Reklama

Osjaków

- Radosne Alleluja!

Niedziela częstochowska 15/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osjaków - malownicza wieś położona nad Wartą. Gmina, w której dialog i współpraca pomiędzy „panem, wójtem i plebanem” przynosi pozytywne efekty. Tutaj, w Publicznym Gimnazjum, w cieniu parafialnego kościoła pw. św. Kazimierza, chyba jako pierwsze w archidiecezji częstochowskiej rozbrzmiewało tegoroczne radosne „Alleluja!”. Od 5 lat, w poniedziałek poprzedzający Święta Wielkanocne, młodzież klas drugich wraz z nauczycielami i duszpasterzami przygotowuje okolicznościowy program religijny, połączony z dekoracją stołu wielkanocnego, symbolicznym poświęceniem pokarmów i podzieleniem się jajkiem. Tegoroczne przedstawienie biblijne pt. Zbawienie przyszło przez Krzyż przygotowano pod kierunkiem Walentyny Traczewskiej, Henryki Wejner, Heleny Stolarczyk, z konsultacją ks. Grzegorza Szatkowskiego i doskonałą oprawą muzyczną Ewy Drewicz. Młodzi aktorzy swoim śpiewem, recytacją i interpretacją tekstu dali świadectwo dojrzałości chrześcijańskiej, wykazując, że Szkoła, do której uczęszczają nie tylko uczy, lecz wychowuje do wierności Bogu i Ojczyźnie. W swoim programie młodzież przedstawiła prawdę zapisaną na kartach Ewangelii, kontemplowała życie Chrystusa oraz wartość cierpienia i przebaczenia. Szczególnie wymownie brzmiały wypowiedziane przez młodych aktorów słowa: „Ty odżywasz, Panie, nie samotnie, ale powstajesz z martwych wielokrotnie, na każdym miejscu i codziennie, niosąc nadzieję na lepszą przyszłość, dając siły do zmagania się z wątpliwościami i zwątpieniami”.
Przygotowania do Misterium trwały od września, wyzwalając wielkie zaangażowanie młodzieży, nauczycieli i rodziców. Godną podkreślenia jest ścisła współpraca rodziców z wychowawcami i Dyrekcją Szkoły. Tutejsza społeczność doskonale rozumie, że wychowanie młodego pokolenia stanowi najpewniejszy kapitał, który będzie procentował dla środowiska, rodziny i kraju.
Gośćmi uroczystości byli m.in. bp Jan Wątroba, wizytator łódzkiego kuratorium Kazimiera Szmil, wójt gminy Władysław Kowaliński, proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Mrówka, dyrektorzy sąsiednich szkół, duchowieństwo oraz rodzice uczniów. Klimat wspólnoty szkolnej doskonale oddały słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do młodzieży, które podczas powitania zacytowała dyrektor Gimnazjum Halina Bator: „Nie lękajcie się, niech radość Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego będzie Waszą siłą”. Z kolei bp Jan Wątroba w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że chociaż sceny z Ewangelii znamy wszyscy, te w Osjakowie przedstawiono w nowej formie oraz nowym językiem wiary. Przypomniane wydarzenia to także teraźniejszość, powtarzająca się w sposób bezkrwawy w codziennej Eucharystii. Ksiądz Biskup apelował też, by młodzi ludzie w każdym miejscu i różnych okolicznościach byli głosicielami miłości, jakiej uczył Chrystus, pozostając Jego apostołami.
Przygotowany wysiłkiem rodziców stół wielkanocny, wzajemna życzliwość i rodzinna atmosfera sprawiły, że w sercach wszystkich uczestników zagościła radość i przeświadczenie, że tegoroczny okres Wielkiego Postu pozostawił trwałe efekty miłości do Boga i drugiego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Komunia Święta: między Hostią a hulajnogą

2026-05-04 19:48

[ TEMATY ]

Komunia

Adobe Stock

Maj w Polsce od lat pachnie bzem, świeżo skoszoną trawą i… Pierwszą Komunią Świętą . Przed kościołami ustawiają się chłopcy w garniturkach i dziewczynki w sukniach, które coraz częściej przypominają kreacje z katalogów ślubnych. Rodzice poprawiają fryzury, fotografowie ustawiają statywy, a gdzieś w tym wszystkim – często nieco ciszej – czeka On. Chrystus.

Pierwsza Komunia Święta była kiedyś wydarzeniem przede wszystkim domowym i duchowym. Przyjęcie odbywało się w mieszkaniu, przy stole przykrytym białym obrusem, z rosołem, ciastem drożdżowym i może jedną fotografią na pamiątkę. Prezenty też były inne. Zegarek – pierwszy w życiu, trochę za duży na rękę, ale noszony z dumą. Rower – niekoniecznie nowy, ale „na zawsze”, przynajmniej w dziecięcym wyobrażeniu. Te rzeczy miały swoją wagę. Były znakiem wejścia w świat odpowiedzialności.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Studia na KUL. Ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2026/27

2026-05-06 04:44

materiały prasowe

Zarejestruj się już dziś i przekonaj się, że na KUL ponad stuletnia tradycja idzie w parze z inspirującą nowoczesnością.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rozpoczął rekrutację na studia. Na kandydatów czeka ponad sto kierunków, w tym nowości takie jak Biomedycyna i środowisko, Biotechnologia medyczna w j. polskim i angielskim czy European and International Law w j. angielskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję