Reklama

Wydarzenia z diecezji

„Metanoia” w drodze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6-7 września br. odbył się wyjazd integracyjny pracowników Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Metanoia”. W tym radosnym spotkaniu wzięło udział 14 osób zaangażowanych w pracę w Centrum. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, był romański kościół w Czerwińsku, którego powstanie datuje się na 1155 r. Dzięki gościnności Księży Salezjanów mogliśmy obejrzeć wystawę misyjną i zapoznać się z kulturą krajów Trzeciego Świata. Następnie skierowaliśmy nasze kroki do Zakroczymia, gdzie przyjął nas ks. kan. Jerzy Bieńkowski, a historię kościoła parafialnego z erudycją historyka sztuki przybliżył nam ks. mgr Grzegorz Ślesicki. Zostaliśmy urzeczeni otoczeniem kościoła parafialnego. Piękny i zadbany ogród pozwolił na chwilę zadumy nad wielkością i dobrocią Boga. Korzystając z okazji, na prośbę grupy ks. kan. dr Janusz Kochański, wicedyrektor naszego Centrum, opowiedział nam historię Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.
Chcieliśmy też odwiedzić twierdzę w Modlinie, ale z powodu odbywających się uroczystości nie mogliśmy tego uczynić. Odwiedziliśmy natomiast kościół w Serocku, po którym oprowadził nas ks. prał. dr Jan Kasiński. Zaskoczyło nas piękno tego miasta i zauroczył widok Narwi. Z Serocka udaliśmy się na pyszny obiad do Popowa. Ośrodek Caritas i gościnność gospodarzy zachęca do korzystania z tego miejsca.
W Pułtusku czekało na nas wiele atrakcji. Najpierw udaliśmy się do parafii pw. św. Mateusza, gdzie ks. kan. Wiesław Kosek przybliżył nam dzieje bazyliki. Uczynił to jak prawdziwy kustosz - zostaliśmy oczarowani wiedzą, erudycją i miłością do Kościoła, jaką dało się zauważyć podczas półtoragodzinnego spotkania. Mieliśmy możliwość spaceru po parafialnym ogrodzie, pełnym unikalnych form roślinności. Potem przeszliśmy najdłuższym rynkiem Europy do Domu Polonii i podziwialiśmy piękno Narwi.
Ponieważ dzień chylił się ku zachodowi, udaliśmy się do Gościejewa - rodzinnej miejscowości dyrektora Centrum, ks. kan. dr. Romualda Jaworskiego, gdzie czekały na nas miejsca noclegowe przygotowane przez gospodarzy tego miejsca - Weronikę i Wojciecha Leśników. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy ucieszyliśmy się chwilą odpoczynku przy kominku i ognisku. W radosnej atmosferze przeżywaliśmy wspólne chwile. Zachwyceni pięknem mazowieckiej wsi, ogromnym spokojem i radością, udaliśmy się na spoczynek.
Rankiem przywitało nas piękne, zaglądające przez okna słońce. Pobudzeni do życia nie mogliśmy dłużej pozostawać bierni na zaczepki promyków słonecznych. Sprawnie zorganizowaliśmy posiłek, by jeszcze przez krótki czas czerpać radość i siłę z darów natury. Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia była Eucharystia sprawowana w kościele w Gołyminie, gdzie ks. kan. Tomasz Cymerman przyjął nas z wielką serdecznością i towarzyszył w bezpośrednim spotkaniu z Chrystusem. Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni na plebanię na gorącą herbatę i odrobinę słodkości. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę.
Następnym przystankiem naszej wycieczki była Opinogóra, a w niej - Muzeum Romantyzmu. Dzięki przewodnikowi mogliśmy poznać bliżej życie Zygmunta Krasińskiego i jego rodu, a trzeba stwierdzić, że było dość bogate. Aby na chwilę zatrzymać się jeszcze w dobie romantyzmu, wybraliśmy się na spacer po parku otaczającym Muzeum.
Po krótkiej wizycie w zamku w Ciechanowie skorzystaliśmy z gościnności rodziców ks. Janusza Kochańskiego. A potem - już tylko droga do Płocka i piękne wspomnienia, które pozostaną na długo w pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Kiciński do osób życia konsekrowanego: "Bądźcie tymi, którzy oczekują"

2026-02-02 19:06

ks. Łukasz Romańczuk

Dziewice konsekrowane w katedrze wrocławskiej

Dziewice konsekrowane w katedrze wrocławskiej

Dzień Osób Życia Konsekrowanego to święto tych, którzy oddali swoje życie Chrystusowi. Podczas Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego osoby życia konsekrowanego miały możliwość odnowienia ślubów zakonnych. Podczas Mszy św. konsekrowane zostały dwie dziewice.

Homilię wygłosił bp Jacek Kiciński CMF, który przypomniał, czym było Ofiarowanie w tradycji izraelskiej. Przypomniał także znaczenie dnia życia konsekrowanego i jego cel. - Tradycja święta Matki Bożej Gromnicznej nawiązuje do przyniesienia przez Maryję Jezusa do świątyni i spotkania z Symeonem. Symbol świecy symbolizuje Jezusa, który jest światłością świata, ucisza burzę i jest Panem wszelkich zjawisk natury. Nasza dzisiejsza Eucharystia jest aktem jedności z Kościołem. Dlatego dziś będzie odnowienie ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Mendyk: Kościół widzi w was Symeona i Annę naszych czasów

2026-02-02 16:47

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Dzień Życia Konsekrowanego

Ofiarowanie Pańskie

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siostry zakonne podczas odnowienia ślubów zakonnych w czasie Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze świdnickiej

Siostry zakonne podczas odnowienia ślubów zakonnych w czasie Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze świdnickiej

W święto Ofiarowania Pańskiego świdnicka katedra stała się miejscem szczególnego spotkania osób konsekrowanych z całej diecezji.

Już po raz trzydziesty 2 lutego obchodzony był w Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego, dlatego siostry zakonne, zakonnicy oraz kapłani zgromadzeń zakonnych zgromadzili się na wspólnej modlitwie i dziękczynieniu za dar powołania.
CZYTAJ DALEJ

„Wielka Moc Miłości” - wyjątkowe rekolekcje wielkopostne

2026-02-03 13:33

[ TEMATY ]

rekolekcje

Wielki Post

Materiał prasowy

„Wielka Moc Miłości” to wyjątkowe rekolekcje wielkopostne, które startują w piątek (20 lutego) po Środzi Popielcowej. Poprowadzą je ks. Marek Dziewiecki – doświadczony kapłan i rekolekcjonista – oraz Michał Piekara, mówca i ewangelizator, który wnosi świeckie, praktyczne spojrzenie.

Rekolekcje są zaproszeniem do otwarcia serca na Bożą miłość, pogłębienia wiary i nauki życia bez lęku w codziennych sytuacjach. Kolejne części będą publikowane w każdy poniedziałek i piątek Wielkiego Postu, tworząc spójną duchową drogę ku przeżyciu Wielkanocy. To propozycja dla każdego, kto chce przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i świadomy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję