„Papieska kremówka” w Rzeszowie jest okazją do dziękczynienia za urodziny św. Jana Pawła II, a także za wizytę papieża w Rzeszowie w 1991 r. oraz jego kanonizację. Organizatorem akcji jest Cech Rzemiosł Wielobranżowych, Izba Rzemieślnicza i Rzemieślnicy oraz Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Pierwszym punktem świętowania była Msza św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Mszę św. koncelebrowali dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Pontyfikat św. Jana Pawła II od 13 lat uświetniają rzeszowscy cukiernicy i rzemieślnicy przygotowując Kremówkę papieską - powiedział w kazaniu bp Białogłowski. - Dziękujemy dzisiaj za Papieża Polaka i ten znak miłości wobec Ojca Świętego, jakim jest kremówka papieska, a także za dar serca dla wszystkich, którzy zgromadzili się w kościele św. Krzyża i na placu przed świątynią” – powiedział kaznodzieja.
Reklama
W nawiązaniu do Dnia Matki bp Białogłowski mówił o wyjątkowej roli matek. „Matka jest pierwszą nauczycielką w wielu obszarach życia, a nade wszystko w świecie wiary. Dziękujemy, drogie mamy, za waszą miłość, służbę i troskę. Dziękujemy wam i waszym mężom za wasze skarby, za wasze dzieci. Bądźcie i wy skarbami dla waszych dzieci. Nie zostawiajcie ich samych sobie. Bądźcie dla nich przewodniczkami na drogach życia i wiary” – zachęcał hierarcha.
Bp Białogłowski odniósł się do festynu Caritas Diecezji Rzeszowskiej z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”. „Nadzieja świata idzie przez rodzinę, i choć widzimy rożne siły, które na siłę chcą podważyć prawdę, że rodzina jest najważniejsza, nikt nie potrafi zastąpić rodziców w ich misji, i nikt nie potrafi zastąpić rodziny w jej misji, zarówno przekazania życia jak i wychowania na normalnych ludzi” – podkreślił biskup.
Podczas Mszy św. grał i śpiewał zespół „Hyżniacy”.
Po Mszy św. na scenie zbudowanej przed kościołem odbyła się prezentacja kremówki oraz jej wykonawców i sponsorów oraz występ kapeli „Wróbel” z Milówki. Po błogosławieństwie ciasto długości 99 metrów bieżących, pokrojone na kilkanaście tysięcy porcji, rozeszło się w ciągu pół godziny.
Po poczęstunku orszak na czele Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek przeszedł na rzeszowski Rynek, gdzie Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”. Na dzieci i ich opiekunów czekały występy zespołów muzycznych, tanecznych i akrobatycznych oraz liczne gry, zabawy i konkursy.