Reklama

Polska

Obrady Episkopatu i Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Wytyczne dotyczące duszpasterstwa małżeństw i rodzin, nowy program duszpasterski oraz sprawy liturgiczne będą głównymi tematami obrad 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 6 i 7 czerwca w zakopiańskiej "Księżowce" - mówi KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Towarzyszyć temu będą ogólnopolskie uroczystości obchodów 100-lecia objawień fatimskich z Aktem Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi oraz obchody 20-rocznicy pobytu Jana Pawła II w Zakopanem.

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Miziński informuje, że obrady biskupów w "Księżówce" skupią się wokół bieżących prac Konferencji Episkopatu, a koncentrować się będą wokół trzech głównych wątków. Pierwszym będą "Wytyczne dotyczące duszpasterstwa małżeństw i rodziny", drugim program duszpasterski na najbliższy rok liturgiczny 2017/2018, a trzecim sprawy związane z liturgią.

Program duszpasterski zostanie zaprezentowany przez abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, który przewodniczy Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Nowy rok duszpasterski, zaczynający się w pierwszą niedzielę Adwentu będzie poświęcony Duchowi Świętemu oraz sakramentowi bierzmowania. Jego hasłem są słowa zaczerpnięte z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania „Duch, który umacnia miłość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawy liturgiczne omawiać będzie przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch. "Ta część obrad dotyczyć będzie przygotowywanych dokumentów Konferencji Episkopatu nt. sakramentu bierzmowania, co jest zbieżne z rokiem liturgicznym dedykowanym Duchowi Świętemu, oraz dokumentu poświęconemu sakramentowi namaszczenia chorych" - informuje bp Miziński.

Sekretarz Episkopatu wyjaśnia, że trwają obecnie intensywne prace nad przygotowaniem "Wytycznych dla duszpasterstwa małżeństw i rodzin”. Zawierać one będą wytyczne w posłudze duszpasterskiej w przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwa towarzyszącego życiu małżeństwa i rodziny oraz duszpasterstwu związków niesakramentalnych.

Obecnie - informuje biskup - prace nad "Wytycznymi" są na etapie prac zespołu ekspertów, składającego się z grona profesorów i duszpasterzy specjalizujących się w tej tematyce. Kieruje nimi bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny i ks. dr Przemysław Drąg z tejże Rady. Dwa rozdziały "Wytycznych" - dotyczący przygotowania do małżeństwa oraz drugi dotyczący towarzyszenia małżeństwu - są już zakończone. Praca trwa jeszcze nad trzecim rozdziałem poświęconym duszpasterstwu związków "nieregularnych".

Reklama

"A skoro jest to wielkiej rangi dokument Konferencji Episkopatu, to jakikolwiek pośpiech przy jego przygotowywaniu nie jest wskazany" - dodaje bp Miziński. Po zakończeniu prac redakcyjnych dokument zostanie przesłany do konsultacji wszystkim biskupom. A po uwzględnieniu uwag, zostanie on przedstawiony biskupom po raz kolejny, a potem zostanie przegłosowany na forum Konferencji Episkopatu i ogłoszony. Publikacji dokumentu, biorąc pod uwagę prace, które muszą być jeszcze wykonane, zdaniem bp. Mizińskiego można spodziewać się jesienią. "Treść dokumentu musi odpowiadać nauce Kościoła z uwzględnieniem dwóch Synodów Biskupów nt. rodziny oraz adhortacji posynodalnej papieża Franciszka "Amoris laetitia" - zaznacza biskup.

Bp Miziński informuje, że ważnym punktem obrad biskupów będą też wybory do różnych gremiów Konferencji Episkopatu, spośród których istotny będzie wybór nowego dyrektora Caritas Polska, z tej racji, że dobiegły końca dwie 5-letnie kadencje ks. Mariana Subocza, dotychczasowego dyrektora tej zasłużonej instytucji.

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Jeśli chodzi o celebracje liturgiczne, to - jak wyjaśnia sekretarz generalny Episkopatu - pierwsza z nich nastąpi 6 czerwca o godz. 18.oo w sanktuarium na Krzeptówkach, zwanym "polską Fatimą". Będzie to ogólnopolska celebracja związana ze stuleciem objawień fatimskich, której przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi bp Virgílio do Nascimento Antunes, biskup Coimbry, były rektor sanktuarium w Fatimie.

Druga celebracja będzie miała miejsce 7 czerwca rano, w zakopiańskim kościele pw. Świętego Krzyża, a upamiętni ona 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Zakopanem, w trakcie jego pielgrzymki do Polski w 1997 r. Liturgii przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewki, metropolita krakowski, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Reklama

Na zakończenie celebracji 6 czerwca wieczorem będzie miał miejsce Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Bp Miziński wyjaśnia, że jest to odpowiedź na apel, z którym Matka Boża w objawieniach Fatimskich zwróciła się do Franciszka i Hiacynty oraz Łucji - aby świat został poświęcony Jej Niepokalanemu Sercu. Po raz pierwszy aktu poświecenia świata Niepokalanemu Sercu dokonał papież Pius XII w 1942 r. Z kolei Polska została poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi 8 września 1946 r. na Jasnej Górze przez biskupów zgromadzonych pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, w obecności miliona pielgrzymów.

"Obecnie akt ten odnawiany jest w setną rocznicę objawień fatimskich, na początku nowego tysiąclecia" - podkreśla bp Miziński. Informuje, że zawierzenia Kościoła i Polski w imieniu nas wszystkich dokona 6 czerwca wieczorem w sanktuarium na Krzeptówkach abp Stanisław Gądecki, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu. Akt dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku.

Pytany o znaczenie odnowienia Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, bp Miziński wyjaśnia, że współczesnemu człowiekowi, wychowanemu w epoce, która jest przepełniona prawami wolnościowymi, oddanie się Matce Bożej nie przychodzi łatwo. Sprawa więc wymaga dobrego przygotowania i poważnego pogłębienia. "Powierzyć się, oddać, w pewnym sensie uzależnić swoje życie, nie przychodzi łatwo człowiekowi współczesnemu" - zaznacza biskup.

Dodaje, że żyjąc w takim kontekście, "my jako ludzie wierzący, powinniśmy sobie uświadomić, że jesteśmy dziełem Boga, jesteśmy powołani do życia, które dokonuje się nie tylko w wymiarze ziemskim, a Maryja została nam dana jako Matka Kościoła, a więc jest tą, która nam przewodniczy w wierze i jest naszą Orędowniczką". Wyjaśnia, że Jej objawienia, włącznie z objawieniami fatimskimi, nawiązujące do objawienia dokonanego w Jezusie Chrystusie, są ponowieniem wezwania, aby poświęcić całe nasze życie Bogu.

Reklama

Dlatego dziś - wyjaśnia biskup - "ponowienie tego aktu wyraża fakt, że po pierwsze Kościół w Polsce pozostaje w nurcie oddania się i zawierzenia Bogu i Niepokalanemu Sercu Maryi, a po drugie wyraża chęć zawierzenia przyszłości opiece Matki Bożej". Dodaje, że - tak jak zapowiadała Maryja w Fatimie - "od poświęcenia świata i poszczególnych narodów Niepokalanemu Sercu Maryi zależy nasza przyszłość". A chodzi tu o "przyszłość ludzkości, która wymaga ciągłego nawracania się i wzrastania w wierze: zerwania z grzechem, zawierzenia Bogu, przemiany naszego życia, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym, a także w wymiarze międzynarodowym".

"Chcemy wiernie trwać przy Maryi naśladując jej wiarę i wsłuchując się w głos jej objawień, które uaktualniają w naszych czasach jedyne Objawienie Jezusa Chrystusa" - dodaje.

"Serdecznie więc zapraszam w imieniu Episkopatu wszystkich wiernych z kraju i zza granicy do polskiej Fatimy na 6 czerwca - mówi bp Miziński. Na pagórkach zakopiańskich z pewnością znajdzie się miejsce dla wszystkich. A ojcowie pallotyni, którzy prowadzą sanktuarium, przygotowują specjalne telebimy, aby wszystkim przybyłym umożliwić udział w liturgii".

2017-05-30 14:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Skibiński: jedność Episkopatu w PRL była obroną przed agresją władzy

[ TEMATY ]

episkopat

Artur Stelmasiak

Polscy biskupi zawsze wykazywali się dużą solidarnością, która wynikała z podkreślanej przez prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego konieczności jedności Episkopatu jako narzędzia obrony przed agresją ze strony nieprzychylnego Kościołowi państwa komunistycznego. Usankcjonowaniem tego była zasada kolegialności zapisana w statutach Konferencji Episkopatu Polski – mówi w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej historyk prof. Paweł Skibiński, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i ekspert Centrum Myśli Jan Pawła II. Na najbliższym posiedzeniu plenarnym 12-14 marca odbędą się obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski.

KAI: Pierwsze zebranie biskupów ze wszystkich zaborów odbyło się 10-12 grudnia 1918 r. z inicjatywy abp. Aleksandra Kakowskiego. Z kolei na zjeździe w sierpniu 1919 r. uchwalono "Regulamin Zjazdu Biskupów Polskich", według którego konferencje miał zwoływać raz w roku prymas. Ale dopiero po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski uzyskała status stałego organu reprezentującego Kościół katolicki w Polsce. Możemy wyjaśnić te zawiłości?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pod koniec września papież uda się do Belgii i Luksemburga

2024-05-20 14:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek uda się do Belgii i Luksemburga w dniach 26-29 września - poinformował Watykan w poniedziałek. Do wizyty dojdzie zaledwie dwa tygodnie po powrocie papieża z najdłuższej podróży jego pontyfikatu do Azji i Oceanii, gdzie ma spędzić 12 dni.

Papież Franciszek uda się z wizytą do Luksemburga 26 września i tego samego dnia odwiedzi Belgię, gdzie pozostanie do 29 września; odwiedzi tam Brukselę, Leuven i Ottignies-Louvain-la-Neuve - przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

CZYTAJ DALEJ

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29

[ TEMATY ]

Raków Częstochowa

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

"Marek Papszun wraca do Rakowa Częstochowa i wraz z początkiem nowego sezonu przejmie funkcję pierwszego trenera. Kontrakt będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata, z możliwością odejścia w ściśle określonych sytuacjach" - poinformował we wtorek rano klub.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję