Reklama

Super przedszkole

Czy zależy ci na tym, aby Twoje dziecko chodziło do dobrego przedszkola? Możesz mieć na to wpływ. Wystarczy, że wypełnisz ankietę. Ruszyła akcja „Superprzedszkole”.

Niedziela warszawska 12/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Mam dziecko z alergią pokarmową, ale w diecie tego nie uwzględniono. Kiedy nie może czegoś zjeść, nie dostaje nic w zamian. Zajęcia ruchowe wyznaczone są na popołudnie, kiedy dzieci są już zmęczone. Brakuje współpracy z rodzicami. Zebranie odbywa się tylko na początku roku, nie wiadomo jak rozwija się dziecko - wylicza negatywne strony przedszkola mama Marysi.
Tego rodzaju uwagi można uwzględnić w ankiecie Superprzedszkole. Na jej podstawie sporządzony zostanie ranking najlepszych przedszkoli. Będą one nagradzane. A te gorzej prowadzone, będą musiały podnieść standard.
- Chcemy przekonać rodziców, że od dzisiejszych placówek mogą żądać wszystkiego, czego trzeba dziecku do jego prawidłowego rozwoju - mówi kierująca akcją Joanna Kuzik-Rostkowska, pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Kobiet i Rodziny.
- Zdaniem Moniki Rościszewskiej-Woźniak, psychologa dziecięcego, dobre przedszkole to takie, w którym szanuje się podstawowe potrzeby dziecka: jak potrzebę bezpieczeństwa, intymności, właściwego odżywiania. Personel powinien zapewnić dziecku możliwość kontaktu z rodzicami, tak by mogli oni spędzić w przedszkolu tyle dni, by dziecko zaadaptowało się do nowych warunków. Dobre przedszkole powinno także zadbać o zaspokojenie mniej ważnych potrzeb: rozwoju postawy otwartości, ciekawości i umiejętności rozwiązywania problemów. Powinno również kształtować podstawy wiedzy.
Ewa Krawczyk odpowiadająca za wszystkie publiczne przedszkola w stolicy, kładzie nacisk na kontrolowanie zajęć dodatkowych. - Chcemy wyeliminować sytuację segregowania dzieci na te, których rodziców stać na dodatkowe zajęcia, i te, których domowa sytuacja materialna na to nie pozwala. Nie możemy dalej tolerować, że część dzieci bawi się na warsztatach tanecznych, podczas gdy pozostałe tylko się przypatrują - ocenia Krawczyk. Zdaniem Krawczyk rozwiązaniem idealnym byłoby wynegocjowanie z prywatnymi firmami puli miejsc bezpłatnych na zajęciach dodatkowych. - Prosiliśmy też dyrektorów przedszkoli, by maksymalnie wydłużyli czas pracy, tak aby rodzice długo pracujący nie mieli problemów z odebraniem dzieci - mówi Ewa Krawczyk.
Akcja Superprzedszkole przyczynić ma się także do lepszego wykorzystania miejsc w przedszkolach. Zdarza się, że w ciągu roku jedni rodzice rezygnują z miejsca, a wówczas do przedszkola można by przyjąć inne dziecko.
Ankiety dotyczące przedszkoli nadsyłać można do 25 marca. Informacje oraz formularze znajdują się na stronie internetowej www.warszawianka.waw.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuczna inteligencja i inteligencja kościelna

2026-08-05 09:45

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

inteligencja kościelna

Adobe Stock

Encyklika „Magnifica humanitas” jest nie tyle tekstem o sztucznej inteligencji, co listem o inteligencji ludzkiej i inteligencji kościelnej

Encyklika „Magnifica humanitas” jest nie tyle tekstem o sztucznej inteligencji, co listem o inteligencji ludzkiej i inteligencji kościelnej

Encyklika „Magnifica humanitas” jest nie tyle tekstem o sztucznej inteligencji, co listem o inteligencji ludzkiej i inteligencji kościelnej. Zarówno w swojej treści, jak i formie, mówi o inteligencji Słowa Wcielonego, z konkretem i wydarzeniem, jakie to implikuje.

Chciałbym podkreślić to, co wydaje mi się istotne w tej encyklice i co stanowi część tego rozumienia, jakie otrzymałem od Kościoła, nierozerwalnie koncepcyjnego i narracyjnego, dogmatycznego i dramatycznego.
CZYTAJ DALEJ

Wiadomo już, ilu Polaków pojedzie na ŚDM w Seulu

2026-08-05 14:41

[ TEMATY ]

Polacy

ŚDM Seul 2027

pojadą

Archiwum prywatne

Zjednoczeni wokół Chrystusa

Zjednoczeni wokół Chrystusa

Na przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Seulu można spodziewać się około 7 tys. Polaków - przekazało KAI Krajowe Biuro Organizacyjne ŚMD. Z Polski wyruszy do Korei około 6 tys. uczestników, a około tysiąc osób to młodzież polonijna, która dojedzie z różnych stron świata - precyzuje dyrektor Biura ks. Tomasz Koprianiuk. Światowe Dni Młodzieży w Seulu odbędą się w dniach 29 lipca - 8 sierpnia 2027 r., pod hasłem „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat” (J 16,33). Zgodnie z tradycyjną formułą najpierw odbędą się tzw. Dni w diecezjach (29 lipca-2 sierpnia) a wydarzenia centralne w Seulu w dniach 3-8 sierpnia.

We wrześniu rusza projekt edukacyjno-formacyjny, który ma przybliżyć ideę Światowych Dni Młodzieży i przygotować młodych do ich kolejnej edycji. Inicjatywa Krajowego Biuro Organizacyjnego (KBO) ŚDM będzie realizowana w siedzibie Sekretariacie Episkopatu w Warszawie
CZYTAJ DALEJ

Europa: rośnie liczba ataków na chrześcijan. „Problem przez lata był niedostrzegany”

2026-08-05 18:09

[ TEMATY ]

chrześcijanie

ataki na chrześcijan

Karol Porwich/Niedziela

Według najnowszych danych liczba ataków na chrześcijan i instytucje chrześcijańskie w Europie wyraźnie rośnie. Czy mamy do czynienia jedynie z pojedynczymi przestępstwami, czy raczej z szerszym zjawiskiem? Jaką rolę odgrywają w tym zmiany społeczne, ekstremizm polityczny i terroryzm islamistyczny? Czy skala problemu jest dostatecznie dostrzegana przez polityków i opinię publiczną? - na te pytania Christiana Peschkena odpowiada Anja Tang z OIDAC Europe

Na wstępie przypomniano, że wrogość wobec chrześcijan w Europie przez długi czas była zjawiskiem, które nie pasowało do powszechnego obrazu naszego kontynentu. Z tego powodu temat ten był przez wiele lat w dużej mierze pomijany. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję