Reklama

Niedziela Małopolska

Rodacy – Bohaterom

Kraków: Okażmy pamięć i wdzięczność

Studenci Akademii Ignatianum w Krakowie już od 7 lat angażują się w ogólnopolską akcję „Rodacy – Bohaterom” niosącą pomoc potrzebującym Polakom mieszkającym na Kresach – na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i Mołdawii; szczególnie byłym żołnierzom Armii Krajowej oraz ich Rodzinom.

[ TEMATY ]

akcja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po zakończeniu II wojny światowej i przesunięciu granicy wschodniej pozostali oni na Kresach z miłości do swojej rodzinnej ziemi, o którą walczyli – do Polski. Po wojnie bywali prześladowani za to, że nie chcieli wyrzec się polskości i patriotyzmu, który wynieśli z rodzinnych domów. Gdyby nie nasi Bohaterowie, dziś nie byłoby polskich miejsc pamięci na Kresach, a dzieci i młodzież tam mieszkające nie otrzymałyby wychowywania w duchu polskości. Odwiedzając dziś tereny Kresów dawnej Rzeczypospolitej, nie słyszelibyśmy już naszego ojczystego języka z charakterystycznym wschodnim akcentem.

Po zeszłorocznej, rekordowej zbiórce, w czasie której (również dzięki życzliwości Czytelników „Niedzieli Małopolskiej”) w naszym krakowskim magazynie zebrano ponad 5,5 ton żywości – przygotowaliśmy ponad 500 jednakowych paczek. Mamy nadzieje, że w tym roku hojność mieszkańców Małopolski będzie jeszcze większa. Wspomniane paczki to coś więcej niż tylko jedzenie. Dla naszych Bohaterów to przede wszystkim wyraz pamięci i wdzięczności rodaków z Macierzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez cały grudzień będzie można włączyć się w akcję, przynosząc żywność długoterminową (m.in. kaszę, ryż, makaron, cukier, olej, herbatę, kawę, owoce i warzywa w puszce, słodycze) do siedziby Ignatianum (Kraków, ul. Kopernika 26). Ważne, abyśmy nie zapominali także o kartach z życzeniami świątecznymi.

Inicjatywę wspiera m.in. Wojewoda Małopolski oraz abp Marek Jędraszewski, który w swoim liście zachęca, „aby akcja ta poruszyła wiele ludzkich serc, rozbudzając w nich wyobraźnię miłosierdzia”. Zbiórkę można prowadzić w swoich środowiskach: w szkołach i miejscach pracy. Szczegółowe informacje i kontakt: www.ignatianum.edu.pl/rodacybohaterom.

2017-12-05 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zakończył się II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

Kraków

Akcja Katolicka

akcja

Graziako

– Macie co robić – zarówno w przestrzeni rodzinnej i społecznej, jak i politycznej czy kulturalnej – zauważa bp Marek Solarczyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej. II Krajowy Kongres organizacji zakończył się dziś w Krakowie.

„Kongres był nie tylko podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy, ale też wyznaczeniem kierunków działań na przyszłość. Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stawia przed nami rzeczywistość. Jesteśmy świadomi zagrożeń, które coraz większe piętno odciskają na naszym społeczeństwie” – mówiła na zakończenie II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. „Pragniemy działać i przeciwdziałać. Pragniemy budować dobro wspólne. Pragniemy zachęcać innych do działania. Nigdy nie wolno nam mówić, że nic od nas nie zależy i że nic nie da się zrobić – od nas zależy bardzo wiele. Trzeba to sobie uświadamiać i przekazywać tę prawdę innym niosąc Ewangelię nadziei, jak głosi nasze kongresowe hasło” – dodawała prezes Szydełko.
CZYTAJ DALEJ

Niedoceniany mistrz Wincenty

Żył w epoce wielkich przemian politycznych i cywilizacyjnych. Ze względu na swoje dzieło nazywany jest „ojcem kultury polskiej”, ale błogosławionym został zupełnie z innej przyczyny.

Mistrz Wincenty, nazwany później, nie do końca wiadomo dlaczego, przez Jana Długosza Kadłubkiem, urodził się w połowie XII wieku w Polsce, w której pogłębiały się i utrwalały podziały dzielnicowe. Na chrzcie otrzymał imię Wincenty i wszystko wskazuje na to, że był pierwszym znanym historii Polakiem o tym imieniu.
CZYTAJ DALEJ

Polscy konsekrowani po spotkaniu z papieżem: każdego dnia chcemy rozbudzać w sobie charyzmat

2025-10-09 18:51

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

Papież Leon XIV

PAP/ANGELO CARCONI

Przed południem osoby życia konsekrowanego obecne w Rzymie na swoim jubileuszu uczestniczyły w Eucharystii celebrowanej na Placu Świętego Piotra, której przewodniczył papież Leon XIV. Liturgię koncelebrowali kardynałowie, biskupi oraz duchowni z różnych zgromadzeń. Wśród nich byli bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, bp Arkadiusz Okroj z Torunia oraz bp Piotr Kleszcz OFM Conv. - biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Ojciec Święty zwracając się do obecnych na Placu św. Piotra powiedział: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone (Łk 11, 9). Tymi słowami Jezus zachęca nas, abyśmy z ufnością zwracali się do Ojca we wszystkich naszych potrzebach. Słuchamy tych słów, świętując Jubileusz Życia Konsekrowanego, który przywiódł tu wiele osób z różnych stron świata - zakonników i zakonnice, mnichów i osoby życia kontemplacyjnego, członków instytutów świeckich, należących do Ordo virginum, pustelników i członków „nowych instytutów” - przybyłych do Rzymu, aby wspólnie przeżyć pielgrzymkę jubileuszową i powierzyć wasze życie miłosierdziu, którego proroczym znakiem zobowiązaliście się być poprzez profesję zakonną, ponieważ życie ślubami oznacza powierzenie siebie jak dzieci w ramiona Ojca”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję