Reklama

Dziekańskie sejmikowanie

Niedziela warszawska 43/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Priorytety duszpasterskie na nowy rok kościelny były tematem dorocznej, jesiennej kongregacji księży dziekanów, obradującej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej w Tarchominie 10 października br.

Obrady rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Kazimierza Romaniuka w seminaryjnej kaplicy. Homilię wygłosił rektor seminarium ks. dr Wacław Madej. Miejsce wspólnej modlitwy i dyskusji odpowiadało głównemu tematowi spotkania: Duszpasterstwo powołań.

W prelekcji po Mszy św. ks. Madej zrelacjonował stan kontaktów seminarium z parafiami. Nie są one idealne, ponieważ w minionym roku z propozycji tzw. niedziel seminaryjnych, kiedy to przedstawiciele seminarium przyjeżdżają do parafii, by głosić homilie i spotkać się z wiernymi, skorzystało zaledwie 12 parafii. Możliwości, którymi dysponuje seminarium są znacznie większe, ale brakuje zaproszeń ze strony proboszczów. Jednym z owoców niedziel seminaryjnych są powstające w parafiach koła przyjaciół seminarium. Działają one przy kilku parafiach. Największe - 50-osobowe w parafii św. Antoniego w Mińsku Maz. i w parafii Chrystusa Króla na Targówku.

W wizji nowego duszpasterstwa powołań trzeba - według ks. Madeja - uwzględnić fakt, że prawie 83% kandydatów do kapłaństwa rekrutuje się z grup ministrantów i lektorów. - Być może dzieje się tak dlatego, że właśnie te grupy mają najczęstszy i najbliższy kontakt z kapłanami i ten kontakt należy pielęgnować - stwierdził Rektor seminarium.

W pallotyńskiej metodzie duszpasterstwa powołań, którą zreferował ks. Edmund Robek SAC, ważną rolę odgrywa specjalnie powołany do tego celu dyrektor powołań. On i jego zastępcy biorą udział np. w pielgrzymce na Jasną Górę. Ze spotkanymi młodymi ludźmi utrzymują kontakt listowy i osobisty. Potencjalnych kandydatów zapraszają na specjalne obozy wakacyjne i rekolekcje. Dla kandydatów urządzają dni skupienia w rejonach, a raz w roku organizują spotkanie w seminarium. Zwracają również uwagę, by we wszystkich rekolekcjach głoszonych przez pallotynów w parafiach była przynajmniej jedna konferencja na temat powołań.

Bardzo podobną metodę duszpasterstwa powołań mają siostry loretanki - mówiła o niej s. Alojza Hornowska. Stwierdziła, że ważną rolę odgrywa modlitwa o nowe powołania. Nowicjat podejmuje w tej intencji comiesięczne czuwania nocne. Starsze siostry ofiarują w intencji powołań swoje cierpienia. Gdy chodzi o działalność zewnętrzną, siostry organizują dla potencjalnych kandydatek obozy zimowe i wakacyjne oraz comiesięczne dni skupienia. Kontakt ze zgromadzeniem dziewczęta nawiązują za pośrednictwem książek wydawanych przez siostry, jak również dzięki spotkaniom i katechezom powołaniowym. W działalności zewnętrznej ważne jest, by prowadziła ją osoba, która kocha swoje powołanie. - Jest to znak, że życie oddane Panu Bogu jest piękne same w sobie - mówiła s. Alojza.

O wrażliwość tych, którzy opiekują się w parafiach ministrantami i bielankami apelował bp Stanisław Kędziora. Są bowiem parafie, gdzie spotkania formacyjne ze służbą liturgiczną odbywają się sporadycznie. W podobnym duchu - w kontekście budzenie powołań żeńskich - wypowiadał się dziekan miński ks. prałat Stanisław Wołosiewicz. Jeśli bowiem zgromadzenia chcą mieć więcej powołań, powinny zwrócić baczniejszą uwagę choćby na pracę z bielankami w parafiach.

Inny aspekt poruszył dziekan grochowski ks. prałat dr Zygmunt Uczciwek. Zwrócił uwagę na pracę z rodzinami powołanych. Zdarza się coraz częściej, zwłaszcza w kontekście obniżenia statusu społecznego osób duchownych, że rodzice wywierają presję, a nawet modlą się o to, by syn lub córka zrezygnowali z życia konsekrowanego. Według danych przytoczonych przez ks. Uczciwka sytuacja taka dotyczy 75% rodzin.

Do zakonnych pomysłów na duszpasterstwo powołaniowe zapalił się natychmiast ks. Marek Sędek - diecezjalny duszpasterz akademicki, referent ds. młodzieży, członek Rady Kapłańskiej i dyrektor Ośrodka Rekolekcyjno-Kolonijnego w Urlach. Stwierdził, że w diecezji brakuje duszpasterstwa lektorów, jest tylko przygotowanie kandydatów na lektorów i na tym się sprawa kończy. Zgłosił postulat oddelegowania do tej pracy jednego księdza i zainwestowania w dzieło odpowiednich środków. Na decyzję nie trzeba było długo czekać. Z woli Biskupa Ordynariusza ks. Marek Sędek, z pomocą ks. Piotra Główki i ks. Dariusz Marczaka mają się zająć od tego roku duszpasterstwem powołań w diecezji.

W diecezji warszawsko-praskiej, podobnie jak w siostrzanej archidiecezji stan powołań jest jednym z najniższych w Polsce. Z relacji bp. Stanisława Kędziory wynika, że na terenie diecezji przebywa 440 księży, w tym 32 emerytów. Kilku kapłanów pracuje na misjach, kilku zostało skierowanych na specjalistyczne studia stacjonarne, kilku jest na urlopach. W efekcie tylko 387 kapłanów - wliczając w to biskupów - pracuje czynnie w diecezji.

W ramach corocznych sprawozdań przygotowanych przez poszczególne referaty kurialne, ks. inf. Lucjan Święszkowski nie tylko zrelacjonował stan inwestycji wokół katedry, kurii i obydwu domów emerytów, ale zapowiedział także radosną uroczystość. Na 4 maja planuje się poświęcenie w katedrze św. Floriana ołtarzy bocznych według projektu z 1944 r. Ołtarze te, choć już gotowe, nie zostały zamontowane w kościele, ze względu na wojnę i zburzenie obiektu przez Niemców. W stanie, w jakim przetrwały do naszych czasów, nie nadawały się do montażu, nie mniej w budowie nowych, według dawnego wzoru, wykorzystano część elementów z dawnej konstrukcji.

Program nowego roku duszpasterskiego, który ma upływać pod hasłem: Lepiej poznać Chrystusa, nakreślił Biskup Ordynariusz. Stwierdził, że duszpasterze, zgodnie z wezwaniem Jana Pawła II: " Wypłyń na głębię" powinni robić to samo, co dotychczas, tylko dużo lepiej i z większym zaangażowaniem.

Głównymi wydarzeniami duszpasterskimi w diecezji mają być: spotkanie ruchów i wspólnot religijnych w katedrze w Niedzielę Chrztu Pańskiego, spotkanie osób konsekrowanych w Święto Ofiarowania Pańskiego, Dzień Chorych 11 lutego w kościele Matki Bożej z Lourdes, kolejna rocznica powstania diecezji obchodzona w Dzień Świętości Życia 25 marca, spotkanie robotników i bezrobotnych w Wołominie 1 maja, Niedziela Biblijna 10 maja, spotkanie biednych i bezdomnych w kościele Nawrócenia św. Pawła 18 czerwca, obchody rocznicy Cudu nad Wisłą 15 sierpnia, wrześniowe spotkanie z młodzieżą w Ossowie. Ordynariusz diecezji prosił, by w czasie rekolekcji adwentowych przynajmniej jedna konferencja poświęcona była tematyce powołań.

Na zakończenie obrad bp Kazimierz Romaniuk, wspólnie z bp. Stanisławem Kędziorą, udzielił dziekanom i całej diecezji pasterskiego błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję