Reklama

Świat

Brazylia: akcje ewangelizacyjne w czasie igrzysk olimpijskich

Wspieranie wartości osoby ludzkiej, posługa duszpasterska w wiosce olimpijskiej, realizacja różnych projektów społecznych – to tylko niektóre z konkretnych inicjatyw podjętych przez Kościół katolicki w Brazylii na czas trwania igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Tamtejsza archidiecezja chce także w najbliższych dniach przeprowadzić na szeroką skalę akcję ewangelizacyjną i duszpasterską na terenie całego miasta.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Brazylia

Olimpiada

BostonCatholic / Foter / CC BY-ND

„Wiemy, że świat sportu jest miejscem płodnym i otwartym na ewangelizację. Rio de Janeiro będzie świadkiem wielkich światowych wydarzeń sportowych i archidiecezja nie może tego nie dostrzec. Ewangelia winna być głoszona, a wartości ludzkie i społeczne brane pod uwagę” – podkreślił ordynariusz Rio kard. Orani João Tempesta.

Niektóre symbole wzmacniają więź między ewangelizacją a światem sportowym. Flagi obecnych igrzysk i przyszłych igrzysk paraolimpijskich (odbędą się w tymże mieście we wrześniu br.), pobłogosławione przez Franciszka podczas jego podróży do Brazylii w 2013 r., krzyż olimpijski czy ikona pokoju - to szczególne symbole, które wyrażać będą obecność Kościoła podczas trwania tych wielkich wydarzeń sportowych.

Reklama

Korzystając z doświadczeń z mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbyły się w Brazylii dwa lata temu, międzynarodowa sieć „Talhita Kum”, skupiająca siostry zakonne zaangażowane w walce z turystyką seksualną, we współpracy z Konferencją Zakonów Męskich Brazylii (CRB), prowadzić będzie kampanię „Graj w obronie życia!”. Z jednej strony ma to być okazja do propagowania miejscowej kultury, z drugiej zaś winna ona zwrócić uwagę na wzmożony w tym czasie ruch turystyczny o podłożu seksualnym. Grupy przestępcze organizują się bowiem, by kusić łatwym zarobkiem, a później wykorzystywać na różne sposoby bezbronne osoby, aż do procederu handlu żywym towarem.

Organizatorzy kampanii chcą dotrzeć do szkół, społecznych ośrodków informacji i przybywających do Brazylii turystów, aby prowadzić debaty o wartości i godności osoby ludzkiej.

W archidiecezji ruszył także projekt: „Rio się rusza”. W jego ramach na terenie całego kraju prowadzona będzie działalność społeczno-wychowawcza, sportowa i solidarnościowa różnych instytucji kościelnych. Ma ona przyczynić się do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego, by właśnie przez sport zbliżyć ku sobie rodzinę, szkołę i społeczność lokalną.

2016-08-06 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: licealiści poznawali dokumenty papieskie

[ TEMATY ]

Olimpiada

Paulina Fryszka

Szesnastu uczniów wzięło udział w diecezjalnym etapie 28. Olimpiady Teologii Katolickiej w budynku Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej w Szczecinie.

Trzy uczennice najlepiej rozwiązały test, w którym obok pytań otwartych były też te z odpowiedziami do wyboru. Najlepiej wypadły uczennice z 13 Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, które zajęły dwa pierwsze miejsca.

CZYTAJ DALEJ

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Ireneusz Korpyś: Szatan często atakował Ojca Pio, a jego agresja przyjmowała nawet fizyczną postać. Czy w związku z tym możemy tego stygmatyka nazwać świętym, który stoczył na ziemi największą walkę z wrogiem naszych dusz?

Br. Wojciech Czywczyński: Przypominam, że Ojciec Pio był mistykiem – w jego mistycznych doświadczeniach walka z zakusami szatana nie stanowiła może kluczowego zagadnienia, ale niewątpliwie była bardzo mocno obecna. Śmiało możemy go nazwać Bożym wojownikiem, któremu nie brakowało doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że jest tym, który stoczył największą duchową potyczkę. Bałbym się podobnego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że nie jest łatwo wskazać wielu kandydatów tak bardzo zasługujących na podobne miano.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję