Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: naszym obowiązkiem jest ratować każde rodzące się życie

Naszym świętym obowiązkiem wynikającym z przykazania Boga i bliźniego jest ratować każde rodzące się i przychodzące na świat życie. To jest miarą naszego człowieczeństwa - odpowiedzialność za życie istot najbardziej bezbronnych i niewinnych – podkreślił w poniedziałek abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w łódzkiej katedrze.

[ TEMATY ]

życie

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja łódzka, podobnie jak inne diecezje w Polsce, włączyła się we wspólną modlitwę o prawe sumienia i światło Ducha Świętego dla wszystkich decydujących w Polsce o prawnej ochronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Mszy świętej sprawowanej w południe w łódzkiej katedrze przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

Na apel arcybiskupa odpowiedziało bardzo wielu wiernych, którzy licznie przybyli do świątyni w białych strojach, aby zamanifestować swoją przynależność do Chrystusa i do Kościoła. Nie brakowało całych rodzin, także z małymi dziećmi oraz kobiet spodziewających się potomstwa.

Reklama

Zwracając się do wiernych, abp Jędraszewski odwołał się do reklamowanych w mediach haseł, związanych z tzw. czarnym protestem. – „Ratujmy kobiety!”. Przed czym? Przed prawem, które będzie zakazywało im zabijania własnych dzieci? - pytał arcybiskup. - Przed czym mamy bronić kobiety? Czy nie należałoby dostrzec, że w tych programach zrodzonych jako inicjatywa społeczna kryje się głębokie zatroskanie oto, by ratować kobiety przed złem, które im grozi, i do którego są nakłaniane, niekiedy zmuszane? Że naszym świętym obowiązkiem wynikającym z przykazania Boga i bliźniego jest ratować każde rodzące się i przychodzące na świat życie. To jest miarą naszego człowieczeństwa, odpowiedzialność za życie istot najbardziej bezbronnych i niewinnych! – podkreślił metropolita łódzki.

Przywołując św. Jana Pawła II i jego encyklikę „Evangelium vitae” o świętości życia ludzkiego, metropolita łódzki wskazał, że dzisiejsze „czarne pochody” chcą Ewangelię Życia zastąpić ewangelią śmierci. - Chce się dzisiaj głosić antyewangelię, można by powiedzieć, czarną ewangelię, w przeciwieństwie do tej, której obrazem jesteśmy my bracia i siostry, noszący białą szatę na znak niewinności, a kapłani zieloną szatę na znak nadziei, bo te dwie barwy oddają najlepiej tę prawdę o Ewangelii Życia, która urzeczywistnia się w każdym poczętym w łonie matki życiu – tłumaczył hierarcha.

Zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski przypomniał, że Kościół w Polsce jest za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a jednocześnie sprzeciwia się karaniu kobiet za dokonanie aborcji. - Chcę to z całą mocą podkreślić, że Episkopat Polski w swojej uchwale z 16 kwietnia br. w Poznaniu, popierając społeczna inicjatywę, by chronić ludzkie życie jednocześnie zaznaczył, że jest przeciwko karaniu kobiet, zostawiając sprawę tak trudną i bolesną, gdy doszło do aborcji, Bożemu Miłosierdziu, które najpełniej objawia się w sakramencie pokuty i pojednania. Również dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że za dramatem aborcji kryje się nie tylko matka, która zdecydowała się na to, by jej dziecko nie żyło, ale także wiele innych osób, niekiedy z najbliższego otoczenia” – zauważył abp Jędraszewski.

Reklama

Arcybiskup podzielił się także doświadczeniem spotkania z wiernymi podczas Mszy św. i ich obecności na wspólnej modlitwie. - Na początku tej Mszy św. szedłem przez katedrę do ołtarza i patrzyłem na wasze twarze, wszystkie uśmiechnięte! Zwłaszcza rodziców, którzy przynieśli dzisiaj do świątyni swoje małe dzieci. Bo te dzieci są ich radością i szczęściem, a my wszyscy w tej ich radości chcemy uczestniczyć. Popatrzmy na zdjęcia tych, którzy biorą udział w czarnych marszach. Jakie tam są twarze, jak bardzo różnią się od naszych? Bo Ewangelia miłości i Ewangelia życia jest jednocześnie Ewangelią radości, mimo wszystkich trudów i wyzwań związanych z ludzkim życiem - dodał.

Na zakończenie Eucharystii abp Jędraszewski podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i liczne przybycie oraz zachęcił do gorącej modlitwy różańcowej za wszystkie rodziny. - Głoście Ewangelię Życia, Ewangelię radości! - zaapelował metropolita łódzki. Podczas procesji wyjścia zatrzymywał się i błogosławił dzieci.

2016-10-03 16:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Europejska Federacja Ruchów Obrony Życia

[ TEMATY ]

życie

gabi_menasha/Foter/CC BY

Delegaci 20 krajów obecni na I Europejskim Kongresie Pro-Life w Krakowie podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad statutami Europejskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – poinformował KAI Jakub Bałtroszewicz, koordynator Polskiego Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję