Reklama

Misjonarze dziękują Kościołowi w Polsce

[ TEMATY ]

misje

ewangelizacja

SWM WROCŁAW


W tych dniach, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jerzy Mazur SVD i o. Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarz tej Komisji, odwiedzili polskich misjonarzy i misjonarki w Ghanie, w Togo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Z okazji rozpoczynającego się 21 października Tygodnia Misyjnego, misjonarze wyrażają szczerą wdzięczność za każdą pamięć modlitewną i za ofiarowane w ich intencjach cierpienia. "To był prawdziwy maraton, ponieważ podczas dwunastu dni przemierzyliśmy prawie 3 tysiące kilometrów po afrykańskich drogach i bezdrożach" – podkreślił o. Szymczycha.
W czasie podróży rozpoczętej w stolicy Ghany Akrze, poprzez kolejne diecezje tego kraju: Koforidoua, Tamale i Yendi przedstawiciele Episkopatu dotarli do Togo. Tutaj rozpoczynając od diecezji Kara na północy, przemierzali ten kraj jadąc na południe, zatrzymywali się w diecezji Sokode i Lome, kończąc na południowym zachodzie w Kpalime. Następnie, drogą lądową powrócili do Ghany, aby z Akry już samolotem dolecieć do Wybrzeża Kości Słoniowej i spotkać naszych misjonarzy i misjonarki w Abidżanie i Yamoussoukro. Podczas tych dni delegaci KEP spotkali się z pięcioma biskupami misyjnymi i blisko osiemdziesięcioma polskimi misjonarzami. Wśród nich byli księża, osoby życia konsekrowanego i misjonarki świeckie.
Każdego dnia bp Jerzy Mazur przewodniczył liturgiom we wspólnotach lub parafiach. W homiliach podkreślał rolę misjonarzy i misjonarek w ewangelizacji tych terenów Afryki, prosząc mieszkańców Czarnego Lądu o nieustanną modlitwę za wszystkich, którzy krzewią tu Ewangelię.
Przeżywając w Afryce inaugurację Roku Wiary, bp Mazur wzywał do radosnego przeżywania wiary i do dzielenia się nią z entuzjazmem. Misjonarzom i misjonarkom gratulował misyjnego powołania.
Jak relacjonuje o. Szymczycha, polscy misjonarze i misjonarki podkreślali, że ich praca możliwa jest dzięki pomocy Polaków i Polek z ojczyzny i poza jej granicami. Wielu mówiło, że wszystko co tutaj mogli zrealizować, stało się dzięki darom serca ich rodaków. Misjonarze chwalili się pojazdami samochodowymi, motocyklami i rowerami otrzymanymi dzięki działalności MIVA Polska.
"Usłyszeliśmy słowa wdzięczności za wiadomości listowne i elektroniczne. Misjonarze i misjonarki dzieląc się radościami i smutkami ich powołania misyjnego, zachęcają młodych ludzi do wspaniałej przygody misyjnej" - zaznacza sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji.
Obecnie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do posługi w różnych częściach świata przygotowuje się 31 nowych misjonarzy.
Na całym świecie, w 93 krajach pracuje ok. 2,2 tys. polskich misjonarzy: świeckich, księży, zakonników i zakonnic. ksz svd, tk / Warszawa
2012-10-18 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza cząstka dla misji

Niedziela rzeszowska 1/2016, str. 4

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Z archiwum s. Ewy T. Bijoś

S. Ewa wśród swoich podopiecznych

S. Ewa wśród swoich podopiecznych

Siostra Ewa Teresa Bijoś, pochodząca z parafii Rudna Wielka, posługująca na misjach w Mauretanii, a obecnie przebywająca na urlopie w Polsce, podzieliła się doświadczeniem swojej pracy wśród tamtejszej ludności oraz opowiedziała o zaangażowaniu mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości w pomoc misjom

Jestem Franciszkanką Misjonarką Maryi. Od 1997 r. pracuję na misjach w Afryce, a od dwóch lat jestem w Polsce w ramach odnowy duchowej i zdrowotnej, po wakacjach na nowo powrócę na moją placówkę misyjną.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję