Reklama

Z wizytą w parafii

Być świadkiem Chrystusa dla przyszłych pokoleń

Niedziela płocka 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Antoniego w Łukomiu
Patron parafii: św. Antoni
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Katarzyny
Dekanat: sierpecki
Miejscowości: Babiec, Białasy, Bryski, Gugoły, Kolonia Łukomie, Kownatka, Łukomie, Mierzęcin, Stopin, Puszcza, Pianki, Rżały, Topiąca
Proboszcz: ks. kan. Wiesław Goszczycki
Inni kapłani zamieszkali na terenie parafii: ks. Maksymilian Joniak
W parafii działają: Akcja Katolicka, rada parafialna (gospodarcza i duszpasterska), grupa charytatywna, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, Bractwo św. Józefa.
Z parafią współpracuje: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 8.00, 10.00, 12.00

„Nie wystarczy nosić imię chrześcijanina, trzeba być świadkiem Chrystusa, trzeba po chrześcijańsku żyć” - tymi słowami, zaczerpniętymi z listu św. Ignacego Antiocheńskiego, jednego z pierwszych męczenników chrześcijańskich, zwrócił się bp prof. dr. hab. Stanisław Wielgus do młodzieży bierzmowanej podczas wizytacji kanonicznej parafii pw. św. Antoniego w Łukomiu (dekanat sierpecki) w czwartek, 11 września. „Chodzi o takie umocnienie waszych sił wewnętrznych, duchowych, abyście pozostali wierni Chrystusowi mimo najróżniejszych przeszkód i pokus, które na was czyhają i będą czyhać w przyszłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Charakterystyka parafii

Reklama

Grunt pod ziarno wiary, zasiewane w sercach młodych ludzi, przygotowują poprzednie pokolenia. Tak jest również w Łukomiu. Jak mówił w swoim sprawozdaniu proboszcz, ks. kan. Wiesław Goszczycki, parafia jest w 100% wyznania rzymskokatolickiego. Wszystkie rodziny przyjmują księdza po kolędzie. We Mszy św. niedzielnej uczestnicy ok. 35% parafian. Licznie uczestniczyli też w Misjach św. czy peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, corocznych rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Rocznie rozdaje się ok. 16 tys. Komunii św. To dobry grunt, by ziarno wiary mogło wyrosnąć i wydać owoc. Niestety, jak wiele wiejskich parafii, również parafia w Łukomiu maleje - obecnie liczy 1 465 osób. W ciągu ostatnich 17 lat z terenu parafii ubyło ich ok. 500.
„Parafianie właściwie w 100% utrzymują się z uprawy drobnych i średnich gospodarstw - mówi Ksiądz Proboszcz. - Młodzi, nie widząc szans rozwoju, opuszczają domy rodzinne szczególnie po zawarciu związku małżeńskiego”. W ciągu ostatnich 3 lat tylko 4 młode małżeństwa pozostały w parafii z zamiarem prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Niekorzystną sytuację w sprawowaniu duszpasterstwa dzieci i młodzieży stworzyła reforma szkolnictwa, teren parafii należy bowiem administracyjnie do dwóch gmin: Szczutowo i Rościszewo. Dzieci mieszkające na terenie gminy Szczutowo chodzą tam do szkoły, tam uczęszczają również na nauki rekolekcyjne. W ostatnim czasie zlikwidowano na terenie gminy Szczutowo dwie znajdujące się na terenie parafii szkoły podstawowe. Młodzież gimnazjalna z części parafii należącej do gminy Rościszewo tam również uczęszcza do gimnazjum. Na miejscu pozostało tylko 6 klas szkoły podstawowej, w których uczą się młodsze i najmniejsze dzieci, kontakt duszpasterski z dziećmi z parafii jest więc mocno utrudniony. Optymizmem napawa budowa nowego gmachu szkoły podstawowej w Łukomiu. Plac pod jej budowę poświęcił podczas wizytacji biskup płocki Stanisław Wielgus.

Działalność duszpasterska

Reklama

Świadectwem życia religijnego parafii jest fakt, że w ciągu 17 lat duszpasterzowania obecnego proboszcza zrodziły się tu trzy powołania kapłańskie i jedno zakonne (siostra pracująca na misjach w Zambii). W każdy wtorek i piątek odmawiana jest w kościele Koronka do Miłosierdzia Bożego, zaś w pierwszą sobotę miesiąca - Różaniec fatimski. W październiku codzienne nabożeństwa różańcowe animują członkowie kół Żywego Różańca. Liczną frekwencją cieszy się Różaniec za zmarłych, odmawiany od 1 do 8 listopada codziennie wieczorem na cmentarzu. Co roku odbywają się pielgrzymki autokarowe do Lichenia, Częstochowy, Świętej Lipki, Gietrzwałdu oraz piesza pielgrzymka do klasztoru w Sierpcu (15 sierpnia) i autokarowa do Skępego (8 września).
W parafii działają: spotykająca się przeciętnie 2 razy w roku i wspomagająca Księdza Proboszcza przede wszystkim w prowadzeniu prac remontowych rada parafialna (21 osób), asysta procesyjna, Akcja Katolicka (10 osób) oraz licząca 8 osób grupa charytatywna. Najliczniejszą grupę w parafii tworzą koła Żywego Różańca. Jest ich w sumie 10. Członkowie kółek różańcowych w maju organizują nabożeństwo majowe w wioskach przy figurkach Matki Bożej, w październiku każde kółko przewodniczy w kościele 2 razy w nabożeństwie różańcowym, a w listopadzie na cmentarzu parafialnym modlitwom różańcowym za zmarłych. W parafii istnieje zwyczaj tzw. pustych nocy - gdy ktoś z wioski umiera, członkowie kół gromadzą się w domu żałoby, odmawiając za zmarłego cały Różaniec.
W Łukomiu istnieje także rzadko spotykane Bractwo św. Józefa - nieformalne stowarzyszenie mężczyzn - ojców. Jest to stowarzyszenie modlitewne. Bractwo nie posiada statutu, lecz istnieje na zasadzie przekazywanego świadectwa wiary kolejnych pokoleń wierzących ojców, którzy przyjmując powołanie głowy rodziny, starają się świadomie w nim trwać.

Dokonania materialne

Zabytkowy, liczący sobie już 240 lat sosnowo-modrzewiowy kościół wymaga szczególnej troski. Świątynia remontowana jest sukcesywnie od 17 lat i z każdym rokiem pięknieje. Remont trwa długo, ponieważ drewno - główny materiał budowlany w tym obiekcie - jest mocno zniszczone przez szkodniki. Wiele elementów wymaga wymiany. Parafia jest mała, a zasobność materialna parafian słaba. Mimo to prace sukcesywnie posuwają się do przodu: oczyszczono z farby ściany kościoła, przywracając im kolorystykę modrzewia, odnowiono wszystkie ołtarze, ambonę, chrzcielnicę i prospekt organowy, wyremontowano zakrystię i wyposażono ją w nowe meble, wymieniono wszystkie okna zewnętrzne i wewnętrzne, założono kraty, wyremontowano ogrodzenie kościoła, zrobiono chodnik procesyjny, wstawiono nową bramę główną i wszystkie furtki. Tylko w tym roku wyremontowano dach na kościele i zakonserwowano go farbą antykorozyjną oraz zainstalowano system alarmowy, antywłamaniowy i przeciwpożarowy.
Choć plebania jest nowa i nie wymaga remontów, również tu w ramach bieżącej konserwacji wyremontowano łazienkę i wstawiono nowy, energooszczędny piec centralnego ogrzewania. Na cmentarzu parafialnym zrobiono schody wejściowe, w przygotowaniu jest parking samochodowy. Ksiądz Proboszcz wraz z radą parafialną planują już inwestycje na kolejne lata: konserwację i uzupełnienie ubytków na zewnątrz kościoła, przebudowę całego prezbiterium (łącznie z nowym ołtarzem), powiększenie cmentarza grzebalnego i przeprowadzenie remontu starego ogrodzenia cmentarza.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizyta rozpoczęła się o godz. 11.00 od spotkania na boisku szkolnym z dziećmi i gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej. Biskup płocki poświęcił plac pod budowę nowej szkoły. Ksiądz Biskup nawiedził również rodzinę tragicznie zmarłego przed kilkoma laty ks. Mirosława Pijankowskiego, pochodzącego z parafii Łukomie.
O godz. 15.00 w kościele parafialnym Pasterz diecezji spotkał się z przedstawicielami działających przy parafii grup i stowarzyszeń. „Gdy spotykam się z wami, mam świadomość, że należycie do tych najgorliwszych osób w waszej wspólnocie parafialnej, które szczególnie blisko są Pana Boga i ołtarza, i szczególnie blisko współpracują z waszym Księdzem Proboszczem - mówił podczas tego spotkania Ksiądz Biskup.- Przypominają mi się słowa Pana Jezusa, które kiedyś skierował do Apostołów, do swoich uczniów: «Wy jesteście solą ziemi. Wy jesteście światłością świata» (Mt 5, 13). Pamiętajcie, że te słowa odnoszą się nie tylko do Apostołów, którzy żyli dwa tysiące lat temu. One dotyczą nie tylko biskupów, kapłanów, one dotyczą każdego z was. Wy jesteście solą ziemi i światłością świata w tym sensie, że swoim życiem, swoją działalnością, swoim posługiwaniem, swoją wielką wiarą pokazujecie, że istnieje Bóg, który jest Bogiem miłosiernym. Wy macie być żywymi argumentami na to, że istnieje miłosierny Bóg. To jest obowiązek, który spoczywa na każdym chrześcijaninie, zwłaszcza na takim świadomym chrześcijaninie, jakim jest każdy z was”. O godz. 16.00 bp Stanisław wraz z parafianami modlił się na cmentarzu parafialnym za zmarłych, zaś podczas Mszy św. ingresowej o godz. 17.00 udzielił sakramentu bierzmowania 57-osobowej grupie młodzieży z parafii.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską

2025-04-23 15:28

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

Myśleliście, że w sprawie zabójstwa w Oleśnicy nikt nie pójdzie do aresztu?
CZYTAJ DALEJ

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny Franciszka

2025-04-25 21:22

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican News

O godzinie 20 rozpoczęła się ceremonia zamknięcia trumny Franciszka w Bazylice Watykańskiej. Do trumny został włożony m.in. dokument zwany rogito, czyli „Akt przejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Franciszka”, który krótko przedstawia życiorys Papieża oraz jego dokonania w trakcie sprawowania posługi Piotrowej.

„Wędrując z nami jako pielgrzym nadziei, przewodnik i towarzysz drogi ku ostatecznemu celowi, do którego wszyscy jesteśmy powołani — Niebu, 21 kwietnia Roku Świętego 2025, o godzinie 7:35 rano, gdy światło Paschy oświetlało drugi dzień Oktawy, w Poniedziałek Wielkanocny, umiłowany Pasterz Kościoła Franciszek przeszedł z tego świata do Ojca. Cała wspólnota chrześcijańska, szczególnie ubodzy, oddawała chwałę Bogu za dar jego odważnej i wiernej służby Ewangelii i mistycznej Oblubienicy Chrystusa” – zaczyna się tekst dokumentu.
CZYTAJ DALEJ

Czechy: Marsz dla Życia w Pradze został zablokowany przez zwolenników aborcji

2025-04-26 22:11

[ TEMATY ]

Czechy

aborcja

Adobe Stock

Marsz dla Życia, wspierający rodziny i kobiety w ciąży oraz wyrażający sprzeciw wobec aborcji, został w sobotę zablokowany w Pradze przez zwolenników przerywania ciąży. Marsz został rozwiązany przez organizatorów, gdy przeciwnicy usiedli na ziemi i nie pozwalali na kontynuowanie manifestacji.

Marsz dla Życia wyruszył z Placu Zamkowego w Pradze po porannej mszy w katedrze św. Wita, odprawionej w intencji nienarodzonych dzieci. Uczestnicy marszu mieli dojść na Plac Wacława po drugiej stronie Wełtawy. Według organizatorów celem było okazanie wsparcia dla ciężarnych kobiet oraz pomoc dla nich w przypadku niespodziewanej ciąży.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję