Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościoły, które obchodzą święto patronalne tytułu kościoła w dniach 18-24 kwietnia

18 kwietnia - święto Miłosierdzia Bożego:
- kościoły parafialne pw. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku, Dychowie, Głogowie, Przemkowie, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żarach,
- kościoły i kaplice filialne pw. Miłosierdzia Bożego w Grabicach (par. Strzegów), Kamionce (par. Broniszów), Krępie (par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemkowie), Łomach (par. Chlebowo), Łozach (par. Małomice), Strudze (par. Bytnica), Sudole (par. Leśniów Wlk.).

23 kwietnia - uroczystość św. Wojciecha Biskupa i Męczennika:
- kościoły parafialne pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku, Gorzowie Wlkp., Kargowie, Maszewie Lub., Międzyrzeczu, Trzcielu,
- kościoły i kaplice filialne pw. św. Wojciecha w Drogominie (par. Długoszyn), Lutolu (par. Górzyn), Mościcach (par. Kamień Wlk.), Pomorsku (par. Nietkowice), Sułowie (par. Kowalów), Świętym Wojciechu (par. pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu), Tarnowie (par. Lubiszyn).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

24 kwietnia - wspomnienie św. Jerzego:
- kościół parafialny pw. św. Jerzego w Mirocinie Górnym,
- kościoły i kaplice filialne w Gorzupi (par. Dzietrzychowice) i Przyczynie Górnej (par. pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie).

Głogów

W dniach od 23 do 25 marca br. w domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nauczycieli i pracowników oświaty rejonu głogowskiego. Duchowe ćwiczenia prowadził bp Edward Dajczak. Ksiądz Biskup wzywał nauczycieli do odnalezienia siebie, czyli do wyjścia na zewnątrz, do otworzenia się na Słowo Boże tak, by „próbować się Nim karmić”. Wyraźnie akcentując potrzebę autentycznej, żywej wiary, Ksiądz Biskup przypominał też, że Pan Jezus „ciągle nas posyła” i jako ludzi, i jako nauczycieli. Nauczał, że jesteśmy umacniani obecnością Chrystusa, byśmy na Jego wzór mogli żyć i działać. „Nie będziemy idealni, ale będziemy odważnie próbowali” - mówił bp E. Dajczak.

Reklama

W. H.

Gorzów Wlkp.

W dniach 3-4 marca Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zorganizowało cykl spotkań wielkanocnych. W siedzibie Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu (ul. Leśna 22) otwarto wystawę stroju ludowego oraz odbył się pokaz tradycyjnych technik pisankarskich połączony z prezentacją pisanek. W siedzibie Muzeum Warty „Spichlerz” otwarto natomiast wystawę fotograficzną Leszka Mądzika pt. Z drogi, w ramach wernisażu odbyło się także spotkanie z artystą, założycielem Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od Niedzieli Palmowej w siedzibie Muzeum Warty „Spichlerz” można oglądać prace nagrodzone i wyróżnione w XXXII Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego.

B. D.

Zielona Góra

Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejną sesję Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, która odbędzie się 23 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 w sali Kurii Diecezjalnej (nad Księgarnią św. Antoniego) w Zielonej Górze, pl. Powstańców Wlkp. 2. Sesję zakończy Msza św. o godz. 18.30 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
W programie: ks. dr Dariusz Gronowski - wykładowca teorii komunikacji na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, redaktor „Aspektów” - dodatku do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, mówić będzie nt. Ewangeliczne korzenie cywilizacji europejskiej i rola współczesnych chrześcijan w ponownym ich odkrywaniu, a dr Małgorzata Witkowska - absolwentka Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, teolog i pedagog nt. Potrzeba dojrzałej wiary zdolnej do krytycznej konfrontacji ze współczesną kulturą europejską.

Z. Ż.

Konkurs

Do 21 kwietnia można jeszcze składać prace w konkursie dla artystów amatorów zajmujących się rękodziełem artystycznym pt. Cztery pory roku zorganizowanym przez Klub Młodzieżowy „Arka” w Zielonej Górze. Prace (rzeźba, płaskorzeźba, tkactwo, hafciarstwo, metaloplastyka, malarstwo, wycinanka, pisanka) można składać w siedzibie Klubu, pl. Matejki 2 w Zielonej Górze codziennie po godz. 15.00. Do 4 maja natomiast można składać prace w konkursie plastycznym pt. Wiosna - ach to ty, skierowanym do uczniów klas IV-VI oraz klas gimnazjalnych. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zatrzymania nagrodzonych i wyróżnionych prac.

Jednym zdaniem

29 marca w Szkole Muzycznej w Gorzowie Wlkp. odbył się koncert pieśni sakralnych w wykonaniu Chóru „Cantabile” pod dyrekcją Jadwigi Kos. W programie koncertu znalazły się m.in. Dies irae Mozarta, chór niewolników z opery Nabucco Verdiego, Modlitwa o pokój N. Blachy.

W dniach 1-3 kwietnia na rynku w Zielonej Górze odbył się Zielonogórski Kiermasz Palm, Wypieków i Pisanek Wielkanocnych „Kraszanka 2004”. Podobny kiermasz wielkanocny rozpoczął się na rynku koło katedry w Gorzowie Wlkp. w Niedzielę Palmową.

2 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze odbyło się przedstawienie misterium pasyjnego w wykonaniu dzieci z klasy 4b ze Szkoły Podstawowej nr 8. Uczniów do występu przygotowała aktorka Małgorzata Wower.

2 kwietnia odbyła się procesja pasyjna zorganizowana przez parafię pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli, którą poprowadził ks. kan. Jan Truty. Po Mszy św. wierni przeszli ul. Szeroką, pl. Wyzwolenia, pl. Moniuszki i pl. Floriana do krzyża misyjnego. Na 12 stacjach krzyż kolejno przejmowali przedstawiciele władz, straży pożarnej, Akcji Katolickiej, Caritas, nauczycieli, rodziców, młodzieży i rolników.

2 kwietnia uczniowie zielonogórskich liceów i gimnazjów wzięli udział w panelu dyskusyjnym nt. szacunku. Panel odbył się w Zespole Szkół Budowlanych. Z młodzieżą o szacunku w szkole i życiu młodych rozmawiali m. in. prof. Pola Kuleczka i ks. Grzegorz Słupek.

5 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie odbyło się misterium wielkanocne Chrystus Połamany, które przygotował zespół „Tęcza” i mieszkańcy DPS.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego pt. Duchowe wartości antyku w europejskiej kulturze humanistycznej i prawie rzymskim, który odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19.00 w salce na plebanii parafii pw. Ducha Świętego.

Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza 21 kwietnia na wykład pt. Sekty zagrożeniem życia duchowego, który odbędzie się w sali nad Księgarnią św. Antoniego po Mszy św. o godz. 19.00 (w kaplicy sióstr elżbietanek przy pl. Powstańców Wlkp. 4).

W dniach 23-24 kwietnia odbędzie się Dzień Skupienia dla katechetów z dekanatów: Krosno Odrz., Lubsko, Zielona Góra - św. Jadwigi, Łęknica, Nowa Sól, Rzepin, Sulechów. Spotkanie odbędzie się w Zielonej Górze przy ul. Aliny 7. Rozpoczęcie o godz. 18.00.

Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na pielgrzymkę do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, która odbędzie się w dniach 20-24 maja. Zapisy i bliższe informacje pod numerem tel. (0-68) 325-31-56 lub w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Krawieckiej 7/9 (III piętro).

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję