Reklama

Aktualności

Spotkanie papieża Franciszka z prezydent Kirchner

[ TEMATY ]

papież

spotkanie

prezydent

Franciszek

MONIKA KSIĄŻEK

Dzisiejsza audiencja papieża Franciszka dla prezydent Argentyny, pani Cristiny Kirchner, choć jak można sądzić z wyznaczonej godziny, połączona z posiłkiem, nie musi być wcale dla niej łatwa – uważa publikujący na łamach portalu „Il Sismografo” watykanista Luis Badilla.

Badill

Reklama

Przypomina, że kard. Bergoglio wcześniej wielokrotnie spotykał się zarówno z panią Kirchner, jak i z jej zmarłym mężem i byłym prezydentem, Nestorem Kirchnerem. Były to zawsze rozmowy serdeczne, choć chłodne, bo peroniści nigdy nie byli nazbyt bliscy nauczaniu Kościoła katolickiego i źle znosili krytyki, czy uwagi episkopatu odnośnie do kwestii ekonomicznych, społecznych, kulturalnych, a także reform strukturalnych, w tym obecnie dyskutowanej kodeksu karnego. Peroniści zdecydowanie odrzucali podejmowaną przez Kościół krytykę ubóstwa czy marginalizacji, nawet kiedy głos zabierał Benedykt XVI. Stąd zdaniem Badilli dla pani Kirchner spotkanie z papieżem Franciszkiem, zawsze uważanym przez nią za przeciwnika, któremu należy przeciwstawiać się zdecydowanie, choć uprzejmie, nie będzie łatwe. Kiedy spotkania odbywały się w siedzibie prezydenta Argentyny, to do niej należało „ostatnie słowo”.

Audiencja w Watykanie będzie odbywała się w perspektywie globalnej, i choć zapewne komunikat oficjalny będzie mówił o serdecznej atmosferze oraz poruszanej tematyce, to jednak pozostaną poważne problemy w relacjach między władzami a episkopatem Argentyny. Zdaniem Luisa Badilli można mówić w tym wypadku z pewnymi podobieństwami do sytuacji władz PRL po wyborze Karola Wojtyły. Najbardziej światli liderzy peronistów zdają sobie sprawę, że z wyborem kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową sytuacja uległa zasadniczej zmianie i że nie wystarczy wytapetować całego Buenos Aires plakatami z napisem „Franciszek I, Argentyńczyk i peronista”. Nie można bowiem zapominać, że niektóre oszczerstwa pod adresem kard. Bergoglio jakie pojawiły się w minionych dniach, o rzekomym popieraniu dyktatury zrodziły się w środowiskach związanych z peronizmem – pisze watykanista portalu „Il Sismografo”.

2013-03-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Włoskiej Służby Cywilnej: droga solidarności

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

W świecie, w którym rosną nierówności i coraz bardziej zapomina się o najsłabszych i potrzebujących, bezinteresowna służba wolontariatu jest prawdziwym bogactwem. Słowa te Franciszek skierował do młodzieży z Włoskiej Służby Cywilnej, obchodzącej właśnie 15-lecie istnienia. Podczas specjalnej audiencji dla niej wskazał jej drogę służby i solidarności. Podkreślił zarazem, że wolontariusze tej organizacji są wartościową i dynamiczną siłą kraju.

„Wasz wkład jest niezbędny, aby budować dobro społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem najsłabszych. Projekt społeczeństwa solidarnego jest celem każdej wspólnoty obywatelskiej, która pragnie być egalitarna i braterska" – powiedział Ojciec Święty. Dodał, że cel ten "jest zdradzany za każdym razem, kiedy biernie przyglądamy się narastaniu nierówności między poszczególnymi grupami społecznymi czy też narodami na świecie; gdy ogranicza się pomoc dla najsłabszych, nie zapewniając im w zamian żadnych innych form ochrony; kiedy akceptuje się niebezpieczną logikę zbrojeń i inwestuje się bezcenne środki w produkcję broni czy też gdy biedny staje się zagrożeniem i zamiast wyciągnąć do niego rękę, spycha się go w ubóstwo".

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: syryjscy uchodźcy muszą wrócić do Syrii

2021-09-17 17:15

[ TEMATY ]

uchodźcy

papież

Syria

Vatican News

Kard. Béchara Boutros Raï z Papieżem Franciszkiem

Kard. Béchara Boutros Raï z Papieżem Franciszkiem

Syryjscy uchodźcy muszą wrócić do ojczyzny. Z naszej strony nie ma względem nich żadnej wrogości, ale Liban nie radzi sobie z takim obciążeniem – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Béchara Boutros Raï. Podkreśli, że problem Libanu polega dziś na tym, że rodowici Libańczycy opuszczają swój kraj, a ich miejsce zajmują uchodźcy. Dlatego należy zabiegać o repatriację migrantów.

Patriarcha Kościoła maronickiego zastrzegł, że nie może to być repatriacja dobrowolna, bo uchodźcy nie zechcą wyjechać z Libanu. Nie chcą uznać, że wojna w Syrii się skończyła. Ponadto żyje się im lepiej niż samym Libańczykom, którzy wciąż ubożeją. Mają pracę, robią interesy, jako uchodźcy nie muszą płacić podatków, a przy tym co miesiąc otrzymują pomoc od organizacji międzynarodowych. „Niech te organizacje pomagają im na miejscu w Syrii” – mówi kard. Raï.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję