Reklama

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Lindowie

Wielkie dzieła Boże

Parafię pw. Zesłania Ducha Świętego w Lindowie tworzą mieszkańcy Julianowa, Lindowa, Stanisławowa i Wapiennika. Potrzebę jej utworzenia dostrzegano znacznie wcześniej, jednak ze względu na utrudnienia ówczesnych władz dopiero 20 września 1980 r. mogło dojść do erygowania nowej parafii, która została wydzielona z parafii Danków i Parzymiechy. Patron lindowskiego Kościoła nieustannie ubogaca wiernych swoimi darami, tak że każdy, kto otwiera się na Jego działanie, może pogłębiać przyjaźń z Bogiem i bliźnimi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki parafii

Zapiski kronikarskie z 1917 r. i przekazy najstarszych mieszkańców mówią, iż tereny dzisiejszej parafii w Lindowie były własnością Izraelity nazwiskiem Lindau, od którego pochodzi nazwa miejscowości. On też podzielił swój majątek między synów i córki. Legenda głosi, że tam, gdzie osiedli Julian i Stanisław, powstały dzisiejsze Julianów i Stanisławów. Nazwa zaś ostatniej z wiosek - Wapiennik pochodzi od znajdujących się tam skał wapiennych.
O utworzeniu parafii w Lindowie myślał już bp Teodor Kubina, jednak wybuch II wojny światowej nie pozwolił zrealizować tego zamierzenia. Pierwszym księdzem wydelegowanym przez bp. Stefana Barełę do tworzenia parafii był ks. Zygmunt Sroka (1972-1982). Kolejny proboszcz - ks. Stanisław Józefczyk (1982-1995) powiększył kaplicę i uporządkował cmentarz. Budowę kościoła, wspólnie z radą parafialną i przy dużym zaangażowaniu parafian, rozpoczął ks. Henryk Gorgoń (1995-1999). 31 maja 1998 r. abp Stanisław Nowak dokonał uroczystego poświęcenia murów wznoszącej się świątyni i wmurowania kamienia węgielnego. Obecny proboszcz - ks. Antoni Arkit (1999-) podjął dzieło budowy nowej dzwonnicy, wystroju wnętrza kościoła (postawiono ołtarz główny, dwa ołtarze boczne: Matki Bożej Częstochowskiej i Jezusa Miłosiernego, ambonę, chrzcielnicę, konfesjonał) oraz urządzenia i zagospodarowania terenu wokół świątyni (parking przed kościołem i obok cmentarza, kostka brukowa, zmiana dachu na plebanii, malowanie dachu kościoła).
Powyższe informacje przeczytać i obejrzeć można na kolorowym folderze Parafia Lindów - nasza mała wspólnota i kartkach pocztowych Pozdrowienia z Lindowa i okolic, których projekt sfinansowała Fundacja Wspomagania Wsi.

Drogi duchowego wzrastania

W lindowskiej parafii Matkę Bożą kochają zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci i pod Jej opieką zdążają do zjednoczenia z Chrystusem. Tamtejszy Żywy Różaniec tworzy 9 róż (5 dorosłych, 2 młodzieżowe, 2 dziecięce). Miłość do Niepokalanej i z serca płynące rozważania zbawczych tajemnic „zamkniętych” w paciorkach różańca sprawiają, że na nabożeństwa październikowe uczniowie nie tylko przybiegają chętnie, ale także tę modlitwę przygotowują i prowadzą.
Młodzież ze starszych klas gimnazjum, licealna i studencka swoją wewnętrzną pracę opiera na zaangażowaniu w Ruchu Światło-Życie. W piątkowe wieczory, po Mszy św., w spotkaniach formacyjnych o słowie Bożym bierze udział około 10 osób, pogłębiając w ten sposób swoją wiarę.
Dzieci i młodzież w czynny udział w liturgii włączają się także pod fachowym okiem p. Joanny Czupryny, tworząc dwie rozśpiewane na chwałę Pana Boga schole. Starsza (8-osobowa) troszczy się o oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 10.00, a młodsza (24-osobowa) - o 11.30.
Chłopcy i młodzież męska chętnie angażują się w liturgiczną służbę ołtarza. Lektorzy i ministranci (w sumie ok. 25 osób) czytając słowo Boże i służąc przy ołtarzu, odpowiadają na wezwanie Chrystusa do wyjątkowej z Nim bliskości, którą pragną zdobywać przez „łaskę skupienia, myśli przy Bogu, oczy zwrócone na ołtarz, a serce oddane tylko Panu” (Modlitwa ministrantów przed służeniem).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Razem - radośnie - do Pana

Do poznania i miłowania Chrystusa potrzebna jest wiara. Do niej z kolei potrzebna jest wewnętrzna pomoc Ducha Świętego, który „porusza serca i do Boga je zwraca” (KKK 153). Patron lindowskiej wspólnoty nieustannie ubogaca wiernych swoimi darami, tak że każdy, kto otwiera się na Jego działanie, może chwalić Boga i służyć Mu.
Ksiądz Proboszcz swoją duszpasterską opieką otacza chorych i starszych wiekiem. W każdy I piątek miesiąca odwiedza ich, udziela Komunii św., zawozi katolicką prasę i swoim uśmiechem wnosi radość w piękną, choć często niełatwą codzienność.
Z myślą o dzieciach i młodzieży powołana została przy lindowskiej parafii Świetlica Środowiskowa. Powołał ją Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Oświatowo-Kulturalnych w Lipiu 1 stycznia 2004 r. Świetlica cieszy się szczególnym zainteresowaniem w czasie ferii oraz w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy za oknem deszczowo i mroźno, a we wspólnocie z rówieśnikami serdecznie i ciekawie. Notatki z dziennika pracy informują o charakterze przeprowadzanych zajęć: „Pomoc w odrabianiu lekcji”, „Zajęcia sportowe - rozgrywki tenisa stołowego”, „Podstawowa obsługa komputera”, „Zajęcia plastyczno-techniczne”. Kiedy na dworze słoneczna pogoda, wówczas zajęcia prowadzone są na świeżym powietrzu. Świetlicę, z wyjątkowym zaangażowaniem prowadzą p. Katarzyna Pawłowska i Dorota Gancarek, a w czasie ferii (kiedy godziny pracy świetlicy ulegają zwielokrotnieniu) swoją pomocą służą nauczyciele z miejscowej Szkoły Podstawowej. W ramach prac świetlicy prowadzone są (w 4 grupach) lekcje języka angielskiego. Postępy w nauce są już widoczne i ujmują za serce Księdza Proboszcza, który na prośby uśmiechniętych uczniów zawsze radośnie odpowiada: „Yes, of course”.

Kościół młodych i Starszych

Dzieci i młodzież bardzo chętnie włączają się w realizację propozycji Księdza Proboszcza dotyczących czynnego udziału w przeżywaniu i świętowaniu wyjątkowych dni, takich jak np. Dzień Nauczyciela, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, rekolekcje. Za to zaangażowanie się w kształtowanie obrazu wspólnoty Kościoła, która żyje wiarą na co dzień, Ksiądz Antoni każdego roku organizuje dla nich letni wypoczynek w Zakopanem, a zimą zaprasza św. Mikołaja. Warto w tym miejscu nadmienić o miejscowej firmie „Delic-Pol”, której Zarząd systematycznie wspiera finansowo duszpasterskie akcje. Ich przeprowadzenie wymaga dotacji życzliwych sponsorów.
Życie wspólnoty ożywiają parafialne konkursy, np.: manualny - o najładniejszą palmę, plastyczny - pt. Duch Święty - patron naszej parafii, zręcznościowy - „piłkarzyki”, sportowy - tenisa stołowego. Z kolei starsi parafianie każdego roku wykonują wieńce z racji Dożynek. Wyjątkowo pięknymi symbolami liturgicznymi wykonanymi ze świeżego zboża rolnicy i wszyscy mieszkańcy Wapiennika, Stanisławowa, Lindowa i Julianowa wyrażają Bogu wdzięczność za dar chleba i na ołtarzu składają ten owoc ziemi i pracy ludzkich rąk.
Parafianie nieustannie dbają o swój kościół. Pamiętają przecież doskonale, z jakim zaangażowaniem serca i wysiłkiem materialnym wznosili Boży dom. Obecnie nadal jest on upiększany, a w każdą sobotę sprzątają go kolejni mieszkańcy wiosek. Ksiądz Proboszcz cieszy się tą wspólną troską o piękno świątyni i jej otoczenia, powtarzając: „Do kościoła prowadzi piękny zielony tunel zwany «aleją lipową», uporządkowany plac i położona wokół kostka podkreślają wyjątkowość miejsca i wszyscy pragniemy, aby wewnętrzny wystrój światyni stwarzał atmosferę skupienia i bliskości Najwyższego”.

Msze św.:

Niedziele i święta: 8.00; 10.00; 11.30.
Święta zniesione: godz. 10.00; 18.00 (zima 17.00).
Dni powszednie: godz. 18.00 (zima 17.00).
Święta w parafii: uroczystość odpustowa Zesłania Ducha Świętego; Doba Eucharystyczna (20 września).
Uroczystość odpustowa w tym roku (30 maja o godz. 11.30) będzie miała wyjątkowy charakter, bowiem będzie to zarazem Msza św. prymicyjna rodaka ks. mgr. Pawła Gancarka - pochodzącego z Wapiennika. Okolicznościowe kazanie wygłosi ks. dr Sławomir Zabraniak - prefekt studiów Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję