Reklama

Polska

Abp Kupny: „domknijmy” pewne sprawy jeszcze w starym roku

- Zanim uczynimy postanowienia na Nowy Rok, lepiej domknąć pewne sprawy w tym roku. To dobra okazja, by podać sobie ręce i rozpocząć dialog – napisał dziś rano na Twitterze metropolita wrocławski.

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

nowy rok

Paweł Siciński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rozmowie z KAI abp Józef Kupny odniósł się do promowanych w mediach tzw. „noworocznych postanowień”: - Jakkolwiek dla człowieka wierzącego zdecydowanie lepszą okazją do podejmowania tego typu decyzji są okresy Adwentu lub Wielkiego Postu, w tym czasie bowiem dominuje motywacja religijna, to jednak zawsze jest dobry dzień, by wyznaczać sobie pewne cele i od siebie wymagać – mówi hierarcha.

Zauważa przy tym, że ostatni dzień starego roku również można potraktować jako moment sprzyjający „domknięciu pewnych spraw”. – Dobrze jest nie pozostawiać sytuacji bez wyjaśnienia i dzięki temu wkroczyć w Nowy Rok Pański z czystym sumieniem – podkreśla abp Kupny.

Na pytanie czy jego wpis na Twitterze odnosi się do sytuacji politycznej w naszym kraju Ksiądz Arcybiskup odpowiada: – Kościół nie dzieli nauczania na skierowane do polityków i pozostałej części społeczeństwa. Wezwania do miłości bliźniego, przebaczenia i pojednania, podania sobie ręki i rozpoczęcia dialogu z kimś, z kim może długo już nie rozmawialiśmy, dotyczą tak naszych rodzin, wspólnot parafialnych, jak i szerszych społeczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-12-30 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sylwester i Nowy Rok w Kościele – wkrótce Niedziela Świętej Rodziny i Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

W tegoroczną noc sylwestrową, 31 grudnia, przypada ruchome Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, z kolei następnego dnia obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, święto stałe i nakazane, kończące oktawę uroczystości Bożego Narodzenia. Jest to także czas szczególnej modlitwy o pokój na świecie, a także podsumowań duszpasterskich oraz finansowych w poszczególnych parafiach.

Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa obchodzone jest w niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia, natomiast jeśli w konkretnym roku nie ma takiej niedzieli, wypada ono 30 grudnia. Tradycją tego dnia, kultywowaną w wielu parafiach, jest odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwo rodzin, dlatego warto tego dnia udać się na Eucharystię wspólnie z najbliższymi.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do egzorcystów o posłudze „uwolnienia i pocieszenia”

2025-09-23 15:56

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

We włoskim Sacrofano odbył się XV Światowy Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, z udziałem około 300 kapłanów ze wszystkich kontynentów. W przesłanym z tej okazji pozdrowieniu i błogosławieństwie, Ojciec Święty wyraził uznanie wobec tych, którzy podejmują tę posługę i zachęcił, by sprawowali ją jako posługę „zarówno uwolnienia, jak i pocieszenia”.

Podsumowując obrady, które odbywały się na przedmieściach Rzymu od 15 do 20 września, Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, przywołuje słowa Ojca Świętego, które zostały odczytane na początku spotkania i towarzyszyły jego uczestnikom. Leon XIV w przesłanym pozdrowieniu docenił kapłanów, podejmujących tę „delikatną i bardziej niż kiedykolwiek potrzebną posługę egzorcysty”.
CZYTAJ DALEJ

Toruń: Zmarł ks. prałat Stanisław Kardasz, działacz społeczny i opozycyjny

2025-09-23 18:29

[ TEMATY ]

działacz społeczny

opozycjonista

ks. prałat Stanisław Kardasz

Diecezja toruńska

Zmarł ks. prałat Stanisław Kardacz

Zmarł ks. prałat Stanisław Kardacz

Zmarł ks. prałat Stanisław Kardasz, wieloletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i Świętego Jerzego w Toruniu, działacz społeczny i opozycyjny związany z Solidarnością. Miał 88 lat – poinformowała we wtorek kuria diecezji toruńskiej.

Ks. Kardasz urodził się 29 października 1936 r. w Gdyni. W 1960 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, a w 1968 r. – historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był m.in. wikariuszem parafii św. Jakuba w Toruniu i parafii św. Krzyża w Grudziądzu, a w latach 1976-2013 proboszczem parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej i Świętego Jerzego w Toruniu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję