Reklama

Uroczystości religijne w parafii Gozdów

Nawiedzenie kopii Jasnogórskiego obrazu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W życiu każdego człowieka bywają chwile niezapomniane. W życiu społeczeństw są dni szczególnie ważne, historyczne. Takimi dniami w krótkiej, bo 6-letniej historii parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie były 12 i 13 czerwca - dni nawiedzenia Maryi w kopii Jasnogórskiego Wizerunku. Jak każda wspólnota diecezji, parafia nasza przygotowywała się do tego dnia od ponad roku. Były specjalne nabożeństwa i rekolekcje przed nawiedzeniem. Było przygotowanie zewnętrzne poprzez wystrój naszych świątyń i dróg. Z racji nawiedzenia odlano dzwon o imieniu „Maryja - Pani Jasnogórska”, przyspieszyliśmy wykończenie domu parafialnego. Już w maju panie uszyły ponad 2000 flag w kolorach biało-czerwonym, biało-żółtym i biało-niebieskim. Kandydaci do bierzmowania malowali słupki w odpowiednich kolorach, były transparenty, bramy powitalne przy świątyniach, flagi masztowe, różaniec z lampionów wokół kościoła parafialnego i oczywiście trony w obu świątyniach. Wszystko to przygotowali sami parafianie.
Uroczystościom nawiedzenia przewodniczył Pasterz diecezji bp Jan Śrutwa. Całość uroczystości przebiegała według ustalonego schematu. Mieliśmy w tym dniu wspaniałą pogodę, wielu księży gości, a także rzesze wiernych. Może dla podkreślenia wielkiej radości, jaką przeżywała nasza parafia, zacytuję słowa z wiersza autorstwa Wandy Góry - naszej parafianki, emerytowanej nauczycielki, którą wypowiedziały przy powitaniu dzieci:
„Zobacz, Maryjo, zobacz, Mateńko, lud cały dzisiaj przed Tobą klęka.
Każdy Cię wita w wielkiej pokorze, widzisz to wszystko? - Kochany Boże?
Dziś w tym obrazie Ciebie witamy, wszystkie swe troski Ci powierzamy.
Módl się za nami, Mateczko Droga, prowadź nas prostą drogą do Boga.
Tak się cieszymy, że mamy Ciebie. Cieszą się także anieli w niebie.
Ptaszki i dzieci Tobie śpiewają, bo wszyscy bardzo Ciebie kochają.
Szkoda, że z nami dzień tylko będziesz i że już jutro od nas odejdziesz.
Dzisiaj dla Ciebie niesiemy kwiatki, dla najwspanialszej niebieskiej Matki”.
Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił 40 młodym ludziom sakramentu bierzmowania. W pamięci wiernych pozostał szczególnie Apel Jasnogórski i nabożeństwo w intencji chorych przeprowadzone przez o. Krzysztofa. Mam głęboko w pamięci scenę, gdy po Mszy św. dla chorych jedno z chorych dzieci zostało podniesione do tronu Matki i wówczas nie tylko ucałowało Maryję, ale obejmując ramy Obrazu, przytuliło się do najukochańszej z Matek.
Nasza parafia jest dość specyficzna, bowiem są to dwie równorzędne miejscowości i każda z nich ma swoją świątynię. Toteż 13 czerwca o godz. 15.00 sprawowano Mszę św. pożegnalną w kościele filialnym w Podhorcach. I znowu słyszeliśmy jakże czułe słowa wiersza wspomnianej powyżej autorki.
„Chcę Cię pożegnać - Matko kochana. Wierszyk ten składam dzisiaj od rana, lecz brak mi słów.
Tak krótko z nami tu przebywałaś, a tyle dobra ludziom dawałaś. Czy wrócisz znów?
Tak dobrze było, gdy z nami byłaś. Syneczka swego czule tuliłaś, śląc uśmiech swój.
A już niedługo od nas odejdziesz. W innej parafii już wkrótce będziesz, lecz będziesz tu.
W serduszkach naszych - Matko - zostaniesz. I na obrazach, w domach na ścianie. W kościele też.
Teraz już żegnaj - Mateńko Droga. I wszystkie nasze prośby do Boga, do nieba weź”.
Tego, co piękne, nie można zapomnieć, lecz trzeba mieć to w pamięci i ciągle odnawiać. Dlatego tydzień po zakończonej peregrynacji Obrazu z Jasnej Góry rozpoczęła się „wędrówka Maryi” po rodzinach naszej parafii. W lipcu udaliśmy się z pielgrzymką do Częstochowy, aby podziękować Maryi za nawiedzenie. Ufamy, że atmosfera czerwcowych dni nie zwiędnie jak kwiat bez wody.

Wizytacja kanoniczna parafii

Drugim, bardzo ważnym wydarzeniem w naszej parafii była wizytacja kanoniczna, której również dokonał Pasterz naszej diecezji. 29 sierpnia na granicy parafii od strony Alojzowa dostojnego Gościa przywitali strażacy z Podhorzec wraz z Księdzem Dziekanem. Po ucałowaniu relikwii św. Faustyny i śpiewie pieśni „Gozdów wita Cię...” nastąpiło uroczyste wejście do świątyni i cicha modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Następnie przemawiały dzieci, młodzież i dorośli. Ksiądz Proboszcz złożył sprawozdanie ze stanu parafii od ostatniej wizytacji, która miała miejsce 22 sierpnia 1999 r. W zaleceniach powizytacyjnych Pasterz zapisał wówczas: „Należy dążyć do budowy domu parafialnego, cmentarza grzebalnego i tworzenia stowarzyszeń kościelnych”. Ks. Stanisław Solilak nadmienił, że powyższym zaleceniom z Bożą pomocą udało się sprostać. Dom parafialny rozpoczęto budować w 2001 r. W tym samym czasie rozpoczęto starania o budowę cmentarza grzebalnego. Również w tym roku całość sfinalizowano. Były też inne osiągnięcia w dziedzinie budownictwa: dwie dzwonnice przy obu kościołach, 4 nowe dzwony, parkan wokół kościoła filialnego i parafialnego, parking, nowe ławki w Gozdowie, meble w zakrystiach obu świątyń itp. Odnośnie do stowarzyszeń kościelnych to od ostatniej wizytacji powołano dwa oddziały KSM-u, parafialne Koło Rodziny Radia Maryja, Towarzystwo Przyjaciól KUL-u, powiększono ilość kółek różańcowych do 12, powstał ludowy zespół śpiewaczy „Górzanki”. Martwi jedynie fakt, że od ostatniej wizytacji ubyło ok. 100 osób, parafia dziś liczy ok. 1140 katolików. W dziedzinie duchowej cieszy wysoki procent obecnych na Mszach św. niedzielnych i w dni powszednie, uczestnictwo w nabożeństwach parafialnych i pielgrzymowanie do miejsc świętych. W protokole tegorocznym Pasterz napisał: „Widziałem przejawy głębokiej wiary i szczerej pobożności. Sprawy Boże idą w tej parafii jak należy”.
Następnie Ksiądz Biskup sprawował Mszę św., podczas której wygłosił homilię. Oprawę muzyczną przygotował miejscowy kleryk III roku naszego Seminarium Piotr Spyra. Pomagała mu, grając na skrzypcach, Katarzyna Puzio - nasza parafianka.
Po Mszy św. na cmentarzu przykościelnym Pasterz dokonał poświęcenia obelisku ku czci pomordowanych 60 lat temu przez bandy UPA miejscowych kolejarzy. Tragedię tamtych wydarzeń przypomniała Władysława Spyra - córka jednego z zamordowanych. Obelisk ufundował Czesław Musiał z Gozdowa.
W dalszej kolejności został poświęcony dom parafialny wzniesiony w ostatnich 3 latach z funduszy parafialnych, przy czynnym zaangażowaniu parafian z Gozdowa i Podhorzec. W budynku plebanii życzenia Księdzu Biskupowi składali: nauczyciele, rada parafialna i animatorzy grup modlitewnych. Ksiądz Biskup wygłosił referat na temat współczesnych poglądów wychowawczych.
O godz. 11.30 wóz bojowy straży pożarnej z Podhorzec eskortował Pasterza w kierunku Podhorzec. Tutaj, niejako po drodze, między dwiema miejscowościami zlokalizowano przyszły cmentarz grzebalny. Teren jest ogrodzony i stoi na nim duży krzyż. Ksiądz Biskup poświęcił krzyż i plac pod cmentarz.
W dalszej kolejności Pasterz przybył do kościoła filialnego w Podhorcach. Witały go także dzieci, młodzież i dorośli. Ksiądz Proboszcz przewodniczył Mszy św. dożynkowej. Słowo Boże na temat chrześcijańskiej tożsamości polskiego rolnika wygłosił Ksiądz Biskup. Po wyznaniu wiary zostały poświęcone wieńce dożynkowe: z Gozdowa - kształtem nawiązywał do nawiedzenia naszej diecezji przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej z Podhorzec - dwie tablice dekalogu i zegar, który przypominał, że „czas ucieka, wieczność czeka”. Strażacy z Podhorzec przygotowali wieniec z racji 80-lecia miejscowej OSP. Starostami dożynkowymi byli: Ryszard Mazurek z Podhorzec i Anna Esing z Gozdowa. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił jeszcze metalową dzwonnicę i nowy, drugi dzwon o imieniu „Maryja - Pani Jasnogórska”.
Na nowo poświęconej plebanii w Gozdowie Ksiądz Biskup przeglądał księgi parafialne.
Niech Bogu Najwyższemu będą dzięki za łaski, jaki ciągle nam daje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk do niepełnosprawnych: sakrament chrztu świętego jest pieczęcią, jak dowód osobisty

2024-11-15 16:34

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Bp Krzysztof Włodarczyk

Chrzest święty

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Sakrament chrztu świętego jest taką pieczęcią, która - tak jak dowód osobisty - mówi, że każdy jest jedyny, niepowtarzalny, oryginalny i najcudowniejszy w oczach Bożych” - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do niepełnosprawnych uczniów.

Zespół Szkół nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy świętował 55-lecie istnienia, w czasie którego nadano i poświęcono sztandar dla SP nr 23 Specjalnej im. Stefana Balcera (będącej wraz z SSPP nr 2 częścią zespołu). - Szkoła dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych mieści się bardzo blisko tej świątyni, stąd zaczynamy uroczystość od pobłogosławienia tego, co przed nami - powiedział dyrektor Łukasz Piotr Dąbrowski.
CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

2024-11-09 12:34

[ TEMATY ]

pobicie kapłana

ks. Lech Lachowicz

Szczytno

archidiecezja warmińska

Ks. Prałat Lech Lachowicz nie żyje

Ks. Prałat Lech Lachowicz nie żyje

Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że 9 listopada 2024 r., w godzinach przedpołudniowych, zmarł ks. prałat Lech Lachowicz, wieloletni proboszcz parafii św. Brata Alberta w Szczytnie - podano w komunikacie zamieszczonym na stronie archidiecezji warmińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: w niedzielę beatyfikacja zamordowanego przez nazistów księdza Maxa Josefa Metzgera

2024-11-15 18:50

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Fryburg Bryzgowijski

wikipedia

Fryburg Bryzgowijski

Fryburg Bryzgowijski

W niedzielę 17 listopada we Fryburgu Bryzgowijskim odbędzie się uroczystość beatyfikacji zamordowanego przez niemieckich narodowych socjalistów księdza Maxa Josepha Metzgera (1887-1944). W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Max Joseph Metzger, niemiecki ksiądz i pacyfista, był jednym z wielkich chrześcijańskich działaczy na rzecz pokoju i ekumenizmu w XX wieku, a także zwolennikiem zjednoczenia Europy. Oskarżony o zdradę stanu został aresztowany i stracony 17 kwietnia 1944 r. w więzieniu Görden koło Brandenburga.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję