Reklama

Temat tygodnia

Dobrze słyszą sercem

Historia duszpasterstwa głuchoniemych w Zagłębiu sięga początku lat 50. ubiegłego wieku. 18 kwietnia br. w kaplicy Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu bp Adam Śmigielski SDB celebrował jubileuszową Eucharystię. Oprócz głuchoniemych na spotkanie przybyli kapłani zaangażowani w duszpasterstwo na przestrzeni 50 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Spotkania takie jak to umacniają naszą jedność i są okazją do podziękowania Bogu za otrzymane łaski” - powiedziała Niedzieli Eugenia Adamkiewicz, niesłysząca animatorka duszpasterstwa. „Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy również pamiątkowy album dokumentujący działania duszpasterskie prowadzone przez 50 lat. Dzięki współpracy z wieloma osobami udało nam się zrekonstruować minione wydarzenia - pielgrzymki, rekolekcje, dni skupienia, opłatki, wspólne nabożeństwa. Ponieważ od lat spotykamy się u Sióstr Karmelitanek, postanowiliśmy, że ten album pozostanie w domu zakonnym” - podkreśliła pani Eugenia.
Duszpasterstwo głuchoniemych w Sosnowcu powstało dzięki trosce bp. Zdzisława Golińskiego. W 1952 r. dokonano pierwszego spisu głuchoniemych, którego efektem było utworzenie ośrodka duszpasterskiego w parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce. Pracy na rzecz głuchoniemych podjął się ks. Henryk Bąbiński. Rozpoczęto katechezy przygotowujące do przyjęcia sakramentów świętych 7 niesłyszących.
„Kolejny ośrodek powstał rok później w Sosnowcu przy ul. Wiejskiej 25, dziś ul. M. Teresy Kierocińskiej. Miejsca w swoim domu udzieliły Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Od tamtego czasu duszpasterstwo przez 50 lat gromadzi regularnie głuchoniemych na Mszy św., która odprawiana jest w każdą 3 niedzielę miesiąca o godz. 14.30” - wyjaśnia Eugenia Adamkiewicz. Mszę św. inaugurującą regularne działania duszpasterskie w Zagłębiu odprawił w klasztornej kaplicy bp Stanisław Czajka. Uczestniczyli w niej również - modląc się w języku migowym m.in. ks. Jan Kiwacz, późniejszy duszpasterz głuchoniemych oraz s. Teodozja Mączka, wtedy jeszcze osoba świecka. Ks. Jan Kiwacz, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu, opiekował się głuchoniemymi do 1960 r. Po nim duszpasterstwem zajmowali się kolejno ks. Stanisław Buchalski, ks. Rajmund Frydrych, ks. Henryk Radecki i ks. Mieczysław Miarka. Po utworzeniu diecezji sosnowieckiej w 1992 r. duszpasterstwo niesłyszących przejął ks. Janusz Grela, proboszcz parafii św. Archaniołów w Czeladzi.
Z czasem w diecezji powstały jeszcze dwa ośrodki opiekujące się głuchoniemymi. Jeden w Sosnowcu-Środuli przy parafii prowadzonej przez Księży Sercanów i drugi w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej. W obu duszpasterstwo prowadzi ks. Zbigniew Nalepa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny proces?

2026-01-26 13:16

[ TEMATY ]

nagły zwrot

ks. Piotr Glas

ponowny proces

youtube.com / DobreMedia

Pochodzący z Polski ks. Piotr Antoni Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został skazany na pięć lat więzienia. Jak podaje portal bbc.com, teraz uzyskał możliwość ponownego procesu po pomyślnym odwołaniu.

W kwietniu 2025 roku Sąd Królewski Jersey uznał Piotra Antoniego Glasa winnym trzech zarzutów "rażącej nieprzyzwoitości" wobec dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Imperia upadają, a wolność trwa i zawsze zwycięży

2026-01-25 13:54

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

KPRM

Historia uczy, że tyranie opierają się na strachu i zapomnieniu. Wolność natomiast opiera się na pamięci i solidarności - powiedział w niedzielę prezydent Polski Karol Nawrocki w Katedrze Wileńskiej podczas uroczystości upamiętniających 163. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

Podziel się cytatem Zaznaczył, że historia zatacza koło, a jej najgroźniejsze momenty zawsze zaczynają się od próby odebrania innym prawa do wolności. - Ale to od nas zależy, czy zatoczy je jako powrót do niewoli, czy jako potwierdzenie, że Europa wyciągnęła wnioski ze swojej przeszłości - zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny proces?

2026-01-26 13:16

[ TEMATY ]

nagły zwrot

ks. Piotr Glas

ponowny proces

youtube.com / DobreMedia

Pochodzący z Polski ks. Piotr Antoni Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został skazany na pięć lat więzienia. Jak podaje portal bbc.com, teraz uzyskał możliwość ponownego procesu po pomyślnym odwołaniu.

W kwietniu 2025 roku Sąd Królewski Jersey uznał Piotra Antoniego Glasa winnym trzech zarzutów "rażącej nieprzyzwoitości" wobec dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję