Reklama

Świat

Po Światowym Kongresie Rodzin w Budapeszcie

Jesteśmy pełni wrażeń. Światowy Kongres Rodzin 2017, który odbywał się w Budapeszcie, był dużym wydarzeniem. A raczej było to aż kilka dużych, międzynarodowych spotkań jednocześnie, które promowały naturalną (tradycyjną) rodzinę i obronę życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PROBLEMY DEMOGRAFICZNE

Serię spotkań otwierała rządowa konferencja „Demographic Summit” (Spotkanie Demograficzne) w pełni organizowana i finansowana przez węgierski rząd. Głównym organizatorem był Zoltan Balog minister zasobów ludzkich oraz minister Katalin Novak odpowiedzialna za rodzinę, młodzież oraz kontakty międzynarodowe. Było to już drugie takie spotkanie na Węgrzech. Pierwsze odbyło się dwa lata temu i stało się motorem uruchamiającym wdrażanie polityki rodzinnej przez rząd Victora Orbana. W II spotkaniu brało udział wielu polityków, pracowników administracji rządowej i liderów organizacji prorodzinnych z całego świata. W sumie wzięło udział ok. 1000 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czołowe wystąpienie należało do premiera Victora Orbana, który mówił bardzo konkretnie. Zauważył, że prowadzona przez węgierski rząd polityka prorodzinna przynosi pozytywne rezultaty, ale dzietność węgierskich rodzin nadal jest zbyt niska. Podkreślił, że jeżeli nic się z tym nie zrobi, a węgierskie rodziny nie będą miały co najmniej troje dzieci, już za 25 lat naród węgierski przestanie istnieć, a przy olbrzymim naporze imigrantów pustą przestrzeń wypełnią inni. Problem ten uznał za najwyższej wagi dla przyszłości Węgier, który wymaga bardzo zdecydowanych działań rządu. W tym kontekście zadeklarował, że od przyszłego roku na realizację polityki wspierającej węgierskie rodziny rząd przekaże 4,5% PKB. Będzie się to wiązało nie tylko z systemem bezpośredniego wsparcia, ale także wraz z narodzinami kolejnego dziecka z odpisywaniem kredytu za studia, za mieszkanie itd. Przy czym podkreślił, że wsparcie dla dzietności otrzymają także rodziny etnicznie węgierskie, które obecnie mieszkają w krajach ościennych, np. na Ukrainie czy w Rumunii. Ta mocna deklaracja wywołała wielkie poruszenie.

WKŁAD POLSKI

Podczas pierwszej sesji wystąpiła także min. Elżbieta Rafalska z Polski, której omówienie programu 500+ i jego rezultatów spotkało się z dużym zainteresowaniem. Polskę reprezentowali także senatorowie: Antoni Szymański oraz Ryszard Majer. Korzystając ze sposobności odbyło się także spotkanie ministrów zajmujących się polityką społeczną Polski i Węgier. Polski rząd planuje przeznaczyć na wsparcie rodzin 3% PKB, co wydaje się bardzo dużym wysiłkiem, ale propozycja premiera Węgier zrobiła na nas duże wrażenie.

Reklama

XI ŚWIATOWY KONGRES RODZIN

Przez kolejne dwa dni – 26 i 27 maja – odbywał się Światowy Kongres Rodzin pod hasłem „Twórzmy narody przyjazne rodzinie: czyńmy rodzinę znowu silną”. Patronat nad nim także objął premier Orban. Kongresy te są organizowane przez Międzynarodowy Komitet, któremu obecnie przewodzi Brian Brown, a sekretarzem jest Jarry Jacobs, obaj z USA. Głównym organizatorem kolejnych kongresów zawsze jest lokalny komitet. Tym razem bezpośrednim współorganizatorem było węgierskie ministerstwo zasobów ludzkich. W spotkaniach tych uczestniczą znani specjaliści z wielu dziedzin, które dotyczą promocji naturalnej (tradycyjnej) rodziny oraz liderzy wielu wielkich i małych organizacji prorodzinnych z całego świata. Jak zawsze na kongresie reprezentowanych było ponad 60 krajów. Oprócz sesji plenarnych odbyło się 5 paneli po 4 grupy robocze jednocześnie, czyli 20 bloków tematycznych w ciągu dwóch dni.

KALEJDOSKOP WIEDZY I PROGRAMÓW

Nie jestem w stanie streszczać tutaj wypowiedzi kolejnych mówców. Na kongresach jest ich tak wielu, że żaden wykład nie jest dłuższy niż 10 min. Okazuje się, że doświadczony wykładowca nawet w tak krótkim czasie jest w stanie przekazać najważniejsze tezy, a wypowiedzi są sprężyste i bardzo interesujące. Tworzą też swoisty kalejdoskop rzetelnej wiedzy na temat rodziny w aspekcie wielokulturowym, wielonarodowym i wielowyznaniowym, a gdy wszyscy razem bronią rodziny ich oddziaływanie jest bardzo mocne.

Reklama

My wykorzystaliśmy swoje 10 min. podczas sesji w sali plenarnej, pokazując fenomen pielgrzymki Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia i miłości w specjalnie przygotowanym 10 minutowym filmie w języku angielskim. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem.

Wykład z prezentacją na temat programów wychowania prorodzinnego wygłosił także Szymon Grzelak. Zainteresowanie było olbrzymie, bo i programy te są znakomite.

26 maja, równolegle do pierwszego dnia kongresu, odbyło się spotkanie prorodzinnych polityków z ok. 30 krajów. Senator Antoni Szymański wygłosił tam przemówienie na temat polskiej polityki rodzinnej. Na zakończenie podpisano wspólną, prorodzinną deklarację.

„JEDEN Z NAS”

27 maja, równocześnie z drugim dniem kongresu, odbywało się duże Forum Europejskiej Federacji Obrońców Życia „Jeden z Nas”, które także należało do bloku konferencji prorodzinnych. Na konferencję obrońców życia najwięcej uczestników przyjechało z Polski, bo aż dwa autokary: w Warszawy i z Krakowa. Zachodni liderzy byli pod wrażeniem. No cóż, oni czują się często osamotnieni w walce o życie. Czasami zastanawiam się, dlaczego wielu z nich ciągle uważa, że wiedzą więcej od nas, chociaż to my znacząco zmieniliśmy prawo i wypracowaliśmy duże poparcie społeczne dla obrony życia, a nie oni. W imieniu Polski przemawiał europoseł Marek Jurek oraz dziennikarz Tomasz Terlikowski. Wśród organizatorów także byli Polacy z Jakubem Bałtroszewiczem, sekretarzem federacji. Było to ważne wydarzenie, zwłaszcza dla Węgrów. Trzeba pamiętać, że po zmianach udało się na Węgrzech zmienić konstytucję i wprowadzić zapis dotyczący ochrony życia od poczęcia. Niestety społeczeństwo po długim okresie reżimu komunistycznego jest nieprzygotowane do tej zmiany. W efekcie nie wprowadzono żadnych ustaw wykonawczych zakazujących aborcji, która nadal jest legalna. Co prawda liczba ta spadła w ostatnich pięciu latach aż o 23%, niemniej nadal jest wysoka – jedna aborcja przypada na każde troje urodzonych dzieci. To pokazuje, że zmiana konstytucji nie musi być wystarczająca do powstrzymania aborcyjnego procederu i problem nadal jest otwarty.

Reklama

Jednocześnie odbywało się Światowe Spotkanie Młodych „Za rodziną”. Atmosfera była niepowtarzalna. W sobotni wieczór na zakończenie i Kongresu, i Forum „Jeden z Nas” wszystkich uczestników zaproszono na wspaniały koncert symfoniczny o tematyce obrony życia, przygotowany przez fundację im. prof. Jerome’a Lejeunne’a z Francji.

RAZEM JESTEŚMY SILNIEJSI

Światowy Kongres Rodzin oraz wydarzenia towarzyszące jak zawsze był wspaniałą okazją nie tylko do zaprezentowania nowoczesnej wiedzy na temat naturalnej rodziny i zaprezentowania znakomitych, różnorodnych programów prorodzinnych, ale także do spotkań ludzi z różnych krajów i kontynentów broniących rodziny i życia. Na zakończenie wystosowano deklarację kongresową, która łącząc te różnorodne inicjatywy podkreśla, łączy i ukierunkowuje dalsze działania w obronie rodziny, składającej się z taty, mamy i dzieci.

INICJATYWY POLONII WĘGIERSKIEJ

W niedzielę w centrum Budapesztu odbywał się festyn rodzinny i parada. My poszliśmy na Mszę św. do polskiej parafii personalnej w dzielnicy Kőbánya prowadzonej przez Księży Chrystusowców dla Polonii zagranicznej, gdzie właśnie był odpust i świętowano Dzień Matki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że już 30 czerwca za życzliwą aprobata prymasa Węgier zaplanowano uroczystą koronację Ikony Częstochowskiej, która znajduje się w katedrze św. Stefana w Budapeszcie. Polacy właśnie składali na ręce swojego proboszcza ks. Krzysztofa Grzelaka TChr złotą biżuterię i datki na wykonanie tych koron. My przekazaliśmy filmy z peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” do wykorzystania podczas uroczystości. To będzie duże święto, na które oni oczywiście wszystkich zapraszają.

Reklama

Ewa H. Kowalewska

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia

Human Life International - Polska

2017-06-05 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KONGRES 590 – przełom dla polskich przedsiębiorców

16 listopada, minie rok od zaprzysiężenia rządu, na czele którego stanęła premier Beata Szydło. Następnego dnia w Rzeszowie rozpocznie się KONGRES 590 – wydarzenie, które swoją tematyką doskonale wpisuje się w działania podejmowane przez gabinet PiS w szeroko rozumianym obszarze rozwoju gospodarczego.

O randze Kongresu świadczy najlepiej to, że Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, a oprócz głowy Państwa ze swoimi przemówieniami w trakcie rzeszowskiego Kongresu wystąpią: Premier Beata Szydło oraz Mateusz Morawiecki wicepremier, minister rozwoju i finansów.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

[ TEMATY ]

George Weigel

odznaczenie

Prezydent Andrzej Duda

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

George Weigel to katolicki teolog, pisarz, działacz społeczny. Laureat dziewiętnastu doktoratów honoris causa, autor ponad trzydziestu książek i kilkuset artykułów o tematyce dotyczącej Kościoła katolickiego, prawa, teologii i nauk społecznych, stały komentator i analityk stacji telewizyjnej NBC w sprawach watykańskich. Autor bestsellera „New York Timesa” „Świadek nadziei”, będącego biografią św. Jana Pawła II oraz jej kontynuacji „Kres i początek”, w której wykazał kluczową rolę polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

CZYTAJ DALEJ

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

[ TEMATY ]

powołanie

Filipiny

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Księża pallotyni założyli misję na Filipinach w 2010 r., w Bacolod, na północno-zachodnim wybrzeży wyspy Negros. Chociaż Filipiny to kraj chrześcijański (aż 86 proc. ludności to katolicy), Kościół tam wymaga nadal wsparcia. Powodem jest ogromne rozwarstwienie społeczeństwa i przepaść, jaka dzieli biednych i bogatych. Najbogatsi mają w posiadaniu ogromne plantacje trzciny cukrowej i ryżu, a nawet całe wyspy. Najubożsi z trudem mogą się wyżywić. Nawet kościoły mają osobne. Większość działań w parafii prowadzą świeccy i postępują zgodnie ze swoją mentalnością, tradycją i kulturą. Dlatego wciąż ewangelizacja jest potrzebna.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję