeusza Nowickiego do nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego. Uczestniczyło w nich wiele grup modlitewnych, wydano specjalny numer biuletynu parafialnego, wydrukowano małe śpiewniki z pieśniami o Bożym Miłosierdziu, odprawiono też Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Przygotowania te rozpoczęły się 6 sierpnia Mszą św. i Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas każdej Mszy św. ks. Marcin Staniszewski głosił w kolejnych dniach nauki.
11 sierpnia w imieniu parafian Obraz powitał Prezes Akcji Katolickiej wraz z matką jednego z kapłanów pochodzących z Grudziądza. Po koncelebrowanej Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu przez wiernych z poszczególnych ulic z parafii. O północy rozpoczęła się uroczysta Pasterka, której przewodniczył ks. Leszek Stefański. Następnego dnia odprawiona została Msza św. dla chorych, którzy otrzymali specjalne błogosławieństwo. O godz. 16.00 Mszę św. pożegnalną odprawił bp Józef Szamocki, który w homilii podkreślił szczególne znaczenie Bożego Miłosierdzia w dzisiejszych czasach. Na zakończenie pobłogosławił wiernych i poświęcił przyniesione przez nich obrazy Chrystusa Miłosiernego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Obóz ministrancki w górach

Grupa 55 ministrantów i dzieci ze szkolnego Koła Caritas z parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu - Mniszku uczestniczyła podczas tegorocznych wakacji od 7 do 12 lipca br. w tygodniowym obozie rekolekcyjno-wypoczynkowym w Szczyrku. Czas wypoczynku dzieci spędziły aktywnie pod opieką ks. Bogdana Tułodzieckiego i wychowawczyń. Zwiedziły sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie i uczestniczyły we Mszy św. przed Obrazem Jasnogórskiej Pani. Wiele czasu spędziły na wędrówce po górskich szlakach Beskidów, m.in. weszły na Szyndzielnię i Klimczok, zdobyły szczyt Skrzycznego, zobaczyły wielką Pętlę Beskidzką, zwiedziły Żywiec i Wisłę, gdzie spotkały trenera A. Małysza - Apoloniusza Tajnera, który rozdał im wiele autografów. Dzieci codziennie rano brały udział we Mszy św. z naukami rekolekcyjnymi, a wieczorem spotykały się na wspólnych modlitwach. Nie zabrakło też zabawy i śpiewów przy ognisku. Wielką atrakcją był przejazd kolejką krzesełkową po WPK w Chorzowie. Duże wrażenie wywarł też słynny stadion śląski, który dzieci zwiedziły w ostatnim dniu wakacyjnego wypoczynku.

Reklama

Bożena

Dekanat Lidzbark Welski

Tradycji stało się zadość

Wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tradycyjnie w miesiącach letnich pielgrzymują do sanktuariów naszego kraju. W tym roku 21 i 22 lipca szlak wiódł do Częstochowy i Łagiewnik. Pielgrzymce przewodniczył wikariusz ks. Karol Schmidt. Druga grupa wiernych tą samą trasą wyruszyła 4 i 5 sierpnia. Opiekę duchową sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski - proboszcz parafii. Pielgrzymi złożyli przed tronem Maryi na Jasnej Górze swoje modlitwy, prośby i błagania, ale też dziękczynienia, szczególnie za nawiedzenie parafii przez Obraz Jezusa Miłosiernego i nawiedzenie kopii Obrazu w domach wielu wiernych. Dziękczynną Eucharystię w nowej bazylice w Łagiewnikach sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski, a uświetnił ją śpiew pielgrzymujących w grupie członków chóru parafialnego „Cecylia”. Następnie podziwialiśmy klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i kościół, w którym cześć odbiera Jezus Miłosierny, a także relikwie św. Faustyny. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła nas do kilkugodzinnego zatrzymania się w drodze powrotnej w Krakowie. Niektórzy z nas byli tam po raz pierwszy, a dla wielu ożyły wspomnienia poprzednich pobytów w tym mieście. Uduchowieni i pełni radosnych przeżyć, z pieśnią na ustach, wróciliśmy do Lidzbarka.

Ewa Rogozińska

Dekanat Wąbrzeźno

Z Jezusem Miłosiernym

„Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz”. Parafie dekanatu wąbrzeskiego w dniach 12-21 lipca przeżywały nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja rozpoczęła się w parafii św. Katarzyny w Osieczku, a zakończyła w parafii św. Michała Archanioła w Błędowie. Do tego ważnego wydarzenia poszczególne wspólnoty parafialne przygotowywały się poprzez rekolekcje. Mszy św. powitania oraz pożegnania przewodniczył Ksiądz Biskup, który w homilii ukazywał Boga jako dobrego Ojca, nieustannie czekającego na człowieka. Podczas nawiedzenia rzesze ludzi przychodziły do Jezusa Miłosiernego, aby wypowiedzieć swoje bóle, prośby, podziękowania. Wszyscy wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty, oczyścić swoją duszę, zanurzając się w promieniach Bożego miłosierdzia.

Reklama

xdz

Wkrótce

Audycje dla małżonków i rodziców w Radiu Maryja

We wtorki o godz. 21.30 w Radiu Maryja transmitowane są cotygodniowe audycje dla małżonków i rodziców. Organizują i prowadzą te spotkania z udziałem zaproszonych prelegentów Elżbieta i Lech Polakiewiczowie. Audycje, obejmujące swym zakresem tematycznym szeroko pojęte życie małżeńskie i rodzinne, zarówno od strony duchowej, jak i praktycznej, dają małżonkom szereg życiowych rad i wskazówek, a ich wielka wartość polega na świadectwie uczestników. Oto tematy na najbliższy miesiąc:
9 września - bp Stanisław Stefanek: Rodzina w dialogu z Bogiem.
16 września - ks. dr Andrzej Pryba: „Żony niechaj będą poddane mężom”..., a mężowie?
23 września - ks. inf. Ireneusz Skubiś: Jak korzystać z mediów?
30 września - ks. J. Jakubiec, K. i R. Sikora, T. Kominek: Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.
7 października - Małgorzata i Joachim Grzonkowie: Uczynić życie małżeńskie Eucharystią.

mm

Zaproszenie na „Koncert pod gwiazdami”

7 września o godz. 18.00 odbędzie się już ostatni w tym sezonie „Koncert pod gwiazdami” w Sali Wielkiej Dworu Artusa. W koncercie pt.: „W świecie operetki i musicalu” wystąpią: orkiestra im. Johanna Straussa i soliści - Agnieszka Olszewska (sopran), Orlin Bebenow (tenor); prowadzenie Marek Czekała.

mw

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję