Reklama

Niedziela Kielecka

Abp Kowalczyk: przez chrzest zostaliśmy włączeni do kultury europejskiej

„Przez chrzest święty, przyjęty tu, w Wiślicy w 880 roku i 966 roku przez Mieszka I, zostaliśmy włączeni do kultury europejskiej, Kościoła katolickiego i do kręgu krajów monarchicznych Europy” – powiedział w sobotę w Wiślicy prymas senior abp Józef Kowalczyk.

W bazylice wiślickiej przewodniczył on Eucharystii dziękczynnej diecezji kieleckiej w 1050-lecie Chrztu Polski i w rocznicę 50-lecia koronacji osiemsetletniej figury Madonny Łokietkowej.

W sobotę zakończono także coroczny, trwający od 4 września, Wielki Odpust Wiślicki, przygotowujący do uroczystości. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Gdzie chrzest tam Maryja”.

Reklama

Mszę św. z abp. Józefem Kowalczykiem koncelebrowali biskupi kieleccy: ordynariusz Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp senior Kazimierz Ryczan, w asyście ok. stu kapłanów.

W homilii abp Kowalczyk przypomniał „prastare dziej Wiślicy”, jej znaczenie w historii Polski i kult Madonny Łokietkowej.

„To właśnie za panowania Łokietka od 1304 r. Wiślica stała się jednym z najważniejszych ośrodków jego państwa i uzyskała prawa miejskie” – mówił, wspominając także znaczenie Statutów Wiślickich z 1407 r. i zasługi Kazimierza Wielkiego.

Reklama

Zauważył, że to właśnie przez historyczny fakt przyjęcia chrztu „Polska stała się członkiem Chrystusowej Europy (…), a wejście do Unii Europejskiej było tylko przypomnieniem, że Polska zawsze do Europy należała. Nasza dzisiejsza modlitwa jest dziękczynieniem za chrzest i za włączenie Polski do rodziny chrześcijańskich krajów Europy” - zaznaczył.

Wspomniał także o potrzebie życia w prawdzie i ludzkich postawach hołdujących zasadom prawdy.

„MB Łokietkowa zwana Uśmiechniętą, upraszaj nam łaskę umiłowania prawdy i świadczenia o niej, nie tylko wtedy, gdy jest to dla nas korzystne, ale w każdym czasie i w każdej potrzebie” – mówił abp Kowalczyk.

Przestrzegł przed Europą bez Boga i codziennością bez Boga, przypomniał także chrześcijańskie fundamenty Europy. „Wierzymy, że będziemy siewcami prawdy, a prawda nas wyzwoli” – podkreślił prymas senior.

Dziękując prymasowi za obecność i homilię, biskup kielecki Jan Piotrowski zaapelował o milenijny rachunek sumienia: „Jakie owoce przyniosły milenijne pokolenia naszych ojców i matek? To pytanie jest naglące” – mówił.

Sobotnie obchody diecezjalne 1050-lecia chrztu Polski poprzedził kilkudniowy tradycyjny Odpust Wiślicki. Od stuleci chętnie uczestniczyli w nim możnowładcy i monarchowie, w tym m.in. kilkakrotnie św. Jadwiga królowa, czy św. Kinga.

W ramach tegorocznego odpustu odbyły się m.in. dziękczynne nabożeństwa i Msze św. celebrowane przez zaproszonych hierarchów, sesje naukowe o Wiślicy jako kolebce chrześcijaństwa oraz koncerty.

2016-09-10 20:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: podziękujemy Bogu za łaski, jakimi obdarzył Polskę przez 1050 lat

[ TEMATY ]

chrzest

prymas Polski

Chrzest Polski

Redakcja KatolickaTelewizji Polskiej

W trakcie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie biskupi będą dziękować za Kościół i wszelkie łaski, jakimi Bóg obdarzył Polskę w ciągu minionych 1050 lat, prosząc jednocześnie o „potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi” – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas konferencji zapowiadającej kwietniowe obchody w Gnieźnie. Bogaty program wydarzeń zaprezentowano w środę w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

W swoim przemówieniu abp Wojciech Polak przypomniał o milenijnych uroczystościach Chrztu Polski, które 14 kwietnia 1966 r. zainaugurował w Gnieźnie kard. Stefan Wyszyński. Ówczesny Prymas Polski nawiązał w ten sposób do rocznicy chrztu Mieszka I, który nastąpił najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 r., przypadającą wówczas 14 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję