Reklama

Z wizytą w parafii

Związani z wiarą swoich przodków

29 września bp. Stanisław Wielgus wizytował parafię Pniewo w dekanacie pułtuskim. Parafia jest wiekowa: wieś Pniewo wzmiankowana jest po raz pierwszy ok. 1230 r. Kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny oraz Świętych Szymona, Judy i Jana Chrzciciela uposażył i erygował bp Jakub z Korzkwi 6 lutego 1402 r. Świątynia została spalona prawdopodobnie przez Szwedów w 1656 r. Wkrótce została odbudowana i konsekrowana w 1695 r. przez abp. A. H. Załuskiego, ponownie spłonęła w 1769 r. Nową wzniósł H. Szeptycki w 1771 r. W 1915 r. zniszczył ją pożar. Budowę murowanego kościoła rozpoczął ks. J. Krzyżewski w 1912 r., a ukończył ks. Lewandowski w 1928 r. Konsekracji dokonał bp Leon Wetmański w roku 1928.

Niedziela płocka 47/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Piotra i Pawła w Pniewie

Patroni parafii: Święci Piotr i Paweł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła
Dekanat: Pułtuski
Miejscowości: Ciensza, Ciski, Drwały, Gładczyn, Gładczyn Rządowy, Gładczyn Szlachecki, Komorowo, Lemany, Lutobrok, Lutobrok Folwark, Malwinowo, Mierzęcin, Mystkówiec-Kalinówka, Mystkówiec Stary, Mystkówiec-Szczucin, Placusin, Pniewo, Pniewo Kolonia, Suwin, Topolnica, Wielądki Folwark, Wielądki Rosochate, Wólka Folwark, Wólka Przekory, Wypychy Nowe, Wypychy Stare, Zdziebórz.
Proboszcz: ks. kan. Adam Zdzisław Staniszewski
Wikariusz: ks. mgr Marcin Milewski
Zamieszkały na terenie parafii: ks. kan. Stefan Siemiątkowski (emeryt)
W parafii działają: ministranci, lektorzy, schola, Koła Żywego Różańca (dziecięce, młodzieżowe i dorosłych), asysta procesyjna, chór parafialny, Akcja Katolicka i rada parafialna.
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00

Charakterystyka parafii

Do parafii należą 24 wioski (4,5 tys. osób). Ludzie pracują na roli lub dojeżdżają do pracy w mieście. Wiele osób pracuje w Warszawie. Jak wspomniał w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. kan. Adam Staniszewski, „ludzie są pracowici i starają się mimo trudności dbać o swoje rodziny i domy. Na podkreślenie zasługuje religijność parafian. Licznie gromadzą się na niedzielnej Mszy św., często korzystają z sakramentów - spowiedzi i Komunii św. Chętnie uczestniczą w nabożeństwach dodatkowych takich jak Różaniec czy nabożeństwo fatimskie odprawiane 13 dnia każdego miesiąca. Kościół wypełnia się podczas Drogi Krzyżowej, a najliczniej parafianie uczestniczą w Drodze Krzyżowej odprawianej poza kościołem, na ulicach wsi”.

Osiągnięcia materialne

Od poprzedniej wizytacji w 1997 r. do 2000 r., gdy proboszczem parafii był ks. kan. Stefan Siemiątkowski, kościół został pokryty blachą miedzianą, wstawiono 8 plastikowych okien w plebanii, przeprowadzono remont części organistówki, zamontowana została szafa pancerna w zakrystii, zakupiono nowy wzmacniacz.
Od roku 2000, od kiedy odpowiedzialność za parafię przejął ks. kan. Adam Staniszewski, wymieniono nagłośnienie, założono elektryczny napęd dzwonów i elektryczne odsłanianie obrazu, oczyszczono sufit i umyto okna, odświeżono filary kościoła i kaplicy św. Teresy oraz odnowiono żyrandole. Przy kościele wycięto stare, zagrażające kościołowi drzewa, odwodniono teren, położono chodnik z kostki brukowej wokół kościoła, założono opaski z grysu granitowego wokół kościoła. Został także uporządkowany teren przy kościele, zbudowano parking dla samochodów oraz nowe ubikacje. Na cmentarzu przykościelnym została posiana trawa i posadzono krzewy ozdobne. Do kościoła została doprowadzona woda. Kupiono także organy elektryczne, mikrofony bezprzewodowe, statywy, przenośne nagłośnienie do procesji, urządzenie do mycia posadzki, szafę do zakrystii. Parafia wzbogaciła się także o nowe naczynia i szaty liturgiczne (nową monstrancję, dwa kielichy, dwie puszki do Komunii św., kustodię, bursy do udzielania sakramentu chorym, pięć ornatów, nowe księgi liturgiczne, alby i komże).
Na cmentarzu grzebalnym zostały założone krany z wodą, wspólnie z gminą położono asfalt na drodze do cmentarza i przy kościele, a w tym roku usunięto stare drzewa. Na plebanii zostało założone centralne ogrzewanie, wymieniona instalacja elektryczna, zmienione podłogi, przebudowana kuchnia, kancelaria parafialna i pobudowana łazienka. Kancelaria parafialna została wyposażona w nowe meble, urządzenia do drukowania gazetki parafialnej (komputer, kserokopiarkę, risograf).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania duszpasterskie

W parafii organizowane są często różnego rodzaju akcje duszpasterskie: pielgrzymki autokarowe, piesze i rowerowe, ogniska, spotkania, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży, loterie, festyny parafialne. Na pielgrzymkę do Częstochowy wybiera się co roku ok. 80 osób. W diecezjalnej pielgrzymce młodzieży do Rostkowa uczestniczyło ok. 100 osób. Dzieci i młodzież wyjechały rowerami do sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie i do Niepokalanowa. W ubiegłym roku w takich akcjach wzięło udział ok. 1 300 osób. Od 3 lat wydawana jest także co tydzień gazetka parafialna.
Ministrantów w parafii jest 74: 25 młodszych (ze szkoły podstawowej), 34 gimnazjalistów i 15 starszych (uczących się w szkołach średnich, studiujących bądź pracujących). Schola powstała w 2000 r. liczy obecnie 22 osoby. 12 osób liczy grupa lektorów - młodzieży ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół średnich.
Wielu parafian gromadzą Koła Żywego Różańca: 5 dziecięcych, 3 młodzieżowe oraz 34 dorosłych. Wiele z nich ma swoją wieloletnią tradycję: pierwsze Koła Żywego Różańca były zakładane w parafii w 1850 r., największy zaś swój rozkwit notowały w latach międzywojennych (1914-39). Męskie koła zaczęły powstawać w parafii od 1952 r. i jest ich obecnie 9.
„W naszej parafii troszczymy się, aby procesja była doniosłym wydarzeniem przygotowanym na chwałę Bożą” - mówiła w swoim sprawozdaniu przedstawicielka asysty procesyjnej. Widać to po zaangażowaniu w to dzieło: asysta liczy aż 90 osób. Panie z asysty procesyjnej chodzą w regionalnych kurpiowskich strojach. Liturgię upiększa także chór parafialny liczący obecnie 23 osoby, w tym 12 kobiet i 11 mężczyzn. Pieśni wykonywane są w podziale trójgłosowym.
W roku jubileuszowym powstała w parafii Akcja Katolicka. Dziś koło parafialne liczy tylko 6 osób. Członkowie koła prowadzą sklepik, w którym sprzedają przedmioty religijne, a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczają na różne cele: raz w roku organizowane są wycieczki dla dzieci z rodzin ubogich (np. do Niepokalanowa, Świętej Lipki czy na Jasną Górę). Organizowane są także loterie fantowe i konkursy dla dzieci. Koło wspiera także czytelnictwo przez propagowanie prasy katolickiej. Rada Parafialna złożona jest głównie z sołtysów należących do parafii wiosek i liczy 22 osoby. Wspomaga Księdza Proboszcza w podejmowaniu troski o materialne zaplecze parafii.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja kanoniczna rozpoczęła się od odwiedzin u ks. kan. Stefana Siemiątkowskiego, emerytowanego proboszcza parafii, oraz u wikariusza ks. Marcina Milewskiego. Ksiądz Biskup odwiedził również chorą Helenę Rosłoniec. O godz. 15.00 Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami grup parafialnych, ruchów i stowarzyszeń, którzy bardzo licznie wypełnili świątynię: samych członków kół różańcowych jest przecież w parafii ponad ośmiuset.
„Jestem tu pierwszy raz u was, ale czekałem na stosowną okazję, żeby spotkać się z jak największą liczbą parafian - powiedział Biskup Stanisław po prezentacji grup parafialnych. - Jestem zachwycony waszą przepiękną świątynią. Mogłaby być katedrą - wiele diecezji nie ma takich katedr jak wasz kościół parafialny. Bardzo się cieszę, że dbacie o ten kościół, który z takim wysiłkiem budowali wasi dziadkowie i pradziadkowie. To jest wielkie dobro, wielki skarb. Jeszcze bardziej cieszę się ze stanu duchowego waszej parafii. Mówiono mi, że ta parafia jest jedną z najlepszych parafii w naszej płockiej diecezji, że w rodzinach parafian tu żyjących krzewiona jest i umacniana wiara, i to się potwierdza. Jestem wam bardzo wdzięczny za to, że tak blisko jesteście Kościoła, że przystępujecie do sakramentów świętych, że tak często się spowiadacie; za to, że po katolicku wychowujecie młode pokolenie: młodzież, dzieci. (…) Bóg wam zapłać za taką postawę”.
O godz. 16.00 zgromadzeni w kościele przeszli na cmentarz parafialny, gdzie wraz z Księdzem Biskupem modlili się za zmarłych z parafii. Wizytację zakończyła o godz. 17.00 uroczysta Msza ingresowa, podczas której Biskup płocki udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. „Przez osiem wieków wasi przodkowie, wasi dziadowie i pradziadowie modlili się na tym miejscu, na tym samym miejscu, gdzie dzisiaj stoi wasza piękna świątynia - mówił w swojej homilii Ksiądz Biskup. - Kościół był z waszymi przodkami i jest z wami we wszystkich czasach: łatwych i trudnych; czasach tragicznych i napawających otuchą. Jedynie Kościół jest z narodem polskim przez minione tysiąc lat. Razem z Kościołem katolickim wchodzicie w nowe tysiąclecie, w nową epokę. Ogromnie jestem wdzięczny miłosiernemu Bogu, że są takie parafie, tacy ludzie, którzy tak modlą się do Boga, przystępują do sakramentów świętych, czują się związani z wiarą swoich przodków, którą zachowują i którą przekazują młodym pokoleniom”. Osiem wieków parafii Pniewo to osiem wieków wierności, osiem wieków żywego Kościoła.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

FOTORELACJA: Lednica 2000

2024-06-02 10:33

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Siewcy Lednicy

Karol Porwich/Niedziela

Około 18 tys. osób wzięło udział w XXVIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 organizowanym na Polach Lednickich. Byliśmy tam!

CZYTAJ DALEJ

Ewangelizacyjnie. Młodzieżowo. Z rozmachem

2024-06-03 18:29

ks. Łukasz Romańczuk

Na scenie "Arkadio"

Na scenie

Prawie 2 tysiące młodych uczestniczyło w spotkaniu na Stadionie Miejskim w Ziębicach. Była to okazja do integracji, posłuchania świadectwa Arkadio oraz posłuchania jego twórczości. Nie zabrakło freestyle, wartościowego przekazu i innych atrakcji.

Wydarzenie ewangelizacyjne na taką skalę odbyło się w Ziębicach po raz pierwszy. Koncert artysty pod pseudonimem “Arkadio” miał także cel profilaktyczny, aby przestrzec młodych ludzi przed korzystaniem z używek. Samo spotkanie było także zachętą do odkrywania swoich zdolności, a hasło: “Odkryj swój talent” motywowało ku temu. Sam artysta dając świadectwo wiary i życia zachęcał młodych, aby nie bali się odkrywać swoich zdolności.- Zaprosiliśmy młodzież po to, aby mogli posłuchać wartościowych treści. Przede wszystkim stawiamy na profilaktykę, bo Arkadio opowiada o swoim życiu, jak w młodym wieku sięgał po używki i jak z tej złej drogi wyszedł. Chcemy stawiać na edukację, a przy tym mówić o Panu Bogu. Nowe formy ewangelizacji, bo widzimy, że młodzieży w kościele jest coraz mniej, a my chcemy wychodzić do nich nowymi metodami - mówi ks. Bogusław Wojnarowski, organizator wydarzenia oraz wikariusz z Ziębic, dodając: - Cieszę się, że pozytywnie na prośbę odpowiedział bp Jacek Kiciński, nasz biskup pomocniczy. Przez cały czas był z młodzieżą i to jest piękne z jego strony. Obecność kapłanów w sutannach na takim koncercie ma znaczenie. Duża zasługa, że jest tyle dzieci i młodzieży, to dyrektorów szkół i wychowawców. Są uczniowie z Ziębic i okolicznych miejscowości, ale także są młodzi z Wrocławia czy Oleśnicy. Mamy także przychylność władz lokalnych, bo jest z nami m.in. burmistrz Ziębic, który na wstępie życzył młodym pięknego spotkania. - To przesłanie, które będzie powiedziane zostało przez was przyjęte i wcielone w życie - powiedział Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję