Reklama

Polska

Dwie wielkie rocznice

Zakopane wspomina 100-lecie Objawień Fatimskich i 20-lecie wizyty św. Jana Pawła II w mieście pod Giewontem. Głównym wydarzeniem trwających ponad tydzień obchodów była Msza św. w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach.

[ TEMATY ]

Zakopane

100‑lecie objawień fatimskich

Przemysław Mosur

„Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzie¬ciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro¬wanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepoka¬lanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Two¬ją prośbę. Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba” - tak brzmi fragment Aktu Zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, który odczytany został przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Na placu przed świątynią zgromadziły się tłumy wiernych z całego kraju, którzy trwali w modlitwie wraz z duchownymi i przedstawicielami władz.

Wspomnienie pielgrzymki

Reklama

Obchody 100-lecia Objawień Fatimskich i 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem miały niezwykle szeroki zakres: Msze św., koncerty, pokazy filmów, wykłady, wernisaże wystaw oraz wiele innych wydarzeń miało miejsce pomiędzy 2 a 10 czerwca w zakopiańskich kościołach i ośrodkach kultury. Wszyscy chętni mogli w tym czasie uczestniczyć w spotkaniach organizowanych na terenie całego miasta. Były to m.in.: pokaz filmów o Janie Pawle II, pielgrzymka do pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach, wernisaże wystaw „Duch i materia”, „Urodziłem się w Wadowicach” oraz „Reminiscencje Encyklik Papieskich Jana Pawła II”, otwarcie ekspozycji z pamiątkami po Ojcu Świętym w stacji kolejki na Kasprowym Wierchu, a także promocja albumu „Miałem tam dom”, traktujący o pobycie Papieża Polaka u sióstr Urszulanek na Jaszczurówce. Ważnym wydarzeniem była też konferencja zorganizowana przez Związek Podhalan, zatytułowana „Góry – Ludzie – Wiara”, w trakcie której zaproszeni prelegenci opowiadali o religijności na Podhalu. Natomiast na zakończenie obchodów udostępniono do zwiedzania pokój Jana Pawła II w zakopiańskiej „Księżówce”. W tych dniach msze w Zakopanem sprawowali także abp Wacław Depo i bp Łukasz Buzun. Ten drugi odprawił mszę upamiętniającą dwie towarzyszące głównym rocznicom daty: 100-lecie śmierci św. Brata Alberta i 20-lecie beatyfikacji siostry Bernardyny Jabłońskiej.

Spotkanie na Krzeptówkach

Najważniejszym dniem obchodów był jednak 6 czerwca i wielkie spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Tam właśnie uroczystą Mszę św. sprawował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w towarzystwie arcybiskupów i biskupów z całej Polski i wtedy też odczytana została treść wspomnianego Aktu Zawierzenia. W trakcie Mszy swoje słowo do zgromadzonych wiernych i pielgrzymów wygłosił bp Virgílio do Nascimento Antunes, biskup diecezji Coimbra w Portugalii i były rektor sanktuarium w Fatimie.

Reklama

- Fatima jest orędziem nadziei. Jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi. Jest jak morze światła, które przerywa ciemności kultury grzechu i śmierci próbujące zdominować nasz świat. Przesłanie z Fatimy jest uroczystą afirmacją obecności Boga pośród wszystkich prób negowania Jego obecności. To przypomnienie, że Bóg nie odwraca się od nas nigdy, wręcz przeciwnie, puka do serca świata i upomina się o każde ze swoich dzieci. – mówił w trakcie swojego kazania, przypominając też: - Fatima to wezwanie do radykalnego pójścia drogą wytyczoną przez Jezusa Chrystusa. To również wezwanie, aby w fatimskim duchu podchodzić do wszystkich trudnych chwil, cierpień, przykrości, dolegliwości, które dotykają każdego z nas. Chodzi o to, aby je przyjmować z miłością, pokorą i modlitwą.

W Mszy św. udział wziął również prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło i inni przedstawiciele rządu.

Tego dnia odbywały się również wydarzenia kulturalne. Przed Mszą tłumy zgromadzone na kościelnym placu wysłuchały programu słowno-muzycznego pt. „Spotkania z Piękną Panią 100 lat temu”. Natomiast po zakończeniu uroczystości w Sanktuarium, na scenie w Parku Fatimskim, odbyła się premiera kantaty „Totus Tuus - CałyM Twój”, autorstwa jednego z najmłodszych polskich kompozytorów i dyrygentów, Jakuba Milewskiego. Jej treść nawiązywała pośrednio do postaci Maryi i Papieża Polaka.

2017-06-07 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy biskupi: objawienia w Fatimie są stale aktualne

[ TEMATY ]

biskup

Fatima

biskupi

100‑lecie objawień fatimskich

Graziako/Niedziela

Objawienia te należą do najbardziej znaczących w życiu Kościoła i nie tracą dziś nic ze swojej aktualności. Świadczy o tym niezwykłe zainteresowanie Fatimą ludu Bożego wraz ze swymi pasterzami, inspirowanymi nauczaniem papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II – piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Zachęcają także do obchodzenia pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca, o co prosiła Maryja w Fatimie.

Publikujemy pełny tekst listu pasterskiego:

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję