Reklama

Pomnik Golgoty Wschodu

Pomnik Poległych w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie zostanie odsłonięty 22 maja w Wołominie.

Niedziela warszawska 21/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monument powstał ze składek mieszkańców powiatu wołomińskiego i miasta Wołomin. Na krzyżu z czerwonego granitu znajduje się wykuta w czarnym granicie płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej. Wzorowana jest na oryginale znajdującym się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie. Krzyż zwieńczony jest wykonaną w brązie rzeźbą orła w koronie. Za krzyżem znajduje się granitowa płyta. Pomnik ma 4,5 m wysokości i 3,2 m długości. Usytuowany jest obok kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, w alei brzóz, która nawiązywać ma do lasu katyńskiego.
- Przygotowując projekt wzorowałem się na krzyżu katyńskim ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego. Oryginał tego krzyża odsłonięto w 2000 r. w Bostonie - mówi Kazimierz Zych, autor projektu.
Inicjatorami budowy pomnika były rodziny i osoby bliskie pomordowanym. Na pomniku znajdą się 52 nazwiska pomordowanych, prawie wszyscy pochodzili z powiatu wołomińskiego. Większość z nich to mieszkańcy Wołomina, Zielonki i Tłuszcza. Osiem osób pochodzi z innych rejonów Polski, lecz na prośbę rodzin mieszkających w powiecie wołomińskim, ich nazwiska znajdą się także na płycie.
- Rodziny pomordowanych, które chciały uczcić pamięć bliskich, zwróciły się do mnie z prośbą o pomoc w realizacji pomnika. W 2000 r. byłem przewodniczącym Komitetu budowy pomnika ks. Skorupki - mówi Kazimierz Zych. Zbiórki na pomnik odbywały się przed kościołami. Część funduszy pochodzi od prywatnych sponsorów oraz ze sprzedaży książki Kazimierza Zycha Jest takie miejsce, jest taki kraj. Koszt materiałów do wykonania monumentu wyniósł 25 tys. zł. Prace przy powstawaniu pomnika fachowcy wykonali nieodpłatnie.
W czasie uroczystości odsłonięcia pomnika, w cokół monumentu wmurowana zostanie wraz z aktem erekcyjnym urna z ziemią z Katynia, Charkowa, Miednoje, Kuropat i Bykowni. Urnę przekazały wcześniej Rodziny Katyńskie do parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Odsłonięcia pomnika dokona abp Sławoj Leszek Głódź wraz z ks. prał. Zdzisławem Peszkowskim, po Mszy św. o godz. 18.00. Na uroczystości zaproszono prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego a także parlamentarzystów, władze stolicy i władze lokalne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV zachęca do odnowienia żaru powołania misyjnego

2025-10-05 12:01

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Papież: zawsze na pierwszym miejscu musi być ludzka godność! Cały Kościół jest misyjny i stanowi jeden wielki lud zmierzający w stronę Królestwa Bożego. Dzisiaj przypominają nam o tym nasi bracia i siostry misjonarze oraz migranci. Nikt jednak nie powinien być zmuszany do wyjazdu, wykorzystywany ani gnębiony ze względu na to, że jest potrzebującym lub cudzoziemcem! - wskazał Leon XIV podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański.

Papież zachęcił, aby w październiku, „kontemplując wraz z Maryją tajemnice Chrystusa Zbawiciela”, zintensyfikować modlitwę o pokój; „modlitwę, która staje się konkretną solidarnością z ludnością dotkniętą wojną”. Leon XIV podziękował szczególnie „wszystkim dzieciom na całym świecie, które włączyły się w modlitwę różańcową w tej intencji”.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na niedzielę: "Znienawidziłam Jezusa" - szokujące świadectwo

2025-10-03 10:12

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

„Jezus zajął moje miejsce.” - Jak cztery słowa potrafią otworzyć serce na łaskę? W tym odcinku biorę Was w trzy krótkie, ale potężne historie: od zwięzłej Ewangelii, przez drogę od nienawiści do miłości, aż po świadectwo wybitnego lekarza, który widział cuda i mówi wprost: wiara nie przeszkadza nauce—ona nadaje jej sens.

Jeśli szukasz odpowiedzi, nadziei albo „iskry” do modlitwy—tu ją znajdziesz.
CZYTAJ DALEJ

Dzierżoniów. Niebieski Wojownik u Królowej Różańca Świętego

2025-10-05 20:23

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

bp Stefan Regmunt

Dzierżoniów

ks. Zygmunt Kokoszka

Niepokalana Królowa Różańca Świętego

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Stefan Regmunt podczas instalacji figury św. Michała Archanioła w Dzierżoniowie

Bp Stefan Regmunt podczas instalacji figury św. Michała Archanioła w Dzierżoniowie

W parafii Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie odpust ku czci patronki stał się nie tylko świętem modlitwy i wdzięczności, ale także momentem duchowego umocnienia, gdy wspólnota parafialna powierzyła się opiece św. Michała Archanioła.

W niedzielę 5 października, poprzedzającą wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości odpustowe. To szczególne wydarzenie zgromadziło parafian i gości w kościele na Skałkach, gdzie Mszy świętej przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję