Reklama

SYLWETKA - Maciej Giertych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maciej Giertych urodził się w 1936 r. w Warszawie. Jest synem Jędrzeja, znanego działacza politycznego okresu II RP, związanego ze Stronnictwem Narodowym. Z wykształcenia jest botanikiem, pełni funkcję profesora w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku. Kolejne stopnie naukowe zdobywał za granicą, m.in. w Uniwersytecie Oksfordzkim na Wydziale Leśnym, Uniwersytecie w Toronto i w Polsce w Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jest autorem kilkunastu książek o tematyce historycznej. Jak twierdzi, Zagłębie darzy dużym sentymentem, gdyż jego ojciec urodził się w Sosnowcu. Maciej Giertych jest reprezentantem rodziny, która angażuje się w polską politykę od kilku pokoleń.
Po wojnie przebywał w Londynie. Powrócił do kraju w latach 60., kiedy wciąż jeszcze mało ludzi z Zachodu powracało. Był i nadal jest leśnikiem, choć cały czas pracował naukowo. Przygotowywał liczne publikacje, związane m.in. z dorobkiem prof. Feliksa Konecznego. W politykę zaangażował się dopiero w latach 80., kiedy został wiceprzewodniczącym Prymasowskiej Rady przy kard. Józefie Glempie. Obecnie jest posłem na Sejm RP i jednym z liderów Ligi Polskich Rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Czy wierzysz w znaki od Boga? Ten odcinek może Cię zaskoczyć

2025-12-19 11:04

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Diec. Bielsko-Żywiecka

Wyobraź sobie: noc, autokar pełen pielgrzymów… i nagle ktoś orientuje się, że jedziemy pod prąd autostradą. Przez 15 minut strach ściska gardło – a jeden przeoczony znak mógł kosztować życie wielu osób.

I wtedy zadałem sobie pytanie, które dziś stawiam także Tobie: czy my przypadkiem nie robimy tego samego w życiu duchowym?
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Dzieciątko Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed Świętami, może pomóc nam lepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Niech tegoroczne świętowanie będzie wypełnione Bożą Miłością. Nowennę do Dzieciątka Jezus odmawiamy przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Przyjdź, Panie Jezu
CZYTAJ DALEJ

Dyspensa na 26 grudnia

2025-12-20 16:05

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dyspensa

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Wszystkim duszpasterzom i wiernym diecezji udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego – mówi pasterz diecezji

Wszystkim duszpasterzom i wiernym diecezji udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego – mówi pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński udzielił dyspensy od zachowania czwartego przykazania kościelnego 26 grudnia 2025.

Dyspensa od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję