Reklama

Wydarzy się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sandomierz. W dniach 1-17 października Dom Rekolekcyjny wraz z Wydziałem Katechetycznym zapraszają katechetów świeckich na rekolekcje. Zgłoszenia w referacie katechetycznym Kurii.

Radomyśl/Sanem. 8-10 października. Ośrodek Rekolekcyjny w Radomyślu nad Sanem zaprasza katechetów świeckich na rekolekcje.

Sandomierz. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza na szkolenie dla kandydatów i dla kandydatów na instruktorów diecezjalnych, w dniach od 8 do 10 października w ośrodku „Emaus” przy kościele św. Józefa.

Sandomierz. 9 października zainauguruje swój kolejny rok akademicki Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka.

Tarnobrzeg. 9-10 października przy parafii św. Barbary w Tarnobrzegu rozpocznie swoją działalność Szkoła Animatora. Początek spotkania 9 października o godz. 9.00. Zgłoszenia przyjmuje moderator diecezjalny - ks. Adam Lechwar.

Tarnobrzeg. Od 11 do 12 października także w Tarnobrzegu odbędzie się XV Sympozjum „Koinonia”. Tematem spotkań będzie „Proboszcz - duszpasterz czy menadżer”. Początek sympozjum od godz. 10.00.

Sandomierz. 13 października imieniny obchodził będzie bp Edward Frankowski. Modlitwą i życzliwością otaczamy Jego pasterskie posługiwanie.

Stalowa Wola. 13 października Wydział Nauk Społecznych Filii KUL organizuje sesję naukową „Współczesne zagrożenia rodziny wyzwaniem dla duszpasterstwa”. Zgłoszenia można nadsyłać na adres siedziby Uczelni: Stalowa Wola, ul. Ofiar Katynia 6a.

Sandomierz. W diecezji sandomierskiej 2005 r. będzie obchodzony jako Diecezjalny Rok Rodziny - ogłosił bp Andrzej Dzięga. Rok ten rozpocznie się w pierwszą Niedzielę Adwentu. Jednak już teraz organizowane są w poszczególnych dekanatach pielgrzymki rodzin do Warszawy. Celem tych pielgrzymek są groby dwóch sług Bożych: Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i zamordowanego bestialsko przez komunistów ks. Jerzego Popiełuszki. Pątnicy odwiedzą także sanktuarium św. Andrzeja Boboli- patrona Polski oraz budującą się dopiero na podwarszawskich Polach Wilanowskich imponującą światynię-wotum pod wezwaniem Opatrzności Bożej.
W październiku trwać będą także we wszystkich parafiach naszej diecezji modlitwy różańcowe w intencji polskich rodzin, a rozważania do nich poświęcone będą problemom rodzin i wychowania młodego pokolenia.
Od 19 października na kilka minut przed każdą Mszą św. czytane będą dokumenty Kościoła na temat małżeństwa i rodziny oraz fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego podejmujące problematykę sakramentu małżeństwa i obowiązków rodzinnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan nadejdzie „w dniu, kiedy się nie spodziewacie”

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Adres listu wymienia obok Pawła Sostenesa - być może owego przełożonego synagogi, którego pobito przed trybunałem Galliona w Koryncie (Dz 18,17); jeśli to on, dawny reprezentant oskarżycieli pisze teraz jako „brat” i współnadawca. Sam Korynt tłumaczy wiele z dalszych rozdziałów: zburzony przez Rzymian, odbudowany jako kolonia z woli Cezara w 44 roku przed Chr., stał się stolicą prowincji Achai i miastem dwóch portów - Lechajon od zachodu i Kenchry od wschodu - węzłem handlu, migracji, kultów i ambicji ludzi, którzy dorobili się szybko i chcieli znaczyć. Do wspólnoty z takiego miasta Paweł pisze: „Kościołowi Bożemu, który jest w Koryncie, uświęconym w Chrystusie Jezusie, powołanym świętym” - świętość jest tu najpierw darem powołania, a dopiero potem zadaniem. Adres rozszerza się na „wszystkich, którzy na każdym miejscu wzywają imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa”: formuła „wzywać imienia Pana”, którą Joel odnosił do JHWH (Jl 3,5), zostaje przeniesiona na Jezusa - to jeden z najstarszych śladów kultu Chrystusa jako Pana i zarazem definicja chrześcijan w ogóle. Dziękczynienie jest kurtuazyjne i zarazem przenikliwe: Paweł dziękuje za ubogacenie „we wszelkie słowo i wszelkie poznanie” - logos i gnōsis to dokładnie te dary, które w Koryncie wybujały w powód podziałów i pychy; Apostoł najpierw za nie błogosławi, zanim zacznie je porządkować. Wspólnota „oczekuje objawienia się Pana” - życie chrześcijańskie ma horyzont adwentowy. A wszystko spina zdanie-kotwica: „wierny jest Bóg, który powołał was do współuczestnictwa (koinōnia) z Synem swoim”. Nadzieja Kościoła nie opiera się na jakości jego członków, lecz na wierności Tego, który powołał.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o uzależnieniach od narkotyków: Potrzeba obecności i wsparcia rodziny

2026-08-27 12:53

[ TEMATY ]

uzależnienie

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Uzależnienia są złożonym zjawiskiem, które ukazuje porażkę odczłowieczonego świata – powiedział Leon XIV podczas audiencji dla uczestników spotkania, zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ameryki Łacińskiej, na temat sytuacji związanych z problemem narkotyków w Ameryce Łacińskiej, jak informuje Vatican News.

Spotkanie, odbywające się w Watykanie w dniach 25–27 sierpnia, zorganizowano pod hasłem: „Oparta na wierze odpowiedź na problem narkotyków i przestępczego werbunku młodych ludzi: dialog z Ameryki Łacińskiej i Karaibów dla świata”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję