Reklama

Niedziela Częstochowska

Myszków: jubileusz 50 lat kapłaństwa ks. prof. Zenona Uchnasta

[ TEMATY ]

ksiądz

jubileusz

ks. Mariusz Frukacz

Msza św. z okazji 50 lat kapłaństwa ks. Uchnasta

Msza św. z okazji 50 lat kapłaństwa ks. Uchnasta

„Wiem komu zawierzyłem. Moja wiara ugruntowywała się przez pięćdziesiąt lat kapłaństwa”- mówił ks. prof. Zenon Uchnast na początku Mszy św. dziękczynnej za 50 lat kapłaństwa, której przewodniczył 23 grudnia w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.

Mszę św. z jubilatem koncelebrowali kapłani koledzy z rocznika święceń m. in. ks. prof. Zbigniew Wit. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów z regionu, dekanatu, kapłanów wychowanków jubilata. Obecna była również rodzina i przyjaciele z lat szkolnych ks. Uchnasta i duża rzesza wiernych. – Jak będą kapłani to będzie nadzieja dla świata- mówił witając zgromadzonych ks. prał. Jan Batorski proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.

W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „w życiu kapłana obecna jest tajemnica przychodzącego Boga” – Każdy człowiek ma taki dzień, taki moment kiedy Bóg przychodzi do niego. Tak jest z tajemnicą powołania do kapłaństwa - mówił ks. Skubiś.

Redaktor naczelny „Niedzieli” nawiązał do słów, które przed pięćdziesięciu laty na swoim obrazku prymicyjnym wypisał ks. Zenon Uchnast „ Wiem komu zawierzyłem i pewien jestem, że mam moc zachować mój skarb” (2 Tm 1, 12) – Realizacja tych słów spełniała się przez całe kapłaństwo. To spełnienie w życiu Jubilata objawiło się w świecie akademickim. Ten świat wymagał świadectwa. Ważna była ta obecność ze swoją wiarą, z kapłaństwem właśnie w środowisku i świcie akademickim - mówił ks. Skubiś.

Ks. Skubiś odniósł się również do czasów współczesnych – Niektórzy dzisiaj chcą wyrwać kapłana ze środowiska społecznego, chcą wyrwać go od rodziny, od ludzi. Tam gdzie wyrywa się kapłana, tam rodzi się świat bez Boga, świat bezbożny.- mówił ks. Skubiś

„Kapłaństwo to jest nasze ocalenie. To jest ocalenie obecności Boga w życiu, ocalenie od samotności w życiu, ocalenie Ewangelii”- kontynuował ks. Skubiś.

Reklama

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał, że „nie będzie Eucharystii, Mszy św. jeśli nie będzie kapłana” - Dar kapłaństwa jest też darem Chrystusa dla naszych rodzin. Również trzeba pamiętać, że kto odrzuca Kościół ten odrzuca Chrystusa - wołał ks. Skubiś.

Kaznodzieja podziękował Jubilatowi za jego wierną służbę kapłańską, za rolę wychowawcy, którą spełniał jako rektor seminarium i wieloletni profesor i wykładowca psychologii na Katolickim Uniwersytecie

Ks. prof. Zenon Uchnast urodził się w Myszkowie 20 grudnia 1939 r. Po ukończeniu szkoły średniej odbył studia filozoficzno-teologiczne w latach 1957-1962 w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Po ich ukończeniu przyjął święcenia kapłańskie 20 grudnia 1962 r. z rąk bp. Stefana Bareły.

W latach 1962-1965 odbył studia magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie został posłany na specjalistyczne studia doktoranckie, które odbywał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w latach 1965-1969, gdzie uzyskał stopień doktorski z filozofii. Następnie w latach 1970-1974 pełnił ważne funkcje jako pracownik Kurii Diecezjalnej w Częstochowie i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego ds. Tirocinium Pastorale. Był też dyrektorem Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

W 1979 r. został mianowany rektorem Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, funkcję tę sprawował do 1984 r. Był także wykładowcą psychologii ogólnej i psychologii religii w latach 1970-1995. Opublikował wiele książek i artykułów z dziedziny psychologii, m.in. Humanistyczna orientacja w psychologii osobowości. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2012-12-23 18:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Kupny do księży: Musimy być blisko ludzi

[ TEMATY ]

ksiądz

arcybiskup

abp Sławoj Leszek Głódź

radiorodzina.pl

Do troski o rodziny oraz o bycie blisko wiernych zaapelował abp Józef kupny w czasie spotkania z księżmi dziekanami dekanatów, należących do archidiecezji wrocławskiej.
Metropolita nawiązał do homilii, jaką w czasie Mszy św., rozpoczynającej spotkanie wygłosił bp Andrzej Siemieniewski. Hierarcha powołując się na słowa adhortacji papieża Franciszka „Ewangelii gaudium”, tłumaczył, że pasterz pośród ludu Bożego, w zależności od wymogów, miejsca i czasu zajmuje trojakie miejsce: staje z przodu, by wskazywać drogę, innym razem staje zwyczajnie pośród wszystkich z troską i miłosierną obecnością, a jeszcze innym razem powinien iść za ludem, aby pomóc tym, którzy zostali, a także dlatego, że owczarnia ma swój węch i rozpoznaje zielone pastwiska.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję