Reklama

W stronę Paschy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skupienie wielkopostne dla księży diecezji warszawsko-praskiej odbyło się 12 marca br. w Aninie. Przewodniczył mu biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głodź.
Tegoroczne spotkanie duchowieństwa było zarazem kolejną stacją Roku Eucharystii. Zostało połączone z omówieniem dokumentów Kościoła dotyczących przeżywania Triduum Paschalnego. Częściowo temat spotkania, a częściowo osoba nowego Biskupa Ordynariusza, sprawiły, że księża stawili się w Aninie wyjątkowo licznie.
Referaty na temat Triduum Paschalnego wygłosili wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej: ks. dr Mateusz Matuszewski i ks. dr Marek Solarczyk. Pierwszy skupił się bardziej na przepisach liturgicznych, drugi analizował aspekt duchowy najważniejszych dni w roku liturgicznym.
Prelegenci podkreślali, że podobnie jak niedziela stanowi centrum chrześcijańskiego tygodnia, tak Triduum Paschalne jest najważniejszym czasem w całym roku liturgicznym. Dlatego w tabeli ważności świąt kościelnych, czas od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli Zmartwychwstania jest postawiony nieporównanie wyżej niż Boże Narodzenie czy jakakolwiek inna uroczystość. Apelowali, aby duszpasterze uświadamiali wiernym, że Święte Triduum nie jest rodzajem przygotowania do Wielkanocy, ale jako całość, włącznie z Niedzielą Zmartwychwstania jest świętowaniem centralnej tajemnicy naszego zbawienia.
Na zakończenie roboczej części spotkania księża otrzymali na piśmie krótkie wytyczne dotyczące najważniejszych zasad, do których należy się zastosować przygotowując Triduum Paschalne w diecezji warszawsko-praskiej.
Druga część spotkania miała charakter modlitewny. Konferencję ascetyczną na temat osobistego udziału kapłana w Eucharystii wygłosił bp Stanisław Kędziora. Podkreślał, że podobnie jak wzywamy Ducha Świętego nad chlebem i winem, aby się stały Ciałem i Krwią Chrystusa - Eucharystią, tak też wzywamy Ducha Świętego nad zgromadzonymi wokół ołtarza, aby w innym wymiarze stali się Ciałem Chrystusa - Kościołem. Wynika stąd zobowiązanie dla księży, aby identyfikowali się z Kościołem i byli gotowi służyć wszystkim wiernym, również grzesznikom żyjącym w Kościele, aby ich doprowadzić do pełnego udziału w paschalnej ofierze Chrystusa. Podczas nabożeństwa była także możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i odbycia spowiedzi wielkanocnej.
Po błogosławieństwie końcowym, abp Sławoj Leszek Głodź spotkał się w sali katechetycznej z księżmi dziekanami i przedstawił im najważniejsze plany duszpasterskie i organizacyjne, które mają być realizowane w tym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi docierają na Jasną Górę . „Salezjańskie lwy”, Łowicz, ale i „seniorka” z Tomaszowa Mazowieckiego

2026-08-14 17:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

polskie pielgrzymki

Agata Kowalska

Dziś szczególnie widać młodzież, która przybywa na spotkanie z Mamą; dotarły: Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa i Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna. Między nimi „pielgrzymka seniorka”, bo 210. Tomaszowska Piesza Pielgrzymka, ale także w niej wielu młodych.

Na Błoniach pątników powitał bp Wojciech Osial, administrator diec. łowickiej. W rozmowie z @JasnaGóraNews, odnosząc się do hasła pielgrzymki „Oto ja, poślij mnie”, przypomniał, że każdy człowiek ochrzczony jest posłany, by dawać świadectwo wiary, głosić Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

2026-08-14 13:36

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Warszawskie wspólnoty u celu pielgrzymki. Na Jasną Górę przyszło ponad 2,5 tys. osób

2026-08-15 09:45

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi, rodziny z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami, więźniowie i Polonia z różnych zakątków świata - kolejne warszawskie grupy dotarły wczoraj na Jasną Górę. Trzy pielgrzymki, choć różne, podążają w tym samym kierunku - 43. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza, 35. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych i Rodzin oraz 315. Piesza Pielgrzymka Warszawska Grupy Akademickiej „17”.

43. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję