Reklama

15 lat parafii pw. Miłosierdzia Bożego

Łagiewniki Ziemi Głogowskiej

W tym roku głogowska parafia pw. Miłosierdzia Bożego obchodzi swoje piętnastolecie. Funkcjonowanie tego ośrodka jest nie tylko doskonałym przykładem próby wcielania w życie orędzia św. s. Faustyny - o potrzebie głoszenia Bożego Miłosierdzia, ale również pokazuje, jak bardzo tego typu działanie jest dziś potrzebne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodziny parafii

Decyzją ówczesnego biskupa diecezjalnego Józefa Michalika przyszły proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Janusz Idzik przybył do Głogowa w 1987 r., by zająć się organizacją i budową ośrodka parafialnego. Zamieszkał w parafii pw. św. Mikołaja. Czas ten wspomina tak: „Znalazłem się pod skrzydłem śp. ks. prał. Zbigniewa Kutzana, który otoczył mnie troskliwą opieką. Pomagał mi poznawać ludzi, do których mogłem zwracać się o wsparcie, zwłaszcza w załatwianiu spraw formalnych oraz np. w uzyskaniu placu pod budowę kościoła czy w kwestii uzbrojenia terenu”. Choć władze wydały już zgodę na tę inwestycję, to jednak nie obyło się (jak to w PRL-u) bez różnych utrudnień.
3 września 1987 r. na wyznaczonym terenie budowy została odprawiona pierwsza uroczysta Msza św. z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, której przewodniczył bp Paweł Socha (sam plac został poświęcony 1 maja 1988 r.). Pierwsze prace rozpoczęły się wiosną następnego roku. W tym okresie Eucharystia i nabożeństwa odprawiane były jedynie okolicznościowo. Niedzielną Mszę św. zaczęto sprawować od Wielkanocy 1988 r., choć jeszcze w prowizorycznych, polowych warunkach. W następnym roku stało się możliwe celebrowanie Najświętszej Ofiary w jednym z dużych pomieszczeń budowanego ośrodka. Cały kościelny kompleks zaprojektował prof. Marian Fikus z Poznania z rozmachem i ciekawą koncepcją architektoniczną. Oprócz bowiem dwukondygnacyjnej świątyni w skład ośrodka wszedł jeszcze duży obiekt domu parafialnego mieszczący liczne pomieszczenia i sale oraz plebania. Dolny kościół został oddany do użytku w listopadzie 1994 r.
Prace budowlane w pierwszych etapach szły bardzo sprawnie i dynamicznie. Związane to było nie tylko z wielkim zaangażowaniem mieszkańców osiedla i ich pracą społeczną, ale również z dość dobrą sytuacją finansową rodzin. „Był to wielki, piękny zryw” - wspomina Ksiądz Proboszcz. Dziś, kiedy budowa dobiega końca, trzeba zlecać pracę wyłącznie specjalistom i liczyć na zrozumienie i wsparcie ze strony wiernych, a przecież tak wielu z nich znacznie obniżyły się dochody.

Reklama

Jezu, ufam Tobie!

Wybór wezwania świątyni, a co za tym idzie również parafii, został powierzony przez biskupa Księdzu Proboszczowi. Jak wspomina ks. kan. J. Idzik bezpośrednią inspiracją do nadania tytułu kościołowi - Miłosierdzia Bożego stało się nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, a w szczególności druga encyklika Dives in misericordia (O Bożym Miłosierdziu) z 1980 r. Gospodarz parafii podkreśla też znaczenie kultu Miłosierdzia Bożego w swoim życiu oraz niewątpliwą łączność, jaka istnieje pomiędzy życiem tej wspólnoty parafialnej a osobą św. s. Faustyny. W dolnym kościele znajdują się otoczone modlitwą przez wiernych, przekazane przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik, relikwie św. s. Faustyny. Dodajmy, jedyne relikwie krzewicielki Miłosierdzia Bożego na ziemi głogowskiej. Od dziesięciu lat w każdy pierwszy piątek miesiąca odbywa się w parafii od godz. 19.00 do 1.00 specjalne nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Przygotowywana zaś do oddania górna świątynia będzie mogła pomieścić do 5 tys. wiernych - w centralnym swoim punkcie, w głównym ołtarzu (idąc za znanym powszechnie wskazaniem św. s. Faustyny) będzie miała obraz Jezusa Miłosiernego - „Jezu, ufam Tobie!”.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego liczy 10 tys. osób. Obecnie współpracownikami Księdza Proboszcza są: ks. Tadeusz Wołoszyn i ks. Marek Bodziony. Przy parafii działa wiele wspólnot i grup: Akcja Katolicka, Róże Żywego Różańca, Caritas, Ruch Światło-Życie (Oaza - dziecięca i młodzieżowa), Eucharystyczny Ruch Młodych, Neokatechumenat, Koło Misyjne, służba liturgiczna, Apostolat Maryjny, schole, zespoły muzyczne („Agnus Dei”, „Benedictus”), chór, są też ustanowieni nadwyczajni szafarze Komunii św. Przy parafii funkcjonuje też świetlica terapeutyczna oraz Koło Anonimowych Alkoholików „Opamiętanie”. Wydawane jest też pismo, obecnie jako dwumiesięcznik - „Parafianin piastowski”. Właśnie ukazał się 100. numer! Parafia organizowała (i oczywiście organizuje) też liczne pielgrzymki m. in. do: Rzymu, Łagiewnik, sanktuariów maryjnych Europy. Pojawienie się w środku nowo wzniesionego osiedla kościelnego ośrodka zaowocowało również sakralizacją przestrzeni miejskiej. Pojawił się kościół, krzyż, figura, kapliczka... Dzięki parafii na mapie Głogowa znalazły się ponadto: ul. św. Jadwigi Śląskiej oraz pl. bł. s. Faustyny (dziś świętej).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Polska, czyli Ameryka?!

Parafia ta jest też od lat ważnym ośrodkiem propagowania Katolickiej Nauki Społecznej. Tu odbywają się m. in. rekolekcje dla członków Akcji Katolickiej, radnych, lokalnych polityków i działaczy; z parafią tą związane jest Chrześcijańskie Forum Społeczne; tu są organizowane wykłady, spotkania z zaproszonymi gośćmi z kraju (parafię odwiedzali m. in.: marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, Krystyna Mochlińska - prezes Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii, ks. prof. Piotr Nitecki, ks. prał. Henryk Jankowski, posłowie: Stefan Niesiołowski i Leszek Moczulski). Z inicjatywy Chrześcijańskiego Forum Społecznego działa już od lat Poradnia Prawna. Trudno przecenić znaczenie tego ośrodka. Do dziś z pomocy tej poradni skorzystało tysiące mieszkańców miasta i okolic... Kościół na głogowskim os. Piastów Śląskich znany jest też daleko poza granicami diecezji jako miejsce organizowanych od lat festiwali pieśni i piosenki religijnej „Misericordia Dei”, dedykowanego wszystkim matkom na czele z Matką Najświętszą.
Przez 12 lat wspólnota parafii pw. Miłosierdzia Bożego udzielała wakacyjnej gościny dzieciom i młodzieży z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Mogły one m. in. poznać polskie rodziny, zwiedzić nasz kraj oraz wypocząć na obozach w Lubikowie k. Rokitna czy Brennie. „Oni odbierają Polskę jako Amerykę” - stwierdza ks. J. Idzik. Niestety, pogłębiające się trudności finansowe wielu rodzin oraz brak wsparcia ze strony władz lokalnych i fundacji uniemożliwia w ostatnim czasie kontynuację tego pięknego i potrzebnego dzieła miłosierdzia. Jak zapewnia jednak Ksiądz Proboszcz, jeśli tylko sytuacja poprawi się, parafia powróci do tej akcji pomocy dzieciom na Wschodzie. W latach 1997-98 parafia była też organizatorem dwóch transportów humanitarnych na Ukrainę (żywności, środków czystości, leków i odzieży).

Dom bezdomnych

Z prowadzonych przez parafię dzieł miłosierdzia Przytulisko dla Najuboższych im. św. s. Faustyny w Żukowicach jest chyba przedsięwzięciem najbardziej imponującym. Jego początki sięgają wiosny 1999 r., kiedy to z inicjatywy proboszcza powstaje przy parafii pierwszy punkt niesienia pomocy biednym i bezdomnym. Posiłki otrzymywali oni na miejscowej plebanii. Rosnąca liczba podopiecznych oraz zbliżająca się z każdym miesiącem zima ukazała nie tylko skalę problemu, ale wymogła podjęcie kolejnych kroków. Nawiązano współpracę z Fundacją Instytutu św. Brata Alberta w Świnoujściu, a także Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa we Wrocławiu. Dzięki temu przytulisko dostało budynki w podgłogowskiej miejscowości - Żukowice. Obecnie placówka ta funkcjonuje, dając stałe schronienie aż 60 bezdomnym. Warto podkreślić, że w gronie mieszkańców tego domu znaczną liczbę stanowią osoby w podeszłym wieku, obłożnie chore i niepełnosprawne. Przytulisko utrzymuje się głównie zarówno dzięki parafii oraz wsparciu lokalnych instytucji opieki społecznej, jak również prywatnych sponsorów. Cały czas jest jednak potrzebna i mile widziana praktycznie każda forma wsparcia...
„Marzeniem moim jest, by kult Miłosierdzia Bożego objął nie tylko całe miasto, ale i ziemię głogowską. Chciałbym też nawiązać ściślejszą współpracę z sanktuarium w Łagiewnikach, a także założyć Bractwo św. s. Faustyny” - zdradza swoje plany ks. kan. J. Idzik.
Uwieńczeniem jubileuszu piętnastolecia parafii będzie uroczyste otwarcie górnego kościoła, które odbędzie się 13 września br. Inauguracyjną Mszę św. transmitować będzie Radio Maryja i Telewizja Trwam.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2024-04-26 07:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Matka Boża

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaprosił wszystkich do Częstochowy, gdzie 3 maja odbędą się główne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Wojda odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich.

W Kościele katolickim w Polsce 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Duchowny przypomniał, że pierwsza taka dyskoteka pod mostem odbyła się 27 maja 2023 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego. "Plan był taki, że nie mieliśmy żadnego planu, spontanicznie poszliśmy z głośnikiem pod Most Świętokrzyski. Wyszło tak, że od tej nocy byliśmy tam co sobotę do początku października" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję