Reklama

Akcja Katolicka informuje!

Niedziela częstochowska 28/2004

Grupa pielgrzymów Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej w drodze na Jasną Górę

Grupa pielgrzymów Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej w drodze na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 19 czerwca Akcja Katolicka ze wszystkich diecezji Polski pielgrzymowała na Jasną Górę. Była to chyba najliczniejsza z dotychczasowych pielgrzymek, szacowana na ok. 7 tys. osób. Pielgrzymi spotkali się na placu przed archikatedrą, gdzie powitał wszystkich krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej bp Mariusz Leszczyński. Słowo powitania skierował również do pielgrzymów abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, podkreślając rolę apostolstwa świeckich w różnych wymiarach współczesnego życia. Następnie grupy pielgrzymów poszczególnych diecezji, poprzedzone długą kolumną pocztów sztandarowych i orkiestrą dętą pocztowców, przeszły Aleją Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. W drodze rozważania części chwalebnej Różańca Świętego połączone z refleksjami nad wyzwaniami stojącymi przed członkami Akcji Katolickiej prowadził diecezjalny asystent kościelny AK ks. prał. Jarosław Sroka. Ze szczytu Jasnej Góry pielgrzymów powitał podprzeor o. Sebastian Matecki oraz prezes Zarządu Krajowego AK Jan Stefanek. Mszę św. w koncelebrze asystentów diecezjalnych i parafialnych odprawił bp Mariusz Leszczyński, który w wygłoszonej homilii apelował o podjęcie nowego dzieła ewangelizacji, o świadectwo życia, o pracę wbrew trudnościom na wzór bł. Stanisława Kostki de Biberstein Starowieyskiego - prezesa lubelskiej Akcji Katolickiej w okresie międzywojennym oraz o nierozerwalną łączność apostolstwa z modlitwą.
Licznie zebrani pielgrzymi z Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej oraz Zarząd Diecezjalny z panią prezes dr Anną Kwiatkowską zebrali się nieco wcześniej w archikatedrze, gdzie wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. prał. Jarosława Srokę. W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele KSM, w tym członkowie KSM archidiecezji częstochowskiej z pocztem sztandarowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

2026-01-19 21:40

Materiał prasowy

Z informacji, które zostały udzielone naszej redakcji w związku z artykułem, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" odnośnie do ks. Teodora Sawielewicza, twórcy „Teobańkologii”, przypominamy, że Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała oświadczenie, w którym poinformowano o powołaniu specjalnej komisji.

Jak przekazała Archidiecezja Wrocławska w komunikacie z 16 grudnia 2025 roku, decyzja o utworzeniu Komisji ds. zbadania funkcjonowania fundacji Teobańkologia została podjęta przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego w związku z rozwojem działalności fundacji oraz szeroką skalą jej inicjatyw duszpasterskich i medialnych. Celem komisji jest zbadanie działalności fundacji, zapewnienie jej przejrzystości oraz pogłębienie współpracy pomiędzy fundacją a Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19 października [SPECJALNIE DLA "NIEDZIELI"]

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o nowych ustaleniach w sprawie okoliczności uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki, rozmawia Milena Kindziuk (część I).

Zacznijmy od zdania z Pana najnowszej książki pt. „Bolesne tajemnice ks. Popiełuszki. Śladami prawdy”: „Mam już pewność, że ks. Jerzy Popiełuszko zginął w południe 25 października 1984 roku, po sześciu dniach tortur fizycznych i psychicznych”. Skąd ta pewność, Panie Prokuratorze?
CZYTAJ DALEJ

Artyści w Domu Arcybiskupów Krakowskich

2026-01-22 23:06

Biuro Prasowe AK

- Ktoś, kto odkrywa piękno, odkrywa, jak Bóg jest ważny. Chwalebny jest ten, kto potrafi przeważyć. To, czym Bóg przeważa wszystko, jest piękno – do artystów, wskazując na wagę ich powołania, mówił kard. Grzegorz Ryś podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Przed Mszą św., odprawioną w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, duszpasterz środowisk twórczych powitał zebranych, a wśród nich duchownych: ks. Stanisława Czernika, ks. Lucjana Bartkowiaka. W homilii ks. Dariusz Guziak przypomniał, że choć liturgicznie trwa już okres zwykły, to w polskiej tradycji nadal przeżywany jest czas Bożego Narodzenia. Zaznaczył, że jest to szczególny moment sprzyjający modlitwie, refleksji i odnawianiu relacji z Bogiem, by „na nowo wejść w relację z Niebem”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję