Reklama

Polska

Metropolita Hilarion przesłał list solidarności
na ręce abp. Depo po profanacji Obrazu Matki Bożej

[ TEMATY ]

list

abp Wacław Depo

metropolita Hilarion

BOŻENA SZTAJNER

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo list solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, która miała miejsce 9 grudnia ub.r. – poinformował KAI ks. Piotr Zaborski, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Abp Wacław Depo podkreślił, że „ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest dla nas wielkim darem”. - Jest darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary - dodał.

Reklama

Metropolita Częstochowski powiedział, że metropolita Hilarion mówi w swoim liście także o „zagrożeniach ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii”.

Abp Depo widzi gest metropolity Hilariona w kategoriach „wspólnego działania na rzecz ocalenia tych wartości, które są dla nas wartościami życia”.

Do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze doszło 9 grudnia 2012 r. Po porannej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu mężczyzna rzucił w niego farbą. Obraz chroniony był szybą, więc sama ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawcą czynu był 58-letni mieszkaniec Świdnicy. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące, ma zostać poddany czterotygodniowej obserwacji przez biegłych psychiatrów i psychologa.

Reklama

Oto treść listu

Patriarchat Moskiewski Święty Synod

Wydział Cerkiewnej Łączności Zewnętrznej

115191 Moskwa, Daniłowski wał 22
Jego Wielebność

Czcigodny Wacław Depo

Arcybiskup Częstochowski
Wasza Wielebność!
Piszę do Was w związku z bluźnierczym aktem dokonanym na uwielbiony tak przez katolików, jak i prawosławnych cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski, ale też przez prawosławnych Rosji.

Z żalem przychodzi skonstatować, że w ostatnim czasie wzrosła liczba przejawów wandalizmu w odniesieniu do chrześcijańskich chramów i świątyń. Najsmutniejsze jest to, że podobnego rodzaju działania dokonywane są nie tylko tam, gdzie chrześcijanie otwarcie podlegają prześladowaniom, ale i w tych krajach, których kultura jest głęboko zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej. Rosyjska Cerkiew także podlega napadom w środkach masowej informacji, dokonywane są akty wandalizmu w odniesieniu do jej chramów i czczonych świątyń. Dlatego są nam zrozumiałe i bliskie te uczucia, które przepełniają teraz serca bogobojnych wierzących Waszego Kościoła. To smutne wydarzenie i podobne jemu, mające miejsce w innych krajach z nową siłą przypominają prawosławnym i katolikom o konieczności wspólnego świadectwa o chrześcijańskich korzeniach cywilizacji europejskiej.

Proszę przyjąć zapewnienie o modlitewnym wsparciu Was i Waszej owczarni ze strony wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi a także życzenia sił duchowych i obfitości mocy Bożej.

Z Bożym pozdrowieniem

Moskwa, 12 grudnia 2012 r.

+ Hilarion

Przewodniczący Wydziału Cerkiewnej Łączności Zewnętrznej Patriarchatu Moskiewskiego Metropolita Wołokołamskij

2013-01-10 17:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Nie bójmy się wyjść i głosić sobą Chrystusa

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

„Nie bójmy się wyjść nawet do najbliższych, żeby sobą głosić Chrystusa” - powiedział w I Niedzielę Adwentu abp Wacław Depo metropolita częstochowski w Katolickim Radiu Fiat, w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską.

Abp Depo podkreślił, że „iść na peryferie to znaczy nie iść tylko do tych, którzy do nas przychodzą, ale trzeba mieć świadomość, że jest duży obszar i ten geograficzny i ten osobowy, który trzeba zdobywać dla Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję