Reklama

Jubileusz 50-lecia Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

Szkoła ducha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30 września br. Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej przeżywało swój wielki dzień - obchody 50-lecia istnienia tej "niezwykłej szkoły wiary".

Na jubileuszowe świętowanie przybyli licznie byli rektorzy, wychowawcy, wychowankowie i absolwenci NSD z kraju i z zagranicy.

Jubileusz rozpoczęła uroczysta Eucharystia w bazylice archikatedralnej, której przewodniczył nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk. Obecni byli także m.in. metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak oraz jego biskupi po-mocniczy - Antoni Długosz i Jan Wątroba.

W bazylice zgromadziło się ok. 450 osób, wśród których obecni byli wychowawcy, absolwenci, alumni, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także parlamentarzyści. Rektor NSD - ks. dr Jerzy Bielecki, witając zebranych podkreślił, że "w święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała gromadzimy się, aby wobec Aniołów wyśpiewać uroczyste Te Deum za 50 lat działalności dydaktyczno-wychowawczej NSD w Częstochowie". List Ojca Świętego nadesłany z okazji Jubileuszu NSD odczytał jeden z najstarszych jego absolwentów ks. inf. Marian Mikołajczyk - wikariusz generalny. Jan Paweł II zapewnił, że "włącza się w uroczyste Te Deum archidiecezji częstochowskiej i życzy, aby dzięki współpracy nauczycieli, wychowawców, seminarzystów i ich rodziców Niższe Seminarium stawało się środowiskiem kształtowania czło-wieka i promocji wszelkich wartości, które go ubogacają i stanowią o jego osobowej godności". Podkreślał także, że "szkoła powinna (...) formować, a nie tylko informować człowieka, powinna przyczyniać się do jego wzrostu, powinna sprawić, aby dojrzewał w porządku istnienia".

W homilii Nuncjusz Apostolski zaakcentował aspekt dziękczynienia: " Gromadzimy się, aby wyśpiewać psalm wdzięczności za wszelkie dobro, które stało się udziałem wielu pokoleń uczniów". Podkreślił, że " Niższe Seminarium w ciągu 50 lat istnienia doczekało się ok. 800 absolwentów, z których ponad 300 podjęło służbę kapłańską w wymiarach diecezjalnym, jak też życia charyzmatycznego".

W słowie na zakończenie Eucharystii abp Stanisław Nowak dziękował wszystkim, którzy stanowili i stanowią Seminarium. Podkreślił rolę wychowawców, którzy są "rękami Boga" i "pomagają młodym ludziom w zdobywaniu ideałów". Zwracając się do alumnów, zaznaczył, "że najważniejsze jest to, co się w nich «pali» dla Boga, człowieka i ojczyzny".

Przedstawiciele wychowanków w symbolicznym geście wdzięczności złożyli wiązankę kwiatów w krypcie na grobach biskupów: Zdzisława Golińskiego i Stefana Bareły.Po Eucharystii uczestnicy zgromadzili się w pięknej, nowo wybudowanej sali gimnastycznej, będącej dumą Niższego Seminarium. Uroczyście odśpiewane Gaude Mater Polonia i wprowadzenie pocztu sztandarowego rozpoczęło drugą część uroczystości jubileuszowych.

Ksiądz Rektor powitał licznie zebranych gości. Byli wśród nich obecni nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, bp Jan Wątroba, przełożeni NSD z ks. prał. Wincentym Kochanowskim, księża Kapituły Archikatedralnej z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem i ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, a także księża Kapituły Zawierciańsko-Żareckiej z prepozytem ks. Piotrem Miklasińskim, przedstawiciele WSD z rektorem ks. dr. Włodzimierzem Kowalikiem, rektorzy NSD z Płocka i Poznania oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz parlamentarzyści.

"Dzisiaj Niższego Seminarium - zauważył ks. Jerzy Bielecki - to troska o piękniejszy kształt i oblicze Seminarium. Czynimy wszystko, aby jak najlepiej można było prowadzić tutaj zajęcia dla grupy chłopców, liczącej obecnie 90 uczniów". Program jutra Seminarium został zarysowany w liście kard. Zenona Grocholewskiego - prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej w Rzymie, przesłanym na ręce abp. Stanisława Nowaka z okazji Jubileuszu Seminarium, a odczytanym przez Rektora Seminarium.

Przyszedł też czas składania gratulacji. Nuncjusz Apostolski życzył "aby Seminarium kształtowało wszystkich, którzy chcą pracować nad sobą, kształcić się intelektualnie i duchowo". Swoje życzenia składali także parlamentarzyści, przedstawiciele władz i kuratorium. Spośród nadesłanych listów odczytano list absolwenta NSD - Ireneusza Wilka - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, generalnego inspektora Informacji Finansowej.

W tak doniosłym momencie nie mogło zabraknąć chwili refleksji tych, którzy byli u początków tworzenia się NSD, bowiem przeszłość, o której się pamięta, jest cząstką teraźniejszości. Swoimi wspomnieniami dzielił się jeden z pierwszych rektorów NSD - ks. prał. Wincenty Kochanowski, który podkreślał wieloaspektowość kształtowania młodego człowieka: "W seminarium napełnia się umysł i serce". Alumnom życzył, aby "stanowili elitę społeczeństwa, katolicką elitę, czy to realizując powołanie kapłańskie, czy pozostając w stanie świeckim".

W imieniu absolwentów NSD przemówił pamiętający pierwsze lata Seminarium ks. inf. Ireneusz Skubiś - wikariusz biskupi ds. mediów. Wspominając przełożonych i wykładowców, Ksiądz Infułat podkreślał ich kompetencje, wpływ na kształtowanie osobowości młodych ludzi. " Ta szkoła była wielką lekcją, która zaowocowała w życiu kapłanów i świeckich - powiedział. Życzę wszystkim uczniom, żeby mieli takich wykładowców, serdecznych, wymagających, a jednocześnie ukazujących drogę. Niech ta szkoła będzie szkołą ducha, szkołą ludzi kształtujących rzeczywistość kościelną, państwową, rzeczywistość Polaków. Niech służy Bogu i Ojczyźnie".

Doniosłym momentem spotkania było wręczenie przez abp. Stanisława Nowaka jubileuszowych medali byłym rektorom, wychowawcom i gościom honorowym. Medale otrzymali m.in.: abp Józef Kowalczyk, bp Antoni Długosz, bp Jan Wątroba i ks. prał. Wincenty Kochanowski

Niezapomniane chwile przeżyli wszyscy obecni podczas spektaklu pt. Minęło 50 lat.... W kilkunastu retrospektywnych scenkach uczniowie przedstawili charakterystyczne chwile w historii Seminarium.

Uroczysty obiad w sali lustrzanej hotelu "Polonia" stał się jeszcze jedną okazją do refleksji. Godzinę wspomnień zapoczątkował bp Antoni Długosz. Swoimi przeżyciami dzielili się wychowawcy i absolwenci, duchowni i świeccy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

„Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Sennacheryb prowadzi kampanię przeciw Judzie. Miasta warowne już padły. Jerozolima pozostaje sama. Król Asyrii posyła list z groźbą i szyderstwem. Inne kraje nie zostały ocalone przez swoich bogów, więc także Bóg Izraela miałby nie ocalić swego miasta. Ezechiasz nie odpowiada propagandą. Bierze pismo i rozkłada je przed Panem w świątyni. To gest modlitwy bardzo prosty. Król oddaje Bogu dokładnie to, czym grozi wróg. Modlitwa nie ukrywa lęku. Składa go w ręce Pana. Ezechiasz zwraca się do Boga jako do Tego, który zasiada nad cherubami. To wyznanie Jego królowania. Prośba nie szuka ratunku dla ludzkiego prestiżu. Szuka objawienia prawdy o jedynym Bogu. Odpowiedź przychodzi przez Izajasza. Jerozolima zostaje nazwana „córką Syjonu”. Miasto nie ocala własną siłą. Ocalenie przychodzi z gorliwości Pana. Wyrocznia zapowiada, że najeźdźca wróci tą samą drogą. Nie wejdzie do miasta. Nie usypie wału. Nie wypuści strzały. Nocna klęska obozu zostaje przypisana aniołowi Pana, znakowi skutecznego działania Boga. Biblia pokazuje tu, że historia nie należy wyłącznie do imperiów. Pan strzeże Reszty, która ma jeszcze wydać owoc. Nawet roczniki asyryjskie pamiętają zdobycie wielu miast Judy, lecz nie ogłaszają zdobycia Jerozolimy. Dla Pisma jest to znak wysłuchanej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję