Reklama

Jasełkowe tournée Skautek Europy

2019-01-13 22:54

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Urszula Bugała i Julia Pelc w roli Heroda i szatana

Pastuszkowie awansujący do pracy w firmie ochroniarskiej i aniołowie, nawołujący do rozejmu kłócących się w Betlejem Trzech Króli z pastuszkami – takie były jasełka bożonarodzeniowe Skautek Europy w parafii na Klecinie.

Najpierw, jeszcze w ubiegłym roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wilczki i harcerki 6. Szczepu Wrocławskiego działającego przy parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie miały szansę zaprezentować spektakl jasełkowy na terenie szkoły. Teraz wystąpiły przed publicznością parafii.

W niedzielę 13 stycznia po Mszy św. wystawiły dwuczęściowy spektakl o narodzeniu Jezusa. Młodsza grupa, czyli wilczki, pod opieką Julii Bednarek, Akeli 6. Gromady Wrocławskiej, przygotowała krótką historię szopki franciszkańskiej, czyli opowieść o tym skąd się wzięła tradycja wizualizacji Bożego Narodzenia. Nie zabrakło małej krówki, owieczki i pieska. Wrażenie robiła imponująca, biała broda św. Józefa, świecąca dostojną łysiną głowa św. Franciszka i świątobliwe zamyślenie św. Klary.

Reklama

Grupa starsza, czyli harcerki z 6. Drużyny Wrocławskiej zaprezentowały śmiałe, nowoczesne ujęcie historii Bożych Narodzin. Broda św. Józefa też rzucała się w oczy – tym razem kasztanowa, delikatność Maryi pod niebieską narzutką z włóczki urzekała, a burzliwy dyskurs Heroda i kuszącego go szatana odzwierciedlał prawdziwą walkę duchową – namawianie do ocalania władzy za wszelką cenę i obrony stanowiska – bez zważania na podejmowane w tym celu środki, aż do decyzji o zamordowaniu niewinnych dzieci włącznie. Zabawnie wypadł spór pastuszków i oddających pokłon króli o to, kto pierwszy przybył z pokłonem do Betlejem. Spektakl kończyła obrona duetu pasterzy, którzy, już jako firma ochroniarska, z telefonami i pistoletem, bronią Świętą Rodzinę przed złymi zamiarami namiestnika wysłanego przez Heroda.

Skautki Europy wystąpiły w kościele dzięki życzliwości duszpasterzy parafii - ks. Witolda Hyli – proboszcza i ks. Piotra Lecha, wikariusza. Po występie kwestowały zbierając środki na wyjazd na obóz zimowy licząc na hojność klecińskich parafian.

http://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2615/Jaselkowe-tourn%C3%A9e-Skautek-Europy6. Szczep Wrocławski Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski działa przy parafii już od kilku lat. Skupia harcerki (dziewczęta w wieku 12-17 lat) oraz wilczki (dziewczęta w wieku 8-12 lat), należące do Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza, będącego częścią Federacji Skautingu Europejskiego.

Osoby zainteresowane ich działalnością lub dołączeniem do Skautów Europy mogą skontaktować się szefami pełniącymi służbę przy parafii:

Szczepowa: Agnieszka Uryga HR, e-mail: agnieszka.m.uryga@gmail.com

Akela: Julia Bednarek, e-mail: ebjulia_99@tlen.pl

Drużynowa: Joanna Kaźmierczak, e-mail: joannakzm@gmail.com

Edukacja seksualna po katolicku - znakomity przykład

2019-10-18 08:22

Marcin Przeciszewski / Warszawa (KAI)

Piękno i głęboki sens ludzkiej seksualności: w służbie miłości, a nie w oderwaniu od niej – ukazuje książka: „Powiedz mi, co to jest miłość?”, autorstwa Inès de Franclieu, która wydana została niedawno w polskim tłumaczeniu. Może być ona cenną pomocą rodzicom w edukacji seksualnej dzieci, rekomendowaną przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Książka jest przeznaczona dla rodziców i dzieci od 5 do 12 lat.

YouTube.com

"Powiedz mi, co to jest miłość" jest pozycją unikalną – podkreśla znany świecki psychoterapeuta Szymon Grzelak. - Autorka łączy w niej praktyczne podejście mądrej, kochającej matki z profesjonalizmem psychologicznym i medycznym. Łączy głębię z prostotą ujęcia - prostotą konieczną, by dzieci mogły zrozumieć intymne prawdy miłości i seksualności. O seksualności pisze z wrażliwością i delikatnością, ale zarazem wprost - bez uciekania od tematów trudnych - stwierdza.

Swój przewodnik po miłości i seksie, Inès de Franclieu rozpoczyna od prezentacji dzieciom tajemnicy płci człowieka i związanych z tym różnic pomiędzy chłopcem a dziewczynką. Ukazuje jak stopniowo zmieniają się narządy płciowe w okresie dojrzewania. Pomaga dziecku w poznaniu i zaakceptowaniu swego ciała oraz dokonujących się w nim zmian. A powstające nowe życie traktuje jako prawdziwy cud, którego etapy warto jest poznać. Od momentu poczęcia, poprzez poszczególne etapy ciąży, aż do urodzin. Powstawanie życia autorka ukazuje nie tylko jako fakt biologiczny, ale zawsze jako owoc miłości.

Życie płciowe człowieka autorka prezentuje więc w kontekście rozwoju uczuć wyższych. Ludzkie ciało i seks przedstawia jako najpiękniejszy instrument miłości, do której każdy z nas winien jednak dorosnąć. Dorosnąć i chronić po to, aby móc się nim nie tylko cieszyć, ale i obdarowywać drugą osobę. Dlatego ostrzega przed rozpoczynaniem życia seksualnego zbyt wcześnie. Prezentowana przez nią koncepcja życia seksualnego jest wizją głęboko chrześcijańską, choć werbalnie się do niej nie dowołuje.

Autorka książki radzi, aby rozmowy z dziećmi na ten temat rozpoczynać wcześnie, już od 5 roku, kiedy pojawiają się pierwsze ich pytania. W dzisiejszym świecie – tłumaczy - bardzo łatwo się zetknąć z wulgarnym językiem, a nawet pornografią, dlatego warto jest zacząć rozmowę w dzieckiem jak najwcześniej, zanim uzyska dostęp do tej wiedzy od rodzeństwa lub starszych kolegów.

„Rozmowy z dziećmi – podkreśla - zwłaszcza w młodszym wieku, będą krótkie, gdyż szybko zaspokajają one swoją ciekawość. Warto je powtarzać i w kolejnych rozmowach, inicjowanych przez nas lub dziecko, poszerzać zakres naszych odpowiedzi, zgodnie z potrzebami dziecka”.

Przyznaje, że rozmowy te powinny być prowadzone po pierwsze „w sposób rozważny” a po drugie winny być one „zindywidualizowane”, czyli dostosowane do poziomu rozwoju i wrażliwości dziecka.

Zapewnia rodziców, że „takie rozmowy z dzieckiem na tematy miłości i seksualności nie tylko dają mu poczucie bezpieczeństwa, ale również umacniają relację rodzic–dziecko i stanowią bazę do przyszłych rozmów, gdy stanie się ono nastolatkiem”. Najważniejsze jednak – zdaniem autorki – jest to, aby taką rozmowę zacząć już teraz... .

Książka może być cenną pomocą nie tylko dla rodziców, ale również nauczycieli, katechetów i wychowawców.

Książce towarzyszy strona internetowa: powiedzmi.pl, a zamówienia można składać na adres e-mail: kontakt@powiedzmi.pl

„Powiedz mi, co to jest miłość? Ciało-Miłość-Życie-Seksualność”; Inès de Franclieu; Wydawnictwo Inter Global Oświata, Warszawa 2019.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

2019-10-18 21:54

Beata Pieczykura

– Wkraczamy z ufnością w nowy rok akademicki 2019/2020. Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym święcie – mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie podczas inauguracji nowego roku akademickiego w murach tej uczelni.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie odbyła się 18 października br. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię głosił abp Wacław Depo. Do zebranych, czyli „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu”, Ksiądz Arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku oraz wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub. r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ponieważ Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem