Reklama

Polska

Uroczystości żałobne abp. Zygmunta Zimowskiego

Kościół radomski żegna abpa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, byłego biskupa radomskiego oraz współpracownika trzech papieży. Mszy świętej żałobnej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu przewodniczył i homilię wygłosił jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który na koniec uroczystości udzielił specjalnego błogosławieństwa papieskiego.

[ TEMATY ]

abp Zygmunt Zimowski

Mariusz Książek/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając wiernych biskup radomski Henryk Tomasik powiedział, że z wiarą w Boże miłosierdzie modlimy się o miejsce w niebie dla księdza abpa Zygmunta Zimowskiego. - Otaczamy ołtarz katedralny, ten sam, który został ufundowany przez księdza arcybiskupa. Na ołtarzu Zbawiciela chcemy złożyć naszą modlitwę błagalną o dar Bożego miłosierdzia:

Homilię wygłosił jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. - Abp Zimowski zmarł, to znaczy, że żyje. To jedna z prawd wiary, która spada nam z nieba. Przez wiele lat abp Zimowski był nosicielem Boga. Trochę mu zazdroszczę, bo ja ciągle muszę wszystkiego się domyślać, a on już wszystko wie. Nie potrzebuje czytać katechizmu, który opracowywał z kardynałem, a późniejszym papieżem Benedyktem, bo on już wszystko wie. Ja natomiast ciągle muszę się zmagać ze sobą, ze swoim ciałem, zapierać się samego siebie, chodzić do spowiedzi, karmić się Bogiem, starać się, by dusza mi się nie przeziębiła, a on już wszystko wie. To ja muszę często zadawać pytanie, co robić, aby osiągnąć życie wieczne, jak żyć Ewangelią bez kompromisów - mówił abp Krajewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dalej tłumaczył, że w logice świata każdy czas jest nie na miejscu, by umierać w szpitalu, na promenadzie w Nicei, w Turcji. - Zdaję sobie sprawę, że kiedy przyjdzie czas na mnie, Bóg może powiedzieć: Konrad, ja ciebie nie znam. Tego się boję. Jak to możliwe, przecież byłem ochrzczony, karmiłem się Bogiem. Byłem biskupem, jałmużnikiem, pracowałem w Watykanie i Ty mnie nie znasz. Moim zadaniem na ziemie i każdego z nas jest pełnić wolę Boga. I to jest klucz do życia wiecznego - mówił dalej jałmużnik papieski.

W imieniu pracowników służby zdrowia na koniec Mszy św. przemówiła dr Jadwiga Kazana z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. - Dziękujemy Bogu za osobę abpa Zygmunta Zimowskiego. Inspirowały nas słowa "Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”, które były mottem abpa. Zygmunta. Te słowa są nam bliskie, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom służby zdrowia. Zawsze był blisko nas. Doceniał naszą pracę i podkreślał wagę odpowiedzialności za chorego. Był zawsze z nami w okazji Światowego Dnia Chorego – powiedziała dr Jadwiga Kazana.

Mariusz Książek/Niedziela


W imieniu władz samorządowych głos zabrał Marian Niemirski, starosta przysuski. - Pragnę dzisiaj powiedzieć, że zmarły był naszym przyjacielem. Odszedł, by pełnić wieczną posługę u Boga. Wierzyłem, że stanie się coś niezwykłego i ten cichy człowiek stanie do nowej misji, ale Bóg zdecydował inaczej. Odszedł zostawiając smutek i ból. Był samorządowcem w gronie dostojników kościelnych. Zawsze, kiedy mógł, był z nami. Był naszym mistrzem - mówił starosta Niemirski.

Reklama

Do Radomia przybyli m.in: abp Wacław Depo, bp Marian Rojek, bp Paweł Socha i bp Marian Buczek z Ukrainy. Byli też pracownicy Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia: ks. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu, ks. Piotr Supierz - kapelan ks. abpa Zimowskiego, ks. Dariusz Giers. Przybyli też: abp Edward Nowak i ks. Krzysztof Nykiel - obaj z Rzymu. Przebył również ks. Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary.

Natomiast we wtorek 19 lipca o godz. 11.00 celebrowana będzie Msza św. pogrzebowa w katedrze. W koncelebrze będzie uczestniczyło ok. 100 księży biskupów. Będą goście z Włoch, przedstawiciele KEP oraz samorządowcy. Prezydenta RP będzie reprezentowała Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii. Swój udział zapowiedział również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Transmisję na żywo przeprowadzą TVP1, TV Dami i Radio Plus Radom. O godzinie 10.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne do rozpoczęcia Mszy św.

Ciało biskupa-seniora diecezji radomskiej spocznie w katedrze. Będzie to drugi biskup radomski - po biskupie Janie Chrapku, który zostanie pochowany w kościele katedralnym. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej została przygotowana pod posadzką specjalna nisza grobowa.

Transmisję z uroczystości żałobnych przeprowadziło Radio Plus Radom.

2016-07-18 21:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Watykanie wspominano abp. Zygmunta Zimowskiego w pierwszą rocznicę jego śmierci

[ TEMATY ]

rocznica

abp Zygmunt Zimowski

Bożena Sztajner/Niedziela

12 lipca mija 1. rocznica śmierci, po długiej, ciężkiej chorobie, abp. Zygmunta Zimowskiego - ostatniego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, obecnie włączonej do Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego. Jeden z jego najbliższych współpracowników - również ostatni sekretarz kierowanego przezeń urzędu, ks. Jean-Marie Mupendawatu powiedział, iż ostatnie dwa lata życia arcybiskupa były dla niego "prawdziwą drogą krzyżową". „Na kilka miesięcy przed śmiercią był na Światowym Dniu Chorego w Ziemi Świętej, gdzie konkretnym przykładem własnego życia pokazał, jak można i jak powinno się czynić dobro także przez chorobę i cierpienie, ofiarując je Bogu za braci” – przypomniał kongijski kapłan.

Ks. Dariusz Giers - inny pracownik dykasterii kierowanej przez abp. Zimowskiego - po jego śmierci przypomniał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wykład polskiego hierarchy na sympozjum z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego, kiedy mówił on o cierpieniu. Było to już po pierwszych operacjach, jakie przeszedł. Na chwilę odłożył kartki na bok i powiedział: „Łatwo jest mówić o cierpieniu, ale ciężko jest to cierpienie przyjąć, kiedy ono naprawdę dotyka człowieka”.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Teksas: kataklizm zdewastował chrześcijański obóz

2025-07-07 18:25

[ TEMATY ]

powódź

pixabay.com

Co najmniej 82 osoby zginęły, a 41 uznano za zaginione wskutek gwałtownej powodzi, która przeszła przez teren hrabstwa Kerr w Teksasie. Większość z nich to dzieci, uczestniczące w obozie chrześcijańskim Camp Mystic. Pomoc poszkodowanym i rodzinom ofiar organizuje miejscowy kapłan polskiego pochodzenia ks. Scott Janysek.

Jak informuje m.in. agencja SIR, powódź, spowodowana przez wezbrane wody rzeki Guadalupe w Teksasie, która w ciągu 45 min. przybrała o 9 metrów, zdewastowała letni obóz chrześcijański Camp Mystic, powodując śmierć co najmniej 82 osób i zaginięcie kolejnych 41. Dane te wciąż są aktualizowane.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję