6 września. Blisko 5 tysięcy osób - niepełnosprawni, ich rodziny i wolontariusze przybyli w sobotę do Krzeszowa. Odbyła sie tam V Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych. O godz. 11.00 Mszy św. w bazylice krzeszowskiej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W homilii przypomniał, że najważniejsza w życiu każdego człowieka jest miłość, a jej brak jest powodem nienawiści, wojen i lekceważenia człowieka, zwłaszcza bezbronnego i chorego. Upomniał się też o poszanowanie życia każdej istoty ludzkiej. Po Mszy św. tradycyjnie na pielgrzymów czekało wiele atrakcji. Wystąpiła grupa akrobatyczna „Ocelot” ze Złotoryi, odbył się koncert zespółu „Viola i New Day”, zagrała też orkiestra dęta z Nowogrodźca. Główny organizator pielgrzymki bp Stefan Regmunt wręczył dyplomy „Przyjaciel niepełnosprawnych pielgrzymów” tym, którzy wspierają duszpasterstwo osób niepełnosprawnych. Najwierniejsi pielgrzymi otrzymali dyplomy „Zasłużony pielgrzym”.
9 września. Dzieci czekają na pomoc. Caritas Diecezji Legnickiej rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w Biesłanie. Pieniądze można wpłacać zarówno w sekretariacie Caritas przy ul. Okrzei 22 w Legnicy, jak i na konto Caritas. Liczy się każda złotówka - mówi kanclerz ks. Józef Lisowski. Przypomnijmy, Caritas Polska przekazała już poszkodowanym w ataku terrorystycznym 10 tysięcy dolarów. Za pieniądze te zostały zakupione m.in. leki i środki opatrunkowe. Teraz zbierane są fundusze na podręczniki, żywność, obuwie i odzież dla dzieci w Biesłanie.
10 września. W Legnicy odbyła się II Paraolimpiada dla Dzieci i Młodzieży. Niepełnosprawni mieli okazję spróbować swoich sił w wielu konkurencjach. Były m.in. biegi przełajowe, slalom na wózkach inawalidzkich czy rzut dyskiem. Jak zapewnia organizator Kazimierz Pleśniak - na paraolimpiadę dzieci niepełnosprawne czekają z wielką niecierpliwością. Stadionem olimpijskim było boisko Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy Grunwaldzkiej. Podczas zawodów bp Stefan Regmunt otrzymał statuetkę „Nade Wszystko Dziecko” - za szczególny wkład w pracę z niepełnosprawnymi. Natomiast na uczestników paraolimpiady czekały dyplomy i medale.
11 września. Jest ich około 3 tysięcy i należą do grupy uprzywilejowanej. Mowa o ministrantach i lektorach diecezji legnickiej, którzy spotkali się na dorocznej pielgrzymce służby liturgicznej w Krzeszowie. W południe biskup legnicki Tadeusz Rybak odprawił uroczystą Mszę św. w ich intencji. Jak mówi ks. Tomasz Czernik - nie każdy może być ministrantem czy lektorem. Z pewnością jest to wielka godność, ale też i obowiązek, któremu trzeba podołać. Po Mszy św. ministraci rywalizowali ze sobą w meczach piłki nożnej i koszykówki. Najlepsza drużyna otrzymała Puchar ufundowany przez Biskupa Legnickiego. Każdego roku w pielgrzymce służby liturgicznej bierze udział około tysiąca ministrantów i lektorów.
12 września. Barwny korowód z wieńcami, uroczysta Msza św. i występy zespołów ludowych - to nieodłączne elementy święta plonów. W tym roku diecezjalne dożynki odbyły się w niedzielę w Prochowicach koło Legnicy. Na uroczyste świętowanie wszystkich rolników zaprosił biskup legnicki Tadeusz Rybak. Msza św. dziękczynna w intencji rolników rozpoczęła się w południe w kościele w Prochowicach. Eucharystii przewodniczył Biskup Legnicki. W homilii mówił o wielkiej godności ludzi pracujących na roli, a także o trudnościach, z jakimi borykają się w nowej rzeczywistości. Na uroczystą Eucharystię przyjechały delegacje rolników z całej diecezji. Nie zabrakło też parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych. Po Mszy św. ulicami miasta na stadion przeszedł barwny korowód z wieńcami żniwnymi. Tam rozpoczęła się część obrzędowa. Wystąpił między innymi Zespół Tańca Ludowego z Lublina. Odbyły się też gry zręcznościowe i konkursy. Święto plonów zakończyła zabawa dożynkowa. Warto dodać, że legnickie MPK uruchomiło dodatkowe kursy autobusów. Legniczanie mogli więc bez problemów wziąć udział w dożynkach diecezjalnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu