Reklama

Polska

Gniezno: Jasnogórska Ikona na 1050-leciu Chrztu Polski

W 1966 roku obraz Matki Bożej Częstochowskiej zdążył przyjechać do Gniezna. Uroczystości milenijne w mieście św. Wojciecha odbyły się jeszcze przed jego aresztowaniem, po którym po Polsce wędrowały już tylko puste ramy, urastając niemal natychmiast do rangi symbolu. Pół wieku później ikona Jasnogórskiej Pani ponownie nawiedzi Gniezno.

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak bardzo musi cierpieć Ta, która jest naszą Matką i Królową!

Jak bardzo musi cierpieć Ta, która jest naszą Matką i Królową!

Obraz przywieziony zostanie 13 kwietnia, dzień przed głównymi uroczystościami, które odbędą się 14 kwietnia z udziałem biskupów z Polski i zagranicy, a także najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Uroczyste powitanie wizerunku zaplanowano o godzinie 19.00 w centrum miasta, przy pomniku św. Wojciecha. Weźmie w nim udział Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Sprzed pomnika św. Wojciecha obraz zostanie procesyjnie przeniesiony do kościoła farnego, w którym, po uroczystej Mszy św., nieprzerwanie trwać będzie czuwanie modlitewne aż do godziny 12.00 dnia następnego. W samo południe 14 kwietnia Ikona Jasnogórska zostanie przeniesiona do katedry, gdzie będzie obecna podczas Mszy św. dziękczynnej pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, z udziałem Episkopatu Polski i Prezydenta RP.

Podobnie jak podczas uroczystości milenijnym 1966 roku, w czasie liturgii obraz ustawiony zostanie w prezbiterium, przed cokołem, na którym spoczywa srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha. Przed Mszą św. przy wizerunku trwać będzie czuwanie modlitewne.

Gnieźnieńskie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia przed południem uroczystym posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Po południu biskupi, goście i wszyscy chętni udadzą się na pobliski Ostrów Lednicki, gdzie w palatium z czasów pierwszych Piastów sprawowane będzie pod przewodnictwem Prymasa Polski ekumeniczne nabożeństwo z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Jednym z najważniejszych i najbardziej symbolicznych momentów modlitewnego spotkania będzie wspólne wyznanie wiary.

Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów będzie Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.15. Eucharystii przewodniczyć będzie legat papieski kard. Pietro Parolin, a homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przewidziano także wystąpienie Prezydenta RP po zakończeniu liturgii.

Reklama

Katedra gnieźnieńska zostanie otwarta dla wiernych o godzinie 15.00 (wejście codzienne od strony południowej). Dla osób, które nie zdołają wejść do bazyliki, na placu przy pomniku Bolesława Chrobrego przygotowane zostaną ławki i telebim. Podczas Eucharystii. Ważnym i symbolicznym momentem podczas liturgii będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz nałożenie krzyży misyjnych osobom świeckim i duchownym udającym się na misje. W czasie Eucharystii używany będzie tzw. Kielich Dąbrówki z ok. 1180-1190 roku, jedno z nielicznych zachowanych dzieł polskiego złotnictwa z okresu od X do XIII wieku.

Dzień 14 kwietnia, który w tym roku wypada w czwartek, ma szczególne znaczenie. Wedle zgodnej opinii historyków właśnie 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Gdzie akt ten nastąpił, nie wiadomo. Najnowsze badania sugerują jednak, że stało się to najprawdopodobniej na terenie podległym władcy, niewykluczone, że w jednym z głównych grodów, wśród których Gniezno odgrywało szczególną rolę. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody Sacrum Poloniae Millenium pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i z licznym udziałem wiernych i duchownych m.in. przyszłego papieża, a wówczas metropolity krakowskiego Karola Wojtyły.

W specjalnym komunikacie Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował do wiernych i duchownych, by – jeśli nie zdołają przyjechać do Gniezna – spotkali się 14 kwietnia na modlitwie dziękczynnej w swoich kościołach parafialnych.

2016-04-04 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: 14 kwietnia rozpoczynają się główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Monika Książek

Z udziałem legata papieskiego kard. Pietro Parolina, biskupów z Polski i zagranicy oraz najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. O szczegółach poinformowano dziś na konferencji prasowej w Gnieźnie.

Z dziennikarzami spotkali się m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz biskup pomocniczy poznański Damian Bryl. Obecny był także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Marek Mutor, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

2022-11-30 15:32

[ TEMATY ]

gaz

Adobe.Stock.pl

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Jak wyjaśniono, Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję