Reklama

Polska

Święcenia biskupie i ingres abp. Tadeusza Wojdy

W Białymstoku o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczystość święceń biskupich i ingresu do archikatedry nowego arcybiskupa metropolity białostockiego Tadeusza Wojdy SAC. Przewodniczącym liturgii i głównym szafarzem święceń jest kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Współkonsekratorami są abp Edward Ozorowski, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej i abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

[ TEMATY ]

ingres

Mariusz Książek

Abp Tadeusz Wojda SAC (w środku)

Abp Tadeusz Wojda SAC (w środku)

Uroczystą liturgię rozpoczęła procesja wejścia z domu arcybiskupów białostockich, ul. Kościelną do głównych drzwi archikatedry, następnie przez nawę główną świątyni do ołtarza. Obok arcybiskupa nominata podążali asystujący mu prezbiterzy: pallotyn ks. Krzysztof Wojda – rodzony brat arcybiskupa oraz ks. prał. Józef Wiśniewski, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Krypniańskiej i proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku.

Główny szafarz święceń kard. Fernando Filoni używał w czasie liturgii pastorału, wraz z którym do Białegostoku przybył w 1945 r. arcybiskup metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski.

Reklama

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Po hymnie do Ducha Świętego, ks. prał. Józef Wiśniewski, prepozyt Kapituły Krypniańskiej zwrócił się z prośbą do głównego szafarza, kard. Fernando Filoniego o udzielenie święceń biskupich ks. Tadeuszowi Wojdzie SAC.

Następnie bp Henryk Ciereszko odczytał bullę papieską zawierającą nominację biskupią. Po odczytaniu tego dokumentu, elekt, który miał otrzymać święcenia biskupie, odpowiedział na pytania zadane mu przez głównego szafarza tego sakramentu. W ten sposób publicznie wyraził on wolę przyjęcia święceń oraz zobowiązał się do pełnienia swego posługiwania zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła, w jedności z innymi biskupami i pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra.

Reklama

Śpiewając litanię do Wszystkich Świętych obecni w archikatedrze modlili za elekta, który, na znak pokory przed Bogiem i wobec ludzi padł na twarz i zachował tę postawę podczas całej modlitwy.

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Istotnym momentem święceń jest nałożenie rąk. Gest ten, wywodzący się z czasów apostolskich, oznacza przekazanie darów Ducha Świętego, jakie dokonuje się w sakramencie święceń. Ręce na głowę abp. Wojdy, po szafarzach święceń, nakładali wszyscy obecni biskupi, co jest znakiem włączenia wyświęcanego do Kolegium Apostolskiego.

Po nałożeniu rąk została odśpiewana modlitwa święceń, której treść ukazuje biskupa jako pasterza Kościoła. Podczas modlitwy dwaj diakoni trzymali nad głową elekta otwartą księgę Ewangelii na znak, że biskup jest sługą i Głosicielem Dobrej Nowiny Chrystusa.

Następnie miało miejsce namaszczenie głowy nowo wyświęconego biskupa olejem Krzyżma świętego. Oznacza to szczególne podobieństwo do Chrystusa, Mesjasza, czyli namaszczonego przez Boga, a przez to daje udział w najwyższym Chrystusowym kapłaństwie i powołaniu do zbawczego posługiwania w Chrystusowym Kościele.

Nowo wyświeconemu biskupowi została przekazana księga Ewangelii oraz nałożone zostały insygnia biskupie: pierścień, który wyraża oblubieńczą więź biskupa z Kościołem lokalnym i mitra, jako znak powołania do świętości.

Wręczony mu został pastorał, oznaczający władzę pasterską. Pastorał wręczony przez ks. abpa Edwarda Ozorowskiego włączył nowego arcybiskupa w spuściznę historyczną archidiecezji wileńskiej i archidiecezji białostockiej, która jest jej kontynuacją. Następnie nowy arcybiskup białostocki zajął miejsce na swojej katedrze.

Pocałunek pokoju, który nowo wyświęcony biskup otrzymał od wszystkich obecnych biskupów oznacza włączenie do kolegium biskupów.

Po objęciu przez biskupa katedry wyrazy czci i szacunku, tzw. homagium złożyli mu jego najbliżsi współpracownicy: biskup pomocniczy, przedstawiciele duchowieństwa (prepozyci Kapituł, pracownicy Kurii, proboszczów, wikariuszy, księży emerytów, księży zakonnych, diakon, przedstawicielki żeńskich zgromadzeń zakonnych) i wierni świeccy.

Na Białostockie uroczystości przybyło ponad 30 biskupów z całej Polski wraz z kard. Henrykiem Gulbinowiczem i nuncjuszem apostolskim abp. Salvatore Pennacchio oraz hierarchowie z Watykanu, m.in.: abp Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, abp Jan Romeo Pawłowski, papieski delegat ds. nuncjatur oraz abp Protase Rugambwa Prosper Iholana, sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Są również obecni biskupi z Mińska i Grodna na Białorusi oraz nuncjusze apostolscy z Ruandy i Papui Nowej Gwinei.

Liczną grupę przybyłych na ceremonię stanowią goście z Watykanu, w tym ponad 30 współpracowników abp. Wojdy z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Wraz z najbliższą rodziną arcybiskupa do Białegostoku dotarła grupa ponad 50 osób z rodzinnej parafii Brzeziny w diecezji kieleckiej.

Wśród uczestników celebry jest abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej oraz przedstawiciele kościołów protestanckich z Białegostoku.

wikipedia.org.pl

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

Białostocką archikatedrę oraz plac znajdujący się przed nią wypełniło kilka tysięcy wiernych, a wśród nich siostry zakonne, parlamentarzyści, dyplomaci, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, rektorzy białostockich wyższych uczelni, służby mundurowe, bractwa kurkowe, przedstawiciele wspólnot i ruchów oraz wielu innych środowisk miasta.

Wśród duchownych jest ponad 200 księży koncelebrujących Mszę św., Kapituła Metropolitalna i kapituły kolegiackie, pracownicy kurii, księża profesorowie Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz księża pallotyni i inni księża przybyli z Polski i z zagranicy.

Asystę liturgiczną tworzą alumni Seminarium Duchownego, a oprawę muzyczną orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.

2017-06-10 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres do katedry drohiczyńskiej bp. Piotra Sawczuka

[ TEMATY ]

ingres

bp Piotr Sawczuk

episkopat.pl

W katedrze drohiczyńskiej 20 lipca 2019 r. rozpoczął się ingres do katedry drohiczyńskiej ks. biskupa Piotra Sawczuka. W uroczystości biorą udział licznie zgromadzeni duchowni, przedstawiciele władz i wierni.

Bp Piotr Sawczuk w uroczystej procesji został wprowadzony do kościoła katedralnego. W drzwiach katedry drohiczyńskiej biskup senior Tadeusz Pikus, prepozyt kapituły katedralnej oraz proboszcz parafii ks. Wiesław Niemyjski przywitali pasterza diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję