Reklama

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński patronem liwskiej szkoły

W roku szkolnym 2003/2004 w liwskiej szkole prowadzone były prace przygotowawcze nad wyborem patrona. Poszczególne klasy zgłaszały kandydatów, uzasadniając swój wybór. Pojawiły się następujące propozycje: Maria Curie-Skłodowska, Mikołaj Kopernik, Marek Kotański. Uczniowie proponowali również nazwy związane z wydarzeniami historycznymi, np.: Powstańców Styczniowych czy Armii Krajowej. Zgłoszono także kandydaturę kard. Stefana Wyszyńskiego. W referendum brała udział młodzież, rodzice i pracownicy Gimnazjum. Najwięcej głosów otrzymał Prymas Tysiąclecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 września odbyło się uroczyste nadanie imienia Gimnazjum Gminy Liw połączone z poświęceniem sztandaru oraz otwarciem sali gimnastycznej. O godz. 10.00 odprawiona została Msza św. w intencji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz młodzieży, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Głównym celebransem był bp Antoni Dydycz, a koncelebrowali: ks. Paweł Anusiewicz - sekretarz Księdza Biskupa oraz dziekan i proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie (na terenie której znajduje się szkoła) - ks. prał. Hipolit Hryciuk. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał postać św. Wacława Męczennika, patrona dnia. Przybliżył także postać patrona szkoły - kard. Stefana Wyszyńskiego. Po kazaniu bp Antoni Dydycz poświęcił sztandar szkoły. Oprawę liturgiczną oraz muzyczną Mszy św. przygotowała młodzież pod kierunkiem katechetki oraz Mieczysława Osiadacza - miejscowego organisty.
W szkole uroczystości rozpoczęły się od otwarcia i poświęcenia nowej sali gimnastycznej. Mottem dekoracji były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Człowiek ujawnia swą osobowość w sposobie traktowania bliźnich”. Na tle biało-czerwonej flagi umieszczono portret Prymasa z jego herbem biskupim, poniżej stał fotel, a na nim bukiet biało-czerwonych kwiatów. Całą uroczystość prowadziła Grażyna Dragon, zastępca dyrektora Gimnazjum Gminy Liw.
Na początku głos zabrał dyrektor Gimnazjum Krzysztof Litka, który powitał gości: bp. Antoniego Dydycza, ks. prał. Hipolita Hryciuka wraz z księżmi z parafii, z których pochodzi młodzież: ks. Zbigniewa Latosiego - proboszcza parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie, ks. Józefa Frańczuka - proboszcza parafii Wyszków, ks. Ryszarda Nicponia - proboszcza parafii Starawieś, ks. Tadeusza Sosnowskiego - proboszcza parafii Liw, ks. Pawła Anusiewicza, Krzysztofa Filipka - senatora Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztofa Borkowskiego - posła na Sejm, Grzegorza Skwierczyńkiego - radnego Sejmiku Wojewódzkiego, Iwonę Czarcińską - dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, Jolantę Bieniek - wizytatora Kuratorium Oświaty, Zygmunta Orłowskiego - przewodniczącego Rady Powiatu Węgrowskiego, Bogdana Dolińskiego - starostę powiatu, Bogusława Szymańskiego - wójta Gminy Liw,wraz z Radnymi, Barbarę Doktorską-Jędrzejczak - prezesa ZNP w Węgrowie, innych dostojnych gości, sponsorów i darczyńców.
Następnie uczniowie Gimnazjum przedstawili część artystyczną, a Pani Dyrektor zaprezentowała wszystkim uczestnikom ceremonii nowy sztandar. Na jego awersie, w centralnym miejscu, na ciemnozielonym tle została umieszczona podobizna patrona szkoły - kard. Stefana Wyszyńskiego. Płaszczyznę tła zamyka po brzegach złoty otok, nad postacią patrona widnieje napis: Gimnazjum Gminy Liw, którego litery ułożone są w kształcie półkola, opartego lewym krańcem o maryjny herb Prymasa Tysiąclecia, prawym zaś - o herb gminy Liw. Kompozycja niejako wspiera się o wyśrodkowane dopełnienie nazwy szkoły: „im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Węgrowie”. Rewers sztandaru ma czerwone pole zawierające godło naszej ojczyzny: białego orła w złotej koronie, u jego stóp widnieje dewiza szkoły: Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi. Po prezentacji sztandaru nastąpiło ślubowanie przedstawicieli uczniów. Następnie został zaprezentowany hymn Gimnazjum Gminy Liw, do którego słowa i muzykę napisała nauczycielka muzyki - Agnieszka Białczak. Tematyka hymnu związana jest z regionem, przypomina ważne wydarzenia i wskazuje na wartości, którymi w życiu powinna kierować się młodzież.
Po prezentacji hymnu głos zabrali zaproszeni goście. Po ich przemówieniach odbyło się uroczyste wbijanie gwoździ przez przedstawicieli władz kościelnych, rządowych, samorządowych, sponsorów i organizacji oraz wpisywanie się do księgi pamiątkowej. Następnie uroczyście wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursów o patronie szkoły. Ponieważ uroczystość nadania imienia szkoły powiązana była z oddaniem do użytku obiektów sportowych - sali gimnastycznej i boiska - uczennice gimnazjum zaprezentowały pokaz umiejętności taneczno-gimnastycznych.
Na koniec uroczystości została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca patrona szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Cóż, w „uśmiechniętej Polsce” musimy się przyzwyczaić, że o takich zmianach kadrowych dowiadujemy się od „zaprzyjaźnionej stacji”, nawet jeśli akurat w tej sprawi przekazanie informacji o odwołaniu kpt. Michalskiej akurat przez TVN24 to wyjątkowa potwarz, biorąc pod uwagę to co wyprawiała ta stacja w czasie ruskiej operacji na polskiej granicy z Białorusią. Jego treść to kolejny element tej polityki dezinformacyjnej, bo „dzieci z Michałowa” tak cynicznie wykorzystane przez polityków ówczesnej opozycji były tak częstym tematem „pytań” zaprzyjaźnionych reporterów, że kiedyś kpt. Michalska rzuciła „mój ulubiony temat”, co zostało perfidnie wykorzystane przeciwko niej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję