Reklama

Dusza klasyka

Wiktor Wołkow jest klasycznym pejzażystą. To, co możemy zobaczyć w Galerii Pod Arkadami przywodzi na myśl dawnych mistrzów malarstwa. Dla nich pejzaż nie istniał bez człowieka. Również dla Wołkowa ten niewielki, ale jakże istotny element okazuje się podstawowym nośnikiem artystycznym. Mimo że Wołkow jest przecież fotografikiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazuje się, że technologia, która pretenduje do wyznaczania granic współczesności, niewielki ma wpływ na artystyczną duszę. Widać klasyk pozostanie klasykiem bez względu na dziedzinę uprawianej sztuki. Te, choć trudno nam to pojąć, a potem się z tym pogodzić, mogą znikać. Natomiast nie zmieni się natura człowieka, jego wrażliwość i sposób ujmowania świata.
Łodzie Wołkowa to wystawa w dużej mierze poświęcona rzece. Widzimy szerokie narwiańskie zakola, gdzie indziej ogromne rozlewiska, a nawet powodzie. Nie potrafią powstrzymać rzeki potężne drzewa ani trawiaste kępy, czy tym bardziej łany zbóż. Ale nie żywioł jest tematem prac artysty. W centrum zainteresowania klasyka zawsze jest człowiek, owszem, jako część natury, ale jednak człowiek. Sztafaż na płótnach malarzy (i fotografików) pozwala nam identyfikować się z namalowaną postacią. Na pejzaż patrzymy jakby jej oczami. Tym mocniejsze, a zarazem bardziej umowne jest estetyczne wrażenie obrazu.
Taki jest cud sztuki. Wystarczy obejrzeć wystawę, by niemal poczuć nadrzeczny, chłodny powiew, dostrzec grozę zalewającej wszystko wody, majestat rzeki, która jedynie małą łódź toleruje na swojej powierzchni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Mozaika Matki Bożej Gietrzwałdzkiej będzie w Watykanie

2026-06-27 09:16

Paweł Gąsior

Obraz z Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Obraz z Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Dziś 149. rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. W Ogrodach Watykańskich zostanie odsłonięta i poświęcona mozaika Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Uroczystość odbędzie się 30 czerwca i zainauguruje obchody 150. rocznicy objawień w tym miejscu - jedynych uznanych przez Kościół objawień maryjnych w Polsce.

Początek jubileuszu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję