Nawiązując do tegorocznego listu do kapłanów Papieża Jana Pawła II, bp Paweł wskazał, iż to ze świętości kapłanów wypływa nowe życie Kościoła i żar nowej ewangelizacji. „Kapłan jest niezastępowalny - mówił bp Paweł - nie po to jednak, by głosić naukę Chrystusa, ale po to, by głosić Jego nieustanną zbawczą obecność”. Warunkiem tego jest całkowite wyzucie się z siebie, wyrzeczenie, dobrowolne ubóstwo. Dopiero wtedy kapłan staje się świadkiem Chrystusa. Najlepiej widać to w sprawowaniu sakramentów, gdzie kapłan uświadamia sobie, iż „daje coś, czego nie może dać z samego siebie”. Ksiądz Biskup przestrzegał, iż „w konsekrowanym na stałe nie może zamieszkać pustka, zgorzknienie, frustracja”, dlatego zapraszał do intensywnej osobistej formacji przez modlitwę, skupienie, rekolekcje. „Konieczne jest, by kapłan tęsknił za świętością, by w swojej wspólnocie był pierwszym, który szuka Chrystusa”. Nawiązując do najnowszej książki Jana Pawła II i papieskiego świadectwa bycia sługą Jezusa, bp Paweł przypomniał na koniec: „On jest działającym. Ja tylko i wyłącznie szafarzem tajemnic Bożych”.
Po homilii biskup diecezjalny Adam Dyczkowski przewodniczył obrzędowi odnowienia przyrzeczeń kapłańskich, składanych w dniu święceń. Kapłani raz jeszcze przyrzekli gorliwie składać ofiarę za lud, sprawować Liturgię Godzin, głosić słowo Boże. Obrzęd zakończył się prośbą bp. Adama o modlitwę za niego samego. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup pobłogosławił olej chorych używany przy sprawowaniu sakramentu namaszczenia chorych, olej katechumenów oraz święte krzyżmo, którego używa się w sprawowaniu sakramentów chrztu św., bierzmowania i święceń.
W tym roku na wspólną modlitwę do katedry bp Adam Dyczkowski zaprosił swoich kapłanów w specjalnym liście wydanym na tę okazję. Czytamy w nim m.in.: „Swoją wdzięczność Chrystusowi za łaskę święceń pragniemy wyrażać przez pełne namaszczenia Duchem Świętym sprawowanie Najświętszej Ofiary Chrystusa. (...) Chcemy wspólnie wielbić Pana i wysławiać Go za wielkie rzeczy, jakie nam uczynił. To Chrystus wybrał nas, konsekrował i posłał do swoich umiłowanych synów i córek z Dobrą Nowiną zbawienia. To On nas obdarzył mocą Ducha Świętego, byśmy mogli Boskim pokarmem umacniać Jego Lud i mocą Jego zbawczej Męki oczyszczać braci z grzechu. Niech będzie uwielbiony Pan, bo wielkie rzeczy uczynił nam, powołując nas do swojej służby”. Ksiądz Biskup przypomniał, iż Msza św. Krzyżma jest najgłębszym wyrazem jedności kapłanów ze swoim biskupem, który - jak czytamy w liście - „z woli Chrystusa jest widzialnym znakiem pełni Jego kapłaństwa na ziemi i głową prezbiterium diecezjalnego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu