Reklama

Świat

Ojciec Święty wyświęci czterech biskupów

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

biskup

Watykan

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą niedzielę, 6 stycznia Benedykt XVI wyświęci na biskupów czterech kapłanów, w tym swego osobistego sekretarza, ks. prał. Georga Gänsweina, którego mianował niedawno prefektem Prefektury Domu Papieskiego. Ponadto sakrę z rąk Ojca Świętego przyjmą nowy sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej abp Angelo Vincenzo Zani oraz nuncjusze apostolscy: w Nikaragui - abp Fortunatus Nwachukwu i abp Nicolas Henry Marie Denis Thevenin (na razie bez przydzielonej konkretnej placówki).

Ks. Angelo Vincenzo Zani urodził się w Pralboino koło Brescii 24 marca 1950 r. W 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach na trzech uniwersytetach papieskich w Rzymie otrzymał doktorat z teologii i licencjat z nauk społecznych. Po powrocie do Brescii wykładał socjologię i socjologię religii na kilku miejscowych uczelniach, przyczynił się też do powstania Wyższego Instytutu Nauk Religijnych na tamtejszym Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1981-95 pracował w tamtejszej kurii biskupiej jako dyrektor biura ds. duszpasterstwa, sekretarz rady kapłańskiej i duszpasterskiej oraz jako szef biura ds. szkolnictwa. Był też delegatem Lombardzkiej Konferencji Biskupiej ds. duszpasterstwa w szkołach. Następnie stał na czele Krajowego Biura ds. Wychowania, Szkół i Uniwersytetów Włoskiej Konferencji Biskupiej.

W 2002 r. został podsekretarzem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. 9 listopada ub. roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem tytularnym Volturnum i sekretarzem tej dykasterii, którą od 15 listopada 1999 kieruje kard. Zenon Grocholewski.

Ks. Fortunatus Nwachukwu urodził się 10 maja 1960 w nigeryjskim mieście Ntigha. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1984 i został inkardynowany dla diecezji Aba. Od 1 lipca 1994 pracuje w dyplomacji watykańskiej. Był na placówkach w Ghanie, Paragwaju i w Algierii oraz przy instytucjach ONZ w Genewie, a ostatnio działał w Sekcji Sekretariatu Stanu ds. Stosunków z Państwami. Od 4 września 2007 roku był szefem protokołu w Sekretariacie Stanu. Zna języki: angielski, włoski, niemiecki, hebrajski (współczesny), francuski, hiszpański i arabski. 12 listopada ub. roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem tytularnym Aquaviva i nuncjuszem apostolskim w Nikaragui (na miejsce Polaka abp. Henryka Nowackiego, mianowanego 28 czerwca ub.r. przedstawicielem papieskim w 5 krajach skandynawskich).

Reklama

Ks. Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w miejscowości Waldshut w Schwarzwaldzie jako najstarsze z pięciorga dzieci. Studiował we Fryburgu Bryzgowijskim i w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1984 r. i należy do prezbiterium archidiecezji we Fryburgu Bryzgowijskim. Początkowo pracował w duszpasterstwie w swojej rodzimej archidiecezji, a następnie studiował prawo kanoniczne w Monachium. Był też asystentem naukowym w tamtejszym Instytucie Kanonicznym, po czym w 1993 r. otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego na Uniwersytecie Ludwika-Maksymiliana. W 1994 r. ks. Gänswein został osobistym referentem arcybiskupa Fryburga i proboszczem katedry.

W 1995 rozpoczął pracę w Kongregacji Kultu ds. Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a w rok później przeszedł do pracy jako referent do spraw niemieckich w Kongregacji Nauki Wiary. Od 2000 r. jest prałatem. Kiedy 6 stycznia 2004 wieloletni osobisty sekretarz kardynała Ratzingera ks. Josef Clemens przyjął sakrę biskupią i został sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, jego zadania przejął prał. Gänswein. Od wyboru kard. J. Ratzingera na Stolicę Piotrową był osobistym sekretarzem papieża. 7 grudnia ub. roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem tytularnym Urbs Salvia i przełożonym Prefektury Domu Papieskiego. Obok niemieckiego i włoskiego zna także łacinę, francuski, angielski i hiszpański.

Zadaniem Prefektury Domu Papieskiego, którą kierował od 7 lutego 1998 do 23 listopada ub.r. Amerykanin abp James Michael Harvey, jest zapewnienie wewnętrznego porządku Domu Papieskiego oraz towarzyszenie Ojcu Świętemu zarówno w Pałacu Apostolskim jak i w jego podróżach. Ważną funkcją tego urzędu jest organizowanie i kierowanie audiencjami papieskimi, zarówno prywatnymi jak i ogólnymi.

Reklama

Arcybiskup-nominat Nicolas Henry Marie Denis Thevenin urodził się w Saint-Dizier (Francja) 5 czerwca 1958 r. W 1981 r. Ukończył Instytut Handlowy w Nancy. Następnie wstąpił do Wspólnoty św. Marcina - stowarzyszenia kapłanów i diakonów żyjących wspólnotowo i pełniących posługę w służbie diecezji. 4 lipca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Giovanniego Canestriego i został inkardynowany do archidiecezji genueńskiej. W 1992 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej.

W 1994 wstąpił do dyplomacji watykańskiej, pracując kolejno w nuncjaturze apostolskiej w Indiach (1994-96), Zairze (1996-99), Belgii (1999-2000), Libanie (2000-02), na Kubie (2002-04) i w Bułgarii (2004-05). Od 2005 był pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W 2007 r. podjął pracę w osobistym sekretariacie kardynała Tarcisio Bertone. 15 grudnia 2009 Benedykt XVI wyniósł go do godności protonotariusza apostolskiego de numero participantium i skierował do Prefektury Domu Papieskiego a 15 grudnia ub. roku mianował go arcybiskupem tytularnym Aclanum i nuncjuszem apostolskim. Obok francuskiego i włoskiego zna angielski, niemiecki, hiszpański i portugalski.

Niedzielna uroczystość będzie piątym tego rodzaju obrzędem w obecnym pontyfikacie. Benedykt XVI po raz pierwszy udzielił sakry biskupiej sześciu hierarchom 29 września 2007 r. Byli wśród nich jego osobisty sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki, wcześniej pełniący tę posługę u boku bł. Jana Pawła II, obecnie arcybiskup metropolita lwowski, obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi i prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego bp Sergio Pagano.

Reklama

Druga sakra odbyła się 12 września 2009 i przyjęło ją pięciu hierarchów, w tym nuncjusz w Libanie, a wcześniej asesor w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Gabriele Giordano Caccia oraz nuncjusz w Wenezueli, a wcześniej podsekretarz w Sekretariacie Stanu ds. Stosunków z Państwami abp Pietro Parolin.

Po raz trzeci Benedykt XVI konsekrował 5 lutego 2011 roku czterech hierarchów, m.n. sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Chińczyka z Hongkongu abp Savio Hon Tai-Fai SDB, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa, Hiszpana abp Celso Morga Iruzubietę oraz sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Włocha abp Marcello Bartolucciego.

Przed rokiem papież udzielił sakry 6 stycznia 2012 nuncjuszowi apostolskiemu w Irlandii, Amerykaninowi abp. Charlesowi Johnowi Brownowi i Polakowi abp. Markowi Solczyńskiemu, który reprezentuje Ojca Świętego w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.

Natomiast przed wyborem na Stolicę Piotrową kard. Joseph Ratzinger udzielił sakry biskupiej czterokrotnie. 12 maja 1984 przyjął ją nieżyjący już kard. Alberto Bovone, który w latach 1984-95 był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, a następnie prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych; 25 maja 2002 sakrę otrzymał biskup radomski Zygmunt Zimowski, który także pracował w Kongregacji Nauki Wiary, a od 2009 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Kolejnym współpracownikiem ówczesnego prefekta też ważnej dykasterii, który przyjął sakrę z jego rąk 6 stycznia 2004, był jego były sekretarz osobisty, bp Josef Clemens, mianowany 23 listopada 2003 r. sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. I jako ostatniego kard. Ratzinger konsekrował arcybiskupa włoskiej diecezji Chieti-Vasto, znanego teologa Bruno Forte - 8 września 2004 r.

2013-01-04 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętając o korzeniach

Niedziela sandomierska 28/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

biskup

drzewo

UMiG Rudnik nad Sanem

Dzięki wiklinie mieszkańcy przetrwali trudne czasy

Dzięki wiklinie mieszkańcy przetrwali trudne czasy

Poddasze Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem zyskało nowy wygląd. Dostępna przestrzeń została podzielona na dwie części, na których zwiedzający mogą podziwiać nie tylko wyroby z wikliny, ale również warsztat pracy wikliniarza.

Wprowadzając zwiedzających w świat wikliny, pokazujemy, że wiklina to nie tylko kosze, stoliki, fotele, stojaki na kwiaty, szafki, bujaki czy lampy, czyli przedmioty codziennego użytku, ale również materiał do tworzenia sztuki, także przestrzennej: wiszącej czy też stojącej. Bliskie sąsiedztwo wikliny użytkowej i artystycznej pokazuje możliwości rozwoju tej dziedziny wytwórczości. W drugiej części zgromadzone są eksponaty związane z życiem codziennym ludzi – mieszkańców Rudnika nad Sanem. Zbiory są wyjątkowo bogate, pokazujące jak człowiek zmieniał, doskonalił i upiększał świat, w którym żył, jak zaspakajał swoje potrzeby – powiedziała Anna Straub, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję