Reklama

Polska

Katedra polowa: Msza św. z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej

Ordynariusz wojskowy Józef Guzdek przewodniczył wieczorem w katedrze polowej Mszy św. z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a także przypadającej 3 maja Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – patronki głównej świątyni. W nawach bocznych katedry stanęły liczne poczty sztandarowe jednostek wojskowych oraz służb mundurowych, które wezmą dziś udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

[ TEMATY ]

flaga

©Comugnero Silvana – stock.adobe.com

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu z Flagą Rzeczpospolitej Polskiej i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP uświetnili liturgię śpiewem.

We wstępie do Mszy św. bp Guzdek podkreślił, że pod biało-czerwonymi barwami w ciągu minionych lat polski żołnierz, ale i funkcjonariusze wielu służb mundurowych przelewali krew i oddawali życie służąc tym wartościom, które symbolizuje biało-czerwona. – Gromadzimy się w katedrze polowej Wojska Polskiego po to, by dziękować za wszystkich, którzy chcą służyć pod biało-czerwonymi sztandarami – powiedział. Biskup powitał zebranych w katedrze generałów Wojska Polskiego, a także oficerów, żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy służb mundurowych oraz wiernych, którzy przybyli na odpust parafii katedralnej.

Reklama

Kazanie wygłosił ks. kanonik Andrzej Witerski. Podkreślił w nim znaczenie wolności. Przypomniał, że Maryja, posiadając wolną wolę nie odmówiła swej służby Bogu, ale realizowała ją z pełnym poświęceniem. Przywołał m.in. słowa św. Jana Pawła II, który podczas swej pierwszej pielgrzymki apostolskiej do Polski na Jasnej Górze mówił, że właśnie w tym miejscu [na Jasnej Górze] „zawsze byliśmy wolni”. – Przez chrzest jesteśmy wszczepieni w Chrystusa jako naród i każdy z nas osobiście. Przez chrzest otworzyliśmy naszą ludzką rzeczywistość na to, żebyśmy zostali przesiąknięci mądrością Bożą. (…) Prośmy o to, abyśmy potrafili w naszej złożonej, ludzkiej rzeczywistości być prorokami Boga jak Maryja i potrafili interpretować rzeczywistość na sposób Boży – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. broni Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca Operacyjny, gen. dyw. Krzysztof Król, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, kontradmirał Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej.

Święto Flagi RP obchodzimy od 2004 r. Zostało ustanowione uchwałą, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

2019-05-03 09:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod sztandarem Chrystusa

Niedziela łódzka 9/2020, str. IV

[ TEMATY ]

modlitwa

Łódź

flaga

Michał Kubicki

Modlitwa flagą

Modlitwa flagą

Zbędny gadżet czy narzędzie modlitwy? Ten rekwizyt podbija wspólnoty uwielbieniowe i modlitewne w całej Polsce, także w naszej archidiecezji. Mowa o fladze.

Taniec z flagami można coraz częściej ujrzeć podczas wydarzeń ewangelizacyjnych, takich jak Arena Młodych. Czym one w zasadzie są i czemu mają służyć? Wyjaśnia Iwona Dytrych, lider Diakonii Modlitwy Tańcem i Flagą wspólnoty Mocni w Duchu: – Modlitwa spontaniczna flagą uczy nas zasłuchania w głos Ducha Świętego, który słyszymy w naszych sercach. Uczy nas stawać przed Bogiem jak dzieci przed tatą, z radością i prostotą, oddając się Mu całkowicie. Flagi stają się przedłużeniem naszych rąk w uwielbieniu, pomagają w przełamywaniu własnych ograniczeń i niemocy. Pozwalają doświadczyć wolności w Bogu. Użycie flagi w modlitwie jest zakorzenione w Piśmie Świętym. W Księdze Izajasza czytamy: „Tak mówi Pan Bóg: Oto skinę ręką na pogan i między ludami podniosę mój sztandar” (49,22). Tych fragmentów jest znacznie więcej, bo flaga i sztandar w Biblii oznaczają panowanie Boga. Jej powiew przypomina o Duchu Świętym, a ruch – o modlitwie skupionej na uwielbieniu Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Mołdawii z wizytą w Warszawie

2021-06-21 19:50

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Mołdawia

prezydent.pl

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z goszczącą w Polsce Prezydent Mołdawii Maią Sandu zapewnił, że ten kraj może liczyć na wsparcie na wszystkich forach międzynarodowych, na których Polska jest obecna. Zaoferował też, że Polska może podzielić się doświadczeniami z przemian demokratycznych, budowania samorządu terytorialnego, czy walki z korupcją.

Wizyta rozpoczęła się od powitania Prezydent Mołdawii przez Prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. To jej pierwsza wizyta od zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję